Kuraş’ta 3 madalya kazandık

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu tarafından düzenlenen Ümitler ve Gençler Türkiye Kuraş Şampiyonası Bilecik’te düzenlendi. 20 ilden 327 sporcunun katıldığı organizasyonda dereceye girenlere ödülleri Bilecik Valisi Bilal Şentürk ile federasyonun kuraş asbaşkanı Bünyamin Er tarafından verildi.

Başarılı olan sporcular Türkiye’yi 3 Nisan’da Yunanistan’ın başkenti Atina’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda temsil edecek.

Orta Asya’dan atalarımızın yaklaşık 3500 yıl önce yapmaya başladığı Türk sporu olan Kuraş’ta (Güreş) ilimizden katılan sporcular da dereceyle döndü.

Müsabakalar sonucunda gençler kategorisinde Erdem Sefa Yaşar, 100 kg’da Türkiye Şampiyonu olurken, Sercen Köroğlu ise 90 Kg’da Türkiye ikincisi oldu. Ümitler kategorisinde yarışan Hasan Kayacan ise 90 Kg’da Türkiye üçüncülüğü elde etti.

KURAŞ NEDİR?

Kuraş, Orta Asya’da uygulanan bir dizi halk güreşi stilini ifade eder. İngilizce adı, bazı Türk dillerinde “güreş” teriminden gelmektedir. Kurash güreşçileri rakiplerini tutmak için havlu kullanır. Hedefleri rakiplerini ayaklarından atmak.