KSK 1966 Altyapı Koordinatörü Onur Beşel: “Yetenekli gençlerimizin bu lige ihtiyacı var”

“Bölgesel Gelişim Ligi’ndeki  ikinci sezonumuzdayız. Yetenekli gençlerimizin, yetenekli çocuklarımızın bu lige ihtiyacı var. Yetenekli, gelişim göstermek isteyen antrenörlerin bu lige ihtiyacı var.  Sporcuların geleceği için bu ligde oynamaları ve olmaları gerekiyor.”

“Altyapının yükü ağır; işin kolay olmadığı bilinmeli… 200’ün üzerinde sporcuya hizmet verilen, 4 kategorinin deplasmanlı olduğu bu yatırıma maddi destekte bulunamayanın hiç değilse manevi desteğini eksik etmemesi gerekir. Çünkü, Kastamonu’da, futbol oynamak, futbolcu olmak isteyen yeteneklerin bu lige ihtiyacı var. ”

 

Kastamonuspor 1966 Altyapı Koordinatörü Onur Beşel, Bölgesel Gelişim Ligi’ndeki ikinci sezonlarında yapılan çalışmalar, hedef ve beklentileriyle ilgili değerlendirmesinde, “Kastamonu’da, futbol oynamak, futbolcu olmak isteyen yeteneklerin bu lige ihtiyacı olduğunu” vurguladı.

Beşel, değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Kastamonuspor 1966 altyapısı, Bölgesel Gelişim Ligi’nde ikinci sezonunda…Göreve geldiğimizde sadece kurulmuş ve katılım hakkı sağlanmış bir altyapı vardı. İlk katılım cesaretini gösteren başkan ve yöneticilere teşekkür ederiz.

Geldiğimizdeki tablo, Bölgesel Gelişim Ligi’ndeki yaş guruplarını oluşturabilmek için belli oranda şehirdeki kulüplerden, çoğunluğu il dışından yapılan sporcu aktarmaları mevcuttu. Malzeme, ulaşım, beslenme gibi birçok tarafı eksik bırakılmış, tesis bakımından eksikler sebebi ile doğru antrenman sayıları yakalanılamamış, rekabet ettiği kulüplerden imkan olarak aşağıda bırakılmış, çok farklı skorlar ile mağlup olunan, moralsiz bir teknik ekip ve moralsiz bir oyuncu grubundan oluşan bir altyapı ile karşılaştık.

13 Ocak 2019 günü göreve geldiğimizde, Başkanımız ve Yönetim Kurulumuzun üzerinde A takımının yükü, herkesin bildiği üzere çok ağırdı. Bu süreçte dönemin belediye başkanı  Sayın Tahsis Babaş’ın deplasman desteği ve Başkanımız Erkan Özcan’ın maddi destekleri ile konaklama, ulaşım ve beslenme gibi sorunları çözüme ulaştırıldı.

Okulları tarayarak 11 yaş grubunu kurduk. Futbol okullarımızı erken başlatarak, altyapımıza küçük tutarda ekonomik bir girdi sağladık. Bu süreçte hep yanımızda olan Başkanımızın samimiyetini, altyapıya olan düşkünlüğünü ifade etmek isterim.  Başkanımız kısa vadede altyapıdan Oğuzhan Doğan, Hazar Daşcı ve Sümer Odabaş ile sözleşme imzaladı. Önlerinde çok daha fazla çalışmaları gereken bir süreç var artık.

Antrenörlerimizin o dönemki özverili duruşları ve sabırlarından,  Kastamonuspor 1966’yı hep birlikte sahiplenmelerinden çok memnunum.

Yeni sezonda A takımımızın durumu planlamalarımız için çok önemliydi. A takımımızın içerisinde bulunduğu o dönemki ekonomik belirsizlik altyapımızdaki planlamaların uygulanmasını biraz geciktirse de, Başkanımız ve Yönetimimiz bu süreci desteklediler.

Yeni Belediye başkanımız Sayın Galip Vidinlioğlu’nun destekleri çok önemliydi. Kendilerine çok teşekkür ederiz. İmkanlarımızı iyileştirdiler, bizlere ve gençlere olan güveni ve desteklerini üzerimizden hiç eksik etmediler.

Başkanımız ve altyapı yöneticilerimizin ilgilerinden memnun oluyoruz. Özellikle Sayın Erdem Mütevelli, Sayın Tolgahan Özcan’ın,  gençlerimiz üzerindeki ilgisi işimizi kolaylaştırmaktadır.

Altyapımıza okulu burada olmak şartı ile imkanlar dahilinde il dışından oyuncu katmadık. Antrenör ekibimizi güçlendirerek sayıyı arttırdık. Elektronik ortamda analiz yapabilecek imkanlar hazırlamaya çalışıyoruz.

Yerel ligde altyapımıza hiçbir maddi karşılık beklemeden oyuncuların gelişimi için bizlere oyuncu desteği veren değerli kulüplerimiz Taşköprüspor ve İl Özel İdaresi’nin değerli başkanlarına ve yöneticilerine teşekkür ederiz.

TÜFAD Başkanımız Nezir Öztürk, değerli hocam ve büyüğüm Ceyhan Gültekin, Taşkörüspor antrenörü Cengiz Bayar’a; KYK Yurdumspor Antrenörü Selim Aydın, Mustafa Kara hocalarımıza; ASKF Başkanı Sayın Adem Keloğlu’na ve yönetimine; Futbol Tertip Komitesi Başkanımız Sayın Serdar Badioğlu’na;  Hakem Kurulu Başkanımız Bahri Beytekin’e altyapı konusundaki manevi destekleri için çok teşekkür ederim.

Yetenekli oyuncuların bu lige ihtiyacı var. Yetenekli, gelişim göstermek isteyen antrenörlerin bu lige ihtiyacı var.  Sporcuların geleceği için bu ligde oynamaları ve olmaları gerekiyor. Bu konuyla ilgili aileleri ve kamuoyunu bilgilendirmek için bir sempozyum düzenleyeceğiz.

Okulları gezerek “dünyada, ülkemizde ve bizde” şeklindeki karşılaştırmaları her kesim ile paylaşmak istiyoruz. Olması gerekenleri anlatarak sağlıklı iletişim ortamları yakalarsak, gençlerimizin kariyerlerini en iyi şekilde planlayabiliriz. Çünkü bunun bir vebal olduğunu, altyapının uzun vadeli bir planlamaya gereksinimi olduğunu bilmekteyiz.

Altyapının yükü ağır; işin kolay olmadığı bilinmeli… 200’ün üzerinde sporcuya hizmet verildiği, 4 kategorinin deplasmanlı olduğu bu yatırıma maddi destekte bulunamayanın hiç değilse manevi desteğini eksik etmemesi gerekir. Çünkü, Kastamonu’da, futbol oynamak, futbolcu olmak isteyen yeteneklerin bu lige ihtiyacı var.

Eksiklerimiz çok, ama dünden daha iyiyiz. Üzerine koyarak hep birlikte devam etmek istiyoruz. Bu güzel yapılanmayı destekleyen her bireye her kuruma, her hayırsevere teşekkür ederiz.”