“KSK’yı imrenilen bir kulüp haline getirelim”

  • Tosya İdmanyurdu Genel Koordinatörü Serkan Ertaş, kulüp olarak maddi destek verilmesi durumunda GMG Kastamonuspor çatısı altında kalıcı profesyonel alt yapı planlamasını yapmaya ve de uygulamaya talip olduklarını açıkladı. Ertaş, “Kastamonusporumuzu her sezon ilin sırtındaki kambur konumundan kurtararak gençleri işleyen, geliştiren ve üretimiyle marka olan herkesin imrendiği bir kulüp haline getirelim” dedi.

Amatör liglerde 5. sezonunu yaşayacak olan Tosya İdmanyurdu SK, ilimiz merkezinde henüz ciddi manada hayata geçirilmemiş profesyonel alt yapı konusunda adımlar atmanın ilimiz gençleri ve Kastamonuspor için olmazsa olmaz duruma geldiğini savunuyor.

Amatör kulüp ve de kısıtlı imkanlara sahip olmasına rağmen ilçe gençlerinin gelişimi adına bir çok ulusal organizasyon düzenleyen ve son iki yıldır ortaya koyduğu U-11 Tosya Pirinç Kupası organizasyonu ile bölgede öncü olan Tosya İdmanyurdu ekibi maddi destek verilmesi durumunda GMG Kastamonuspor çatısı altında kalıcı profesyonel alt yapı planlamasını yapmaya ve de uygulamaya talip olduklarını açıkladı.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan kulüp genel koordinatörü Serkan Ertaş, “Pandemi süreciyle birlikte futbol kulüpleri zor günler geçiriyor. Daha doğrusu borçlu ve alt yapıdan üretim yapmayan futbol kulüpleri zor günler geçiriyor. Kulüpleri yaşatacak sistemler artık olmazsa olmaz. Özellikle şehir takımları taşıma suyu sistemini bırakıp il gençlerine yönelim yapmalı. İlimizde bu işi yapacak nitelikte çalıştırıcı kadrosu mevcut olduğu gibi, dışarıdan gelecek tam zamanlı bu işe odaklı antrenörlerle de çalışmalar yapılabilir. Burada yapılması gereken kısa vadeli (en az 5 yıllık) ve uzun vadeli (en az 10-15 yıllık ) planlamaların yapılmış olması. Alt yapı bağımsız olarak sporu desteklemeye meyilli herhangi bir kurum üzerinden ayrı bir bütçe ile de yürütülebilir. Yönetenlerin de çok iyi hesaplama yapabileceği gibi 3-4 transfer maliyetine alt yapı çok iyi organize olmuş şekilde maddi açıdan yönetilebilir” dedi.

“BİLGİYE ULAŞMADA MAKAS DARALDI DÜZENLİ ÇALIŞMA YAPANLAR KAZANIYOR”

Ülkemizde alt yapı konusunda örneklerin çoğalmaya başladığını da söyleyen Serkan Ertaş, “Altınordu kulübü ile başlayan serüven şuan birçok kulüp tarafından yatırıma dönüştürülmeye başlandı. Sadece Altınordu değil bugün 1.Lig, 2.Lig seviyesinde mücadele eden genç oyuncularımız bile Avrupa şansı yakalayabiliyor. İyi eğitimli, işinde uzman antrenörlerle iyi planlama yapmış sistemler muhakkak bu işten kazançlı çıkıyor. Bölgemizi ele aldığımızda Karabük, Bartın, Zonguldak, Çankırı, Çorum ve Samsun geçmiş yıllarda birçok oyuncuyu profesyonel liglere vermişken bugün alt yapı konusunda dibi görmüş durumdalar. İlimiz hem doğası hem de tesis anlamında bu işin yeni dönemde öncüsü olabilir” diye konuştu.

“AKADEMİK DESTEK, İYİ PLANLAMA VE SABIR BAŞARIYI GETİRECEKTİR”

Amatör takım oyuncusunun da profesyonel takım oyuncusunun da antrenman konusunda aynı bilgiye ulaşabildiğine de dikkat çeken Ertaş, “Her türlü teknolojik yardımla bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu günümüzde en büyük şanslarımızdan bir tanesi de spor alanında bilimsel çalışmalar içerisinde olan Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun varlığı. Özellikle alt yapı konusunda verecekleri destek ile çok değerli çalışmalar çıkacaktır. Yapacakları sezonluk planlama ile sporcu gelişimi, performans takibi ve elit sporcu yetiştirme konusunda doğrudan faydalanmak mümkün olacaktır. Zaten böylesi iyi planlanmış bir sistemin içerisinde bilgi paylaşımı yapmaktan mutluluk duyacaklardır diye düşünüyorum” dedi.

“ÜRETİME GEÇİLMELİ YATIRIM MUHAKKAK İLİMİZ GENÇLERİNE OLMALI”

Akademik desteğin yanında bu işe istekli, gelişime açık çalıştırıcıların tercih edilmesi gerektiğini, hatta antrenör gelişimi için teşvik edecek bir sistemin kurulması gerektiğini de söyleyen Serkan Ertaş, “Eğer sistem hem antrenör hem de sporcu gelişimi üzerine olursa herkesin dert yandığı bir çok konunun önüne geçilmiş olur. Sonuçta bir sistem olacak ve bu sistem hangi dişlinin çalışmadığını sene sonu verileriyle size sunmuş olacak. Antrenör eğitim konusunda antrenör teşvik edilmiş olacak. Bu vesile ile de uzun yıllar istikrarlı bir eğitim kadrosu oluşturulmuş olacak” dedi.

“A TAKIMLAR DÜZEYİNDE FUTBOL DİPSİZ BİR  KUYU VE SÜREKLİ HARCAMA İSTİYOR”

Ülkede futbolun her kademesinde görev almış ya da almamış herkesin ‘Neden oyuncu yetişmiyor, neden hocalar yetersiz, neden kendi evlatlarımıza şans verilmiyor’ gibi serzenişlerde bulunduğunu da söyleyen Serkan Ertaş, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu şikayetlerin hemen hemen hepsi A takımdan kaynaklı problemlerden sonra ortaya atılan serzenişler. Harcanan astronomik paraların ardından kaçan şampiyonluktan sonra ya da dışarıdan gelen bir hocanın şaibe içeren takım yönetiminden sonra gelen söylemler. Şikayet edelim ama bizde şikayetleri giderici bir sitem kurmadık ki ya da kurmak isteyenleri desteklemedik ki. Nereye kadar dışarıdan gelen hoca kadrosu yapılacak nereye kadaröz kaynaklarla beslenmeden yapılan transferlerle sezonlar geçirilecek. Geçtiğimiz günlerde onursal başkan sayın Cengiz Aygün açıklamalarda bulundu ve sürekli devredilen borçtan bahsetti. Bugün AYGÜN ailesi var yarın kim olacak? Kimse böylesi negatif seyreden bir yükün altına kendini sokmaz.Ama devamlılığı olan yetiştirici sitem kurulmuş olsa kim gelirse gelsin sadece üstüne koymak için çaba sarf edecek. Yoksa her gelen başkan borçtan dert yanmaya devam edecek. Bu kısır döngüde jenerasyonlar kaybolup gidecek. 2019 TÜİK verilerine göre 5-14 yaş grubunda kız-erkek 42.181 nüfusa sahibiz sadece futbol değil her alanda işlenmeyi yetiştirilmeyi bekleyen genç nüfus potansiyelimiz var. Hedeflenen ilimizin geleceği ise bir yatırım ya da planlama yapılacaksa bu nüfus üzerine yapılmalı tüm hesaplar. Yoksa geleceğe dair kısır döngü içerisinde bir Karabükspor, Mersin İdmanyurdu ya da Gaziantepspor gibi tarih sayfalarında ki yerimizi almış oluruz.Eğer ki bu durumu düzeltmeye talip olan birileri yok ise bizler çocukların gözünden geleceğe bakarak heyecanımızla, edindiğimiz tecrübelerle, birikimimizle bu sistemi kurmaya ve işletmeye talibiz. Yeter ki samimi ve sabırlı şekilde maddi destek verilsin. Bunun için hazır olan 5 yıllık planlamamızı ilgilenen her kesimle de paylaşıp işbirliği içerisinde olacağımızı da beyan ediyoruz. Pandemi ile birlikte her alanda yaşanan değişim spor alanındaki üretimi ve geleceğe dair planlamaları zorunlu kılmakta. Kastamonuspor’umuzu her sezon ilin sırtındaki kambur konumundan kurtararak gençleri işleyen, geliştiren ve üretimiyle marka olan herkesin imrendiği bir kulüp haline getirelim”