KSK’nın hak arayışı Meclis’te

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Lig’de maçların oynatılmaması kararı alan Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) henüz belirlenmemesine rağmen söylentileri tartışma yaratan tescil formatının Kastamonu’da yarattığı endişeyi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı.

TFF’nin bu kararının ardından, GMG Kastamonuspor’un da yer aldığı 2. Lig’de sadece gruplarında lider durumda olan ekiplerin 1.Lig’e alınıp, terfi ettirilecek üçüncü takımın ise TFF’nin insafına bırakılacağı yönünde bilgiler olduğunu ifade eden Milletvekili Baltacı, bunun kabul edilemeyeceğini vurgulayarak TFF’yi uyardı..

Baltacı, böyle bir uygulamanın 2.Lig Kırmızı Grup’ta 3’üncü sırada bulunan ve şampiyonluğa yakın olan GMG Kastamonuspor’un Play-Off hakkının gaspı anlamına geldiğine dikkat çekti.

TFF’den böyle bir karar çıkması halinde Kastamonu olarak buna asla göz yummayacaklarınınbilinmesi gerektiğini belirten Milletvekili Hasan Baltacı, “Eğer ki; liglerinde ve gruplarında ilk sırada yer alan takımların bir üst lige terfi hakları muhafaza edilecekse, lig ve gruplarında 2’nci, 3’üncü, 4’üncü ve 5’nci olan kulüplerinde Play-Off oynama hakkı mutlaka korunmalıdır” diye konuştu.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı Meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Türkiye Futbol Federasyonu önceki gün bir açıklama yaparak 3.Lig ve 2.Lig’de müsabakaların oynatılmamasına karar verdiğini, ligleri tescil edeceğini ve tescil formatını da ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu. Bu açıklama sadece liglerinde lider olan ekiplerin bir üst lige çıkartılacağı, bir üst lige terfi ettirilecek diğer takımların ise federasyonca masa başında belirleneceği yönündeki spekülasyonları da beraberinde getirdi. Eğer ki, liglerinde ve gruplarında ilk sırada yer alan takımların bir üst lige terfi hakları muhafaza edilecekse, lig ve gruplarında 2’nci, 3’üncü, 4’üncü ve 5’nci olan kulüplerinde Play-Off oynama hakkı mutlaka korunmalıdır. Kastamonu olarak aksi bir kararı kabul etmeyeceğimizin, Gün Medya Grup Kastamonuspor’un hakkının gasp edilmesine göz yummayacağımızın bilinmesini istiyorum.”

2007-2008 SEZONUNA GÖNDERME

Milletvekili Baltacı Meclis konuşmasını paylaştığı sosyal medya hesabında da 2007-2008 sezonunda TFF’ninBafraspor hakkında verdiği taraflı karara göndermede bulundu. Hasan Baltacı, paylaşımında, “Gün Medya Grup Kastamonuspor hem yaptığı yatırım, hem de futboluyla 1.Ligi fazlasıyla hak etti. Play-Offhakkımızın gasp edilmesine göz yummayacak, 2007-2008 sezonunda yaşattığınızı tekrarlamanıza asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Meclis’te konuyla ilgili basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Milletvekili Baltacı, TFF’nin tüm kulüplerin haklarını gözetmesi ve siyasetten direktif almaması gerektiğini belirti.

1.Lig’e alınacak son takımın futbol talimatı gereği play-off maçları sonunda belirlenmesi gerektiğini ancak gelinen noktada TFF’ye “en iyi ikinci” formülünün dayatılmaya çalışıldığını vurgulayan Hasan Baltacı, GMG Kastamonuspor ile birlikte 1.Lig iddiaları ve şansları bulunan Ankara Demirspor’un, Tuzlaspor’un, Sakaryaspor’un, Hekimoğlu Trabzon’un, Sancaktepe Futbol Kulübü’nün ve İnegölspor’un bir anda saf dışı bırakılmak istendiğine dikkat çekti.

Futbol talimatlarında “en iyi ikinci” formülü ile ilgili net bir karar olmamasına rağmen kulübe göre uygulama yaratılma gayreti olduğunu vurgulayan Milletvekili Hasan Baltacı, Manisa Futbol Kulübü’nün kestirmeden 1.Lig’e alınmaya çalışıldığını söyledi.

Meclis’te GMG Kastamonuspor’un endişesini dile getirdiği saatlerde Manisa Futbol Kulübü’nün ve Manisa Cumhur İttifakına mensup siyasilerin baba ocağı Manisa olan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na gerçekleştirdiği ziyaretin manidar olduğunu belirten Milletvekili Hasan Baltacı “Kastamonu benim şehrim, Kastamonuspor benim takımım. Karda, yağmurda, cebindeki son parasıyla deplasman yolunda yüreği bu şehir için çarpan binlerce taraftarımızın hakkını gücüm yettiğince savunacağım” ifadelerini kullandı.

Gerek Kastamonu’da gerekse ülkenin dört bir yanında yaşayan 2 milyona yakın Kastamonuluyu Kastamonuspor’a sahip çıkmaya çağıran Milletvekili Baltacı şunları söyledi:

“KOVİD TEHDİDİ VARSA

SÜPER LİG VE 1.LİG

NEDEN OYNANIYOR?”

“Kovid-19 salgınıyla yüzleştiğimiz 11 Mart’tan bu yana AKP hükümeti salgını kontrol altına almak için her türlü tedbiri eksiksiz aldığını söyledi ve çeşitli kısıtlama kararlarını uygulamaya koydu. Ancak bu süreçte öylesine çarpıcı çelişkilerle karşılaştık ki yaşananlar aklın sınırlarını zorladı. Özellikle son günlerde yönetemezliğin, ne yaptığını bilmemezliğin yeşil sahalara da yansıdığını üzülerek gördük. Sporseverler hatırlayacaktır; Futbol Federasyonu 25 Haziran’da 2.Lig ve 3.Lig’te maçların 18 Temmuz’da kaldığı yerden devam edeceğini açıkladı. Aynı federasyon 5 gün geçtikten sonra 3.Lig ve 2.Lig’de müsabakaların oynatılmamasına karar verdiğini, ligleri tescil edeceğini ve tescil formatını da ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu. Akıllara hemen şu soru geliyor; 2.Lig ve 3.Lig’de müsabakalar oynatılmayacaksa neden Süper Lig ve 1.Lig’de maçlar oynanıyor? Bunun cevabını bilen yok.

“EN İYİ İKİNCİ FORMÜLÜ, MİLYONLARCATARAFTARIN HAYALLERİNE KET VURULMASI DEMEK”

TFF’nin verdiği son karara dönecek olursak, bu karar spor camiasında büyük bir endişeye yol açtı. Hemen hemen tüm kulüplerimiz futbolcu kardeşlerimizin sağlığının her şeyden daha önemli olduğunu dile getirdi. Liglerin tescil edilmesine kimse karşı değildi. Çünkü Süper Lig’de ve 1.Lig’de maçlar oynatılıyorsa, 3.Lig ve 2.Lig’de sezonun tek maç üzerinden yapılacak play-off ve play-out maçlarıyla tamamlanabileceği düşünülüyordu. Ancak federasyondan ‘tescil formatını daha sonra duyuracağım’ açıklaması geldi. Bu açıklama tabii ki sezon başından bu yana önemli harcamalar yapan ve bir üst lige yükselme iddiaları ve şanları halen bulunan kulüplerle lige tutunmak isteyen takımları endişelendirdi. Bu endişeye sadece liglerinde lider olan ekiplerin bir üst lige çıkartılacağı, bir üst lige terfi ettirilecek diğer takımın ise federasyonca ve “ en iyi ikinci” formülüyle belirleneceği yönündeki kulis bilgileri yol açtı. Böyle bir uygulama sadece GMG Kastamonuspor’un değil Ankara Demirspor’un, Tuzlaspor’un, Sakaryaspor’un, Hekimoğlu Trabzon’un, Sancaktepe Futbol Kulübü’nün ve İnegölspor’un ve bu kulüplerin renklerine gönül veren milyonlarca taraftarın hayallerine ket vurulması demektir. Sezon başından bu yana bir üst lige yükselebilmek için büyük para ve emek harcayan bu kulüplerin hedeflerine yakın olmalarına rağmen TFF’nin bir yanlış kararıyla hiçe sayılmaları demektir.

“PLAY-OFF HAKKI KORUNSUN”

“Bu kulüpler ve milyonlarca taraftarları ne istiyor? Liglerinde ve gruplarında ilk sırada yer alan takımların bir üst lige terfi hakları muhafaza edilecekse, lig ve gruplarında 2, 3, 4 ve 5’nci olan kulüplerinde Play-Off oynama hakkı korunsun istiyor. Gerekli tedbirlerin alınacağı bir organizasyonla 3 maçla hak edenin 1.Lig’e adını yazdırmasını istiyor. Bu yönde atılacak her adım yeşil sahalarda da adalete gün ve gün kaybedilen güvenin tamamen yitirilmemesi, yeniden tesisi için olmazsa olmazdır. Aksi her karar futbol tarihimize sürülmüş kara bir leke olarak anılacaktır. Kulüplerimizin ve futbolun geleceğinde onarılması güç yaralar açacaktır. Çünkü söz konusu ligler; kulüplerin mücadelede ettiği sportif platformlar olmanın çok ötesinde anlama sahiptir. Şehirlerin ruhu, o şehirlerde yaşayan binlerin, milyonların ortak sevinci, ortak üzüntüsü, ortak hayalleridir.

“BAKAN ZİYARETİ UMARIM TESADÜFTÜR”

“TFF yönetiminin bundan sonra altına imza atacağı her karar, memleketimin takımı GMGKastamonuspor’u, dolayısıyla ülkemizin her bir noktasındaki 2 milyona yakın hemşerimi yakından ilgilendirmekte, bir o kadarda endişelendirmektedir. Futbol Federasyonu spor camiasında konuşulduğu gibi hakkaniyetten uzak, sahada değil masada kazananların sevineceği bir karara imza attığı takdirde ne Kastamonu’nun, ne Ankara’nın, ne İstanbul’un, ne Sakarya’nın, ne Trabzon’un, ne de Bursa’nın federasyonu olacaktır. Minareye kılıf anlamına gelen “en iyi ikinci” formülü TFF’yi Manisa Futbol Kulübü’nün federasyonu yapacaktır. Meclis’te Kastamonusporumuz ve diğer kulüplerimizin bu endişesini dile getirdiğim saatlerde baba ocağı Manisa olan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na Manisa Futbol Kulübü’nce ve Manisalı siyasetçiler tarafından gerçekleştirilen ziyaret umarım sadece bir tesadüftür. Tesadüf olduğu varsayılsa bile vicdanları yaralamış, ne yazık ki endişelenmekte haklı olduğumuzu göstermiştir.

“’KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ DİYENLER

SAMİMİYETLERİNİ GÖSTERSİNLER”

“Amiyane tabirle işin şekli buysa buyurun hodri meydan. İktidar partisi milletvekili arkadaşlarımız, belediye başkanımız, siyasi partilerin il başkanları ve sivil toplum kuruluşu başkanlarımızla bizde Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nu, Federasyon Başkanı Nihat Özdemir’i ziyaret edelim. ‘Hasan Baltacı sen Cumhuriyet Halk Partilisin, senle gidemeyiz derlerse’ Manisa lobisinin yaptığı gibi siz AKP ve MHP olarak bu ziyaretleri gerçekleştirin. ‘Konunun takipçisiyiz’, ‘elimizi değil gövdemizi taşın altına koyarız’, ‘Kastamonusporumuzun yanındayız’sözlerinin de ne kadar samimi olduğunu Kastamonu’ya göstermiş olursunuz. Bir kez daha söylemekte fayda görüyorum. Futbol talimatının tek bir satırında bile bahsedilmemişken ‘en iyi ikinci formülünü uygulayacağım’ demek ‘Manisa Futbol Kulübü’nü kestirmeden 1.Lige çıkaracağız’ demektir.

“TARAFTARIN HAKKINI

GÜCÜM YETTİĞİNCE

SAVUNACAĞIMIN”

“Futbol Federasyonu tüm kulüplerin haklarını gözetmelidir ve siyasetten asla direktif almamalıdır. Futbol Federasyonu haktan, adaletten, hukuktan uzak vereceği her kararının altında kalacağını bilmelidir. Kastamonu benim şehrim, Kastamonuspor benim takımımdır. Karda, yağmurda, cebindeki son parasıyla deplasman yolunda yüreği kadim bu Anadolu şehri için çarpan binlerce taraftarımızın hakkını gücüm yettiğince savunacağımın bilinmesini istiyorum. Kastamonu olarak sezon başından bu yana ter akıtan futbolcu kardeşlerimizin emeklerinin yok sayılmasına asla boyun eğmeyeceğiz. Kastamonu’nun hakkını kimseye yedirmeyeceğiz. Kimsenin GMGKastamonuspor’un hakkını gasp etmesine müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’nin her bir şehrinde yüreği Kastamonu için atan 2 milyona yakın Kastamonuluya çağrıda bulunuyorum. Takımımıza sahip çıkalım, şehrimize sahip çıkalım.”