Kumbaralar dolup taştı

Belediye, “Giysi Kumbarası” projesi kapsamında sekiz ayda 71 bin 220 kilo tekstil ürünü topladı.
Başkan Vidinlioğlu, Kastamonuluların bu projeye sahip çıktığını belirtti ve “Bu kumbaralar özenle inceleniyor. Kullanılabilir durumda olan giysiler ekiplerimizce gerekli temizlikleri yapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Geri kalan atıklar ise fabrikalarda ekonomiye kazandırılıyor” dedi.

Kastamonu Belediyesi’nin tüm mahalleleri kapsayan “Giysi Kumbarası” projesi amacına ulaştı.
Kurulan 100 giysi kumbarasında sekiz ay içerisinde 71 tonu bulan tekstil ürünü toplandığı, kullanılabilecek durumda olan kıyafetlerin gerekli temizlikleri yapıldıktan sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı, diğerlerinin ise fabrikalarda hammadde malzemesi olarak değerlendirilmesinin sağlandığı açıklandı.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Kastamonu Belediyesi’nin, kaynakların sağlıklı ve verimli biçimde kullanılması, atıkların asıl kaynağında yönetim altına alınması, azaltılması ve ayrıştırılarak geri kazanılması faaliyetleri kapsamında çeşitli projelerin sürdürüleceği belirtildi.
Açıklamada ayrıca, “Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak hedefiyle geri dönüşüm yelpazesini gün geçtikçe genişleten belediye, bu kapsamda kullanılmış giyim/tekstil atıklarının (giysi, ayakkabı, kemer, çanta, tül, perde, battaniye, nevresim vb.), evsel atıklardan ayrı olarak toplanarak, bu atıkların öncelikli olarak yeniden kullanımını, geri dönüşümü ve ikincil hammadde elde etme amaçlı diğer işlemler ile geri kazandırılması, enerji kaynağı olarak kullanılması veya çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesini öncelikli hedefler arasında yer alıyor” bilgisi de yer aldı.
Vatandaşların giysi, ayakkabı, çanta, kemer gibi tekstil atıklarını çöp yerine mahallelerde bulunan giysi kumbaralarına atmasının önemine değinen Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Bu kumbaralar özenle inceleniyor. Kullanılabilir durumda olan giysiler ekiplerimizce gerekli temizlikleri yapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Geri kalan atıklar ise fabrikalarda ekonomiye kazandırılıyor. Hemşerilerimiz bu projeye sahip çıktı. Bunu görmekten dolayı çok mutluyum. Biz yardımlaşmayı ve çevreyi seven bir toplumuz. Bu doğrultuda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.