Kurbanlık satıcısı emeklileri bekliyor!

Satıcılar emeklilerin ikramiye, memurların maaş ve işçilerin de ücretlerini almalarını bekliyor. Kurbanlık bol, fiyatlar normal, alıcı ise az. Dünkü pazarda küçükbaş kurbanlıklar 750 ila 2 bin, büyükbaş kurbanlıklar da 5 bin ila 17 bin lira arasında fiyatlarla satışa sunuldu.

İstanbul’a götürülen kurbanlıkların ise şu ana kadar beşte üçü satıldı. Canlı Hayvan Pazarı’nda sabaha karşı 02.00’den itibaren kurulan kurban pazarında beklenen kurbanlık satışı gerçekleşmedi.

Kurban Bayramına altı gün kala kurban pazarlarına gelen vatandaşlar kurbanlıklarını almaya başladı. Kurban fiyatlarında geçen sene ile bu sene arasında önemli bir fark da yok, aynı fiyatlardan satışı yapılıyor.

İstanbul’a ve il dışına giden kurbanlıkların beşte üçü satıldı. İl dışında kurbanlık satışların iyi olduğu belirtildi.

SATICILAR NE DEDi?

Köseoğlu Köyü’nden Numan Tıkır:

“Bu yıl kurbanlık satışları önceki seneye göre düşük gidiyor. Beklenen satış bu hafta da olmadı. Yaz dönemi olması ve vatandaşların tatile gitmesi de satışlara etkili olduğunu düşünüyoruz. Kurban satışlarında önceki yılları arar olduk. Malını satan da var elinde kalan da. Biz kurbanlıklarımızı köyümüze yakın Ilgaz Dağları’nda yetiştirdik. Kurbanlıklarımız doğal ortamda da yetiştirdik.”

Mustafa Çetinkaya                                                       

Devrekâni Çorbacı Köyü, Alibeyoğlu Mahallesi’nden emekli Din Görevlisi Mustafa Çetinkaya: “Hayvan üretim girdilerimiz çoğaldı. Buna rağmen fiyatlarımız geçen yıl ile aynı. Yem, saman, ilaç ve diğer hayvan beslemek için aldığımız ürünler çok arttı. Buna rağmen kurbanlık fiyatları çok iyi. Ama çok fazla sayıda kurbanlık var. Satışlar ise bugünde düşük geçti”.

Kuzyaka Çakallı Köyü’nden Nuri Satırcı:

”Kurban pazarımızda her bütçeye göre kurbanlık var. Kurbanlık alıcıları kurban almak için son günleri bekliyor. Bugün de pazarda beklenen alışveriş gerçekleşmedi. Sabaha karşı saat 02.00’de gelen kurban satıcıları kurbanlıklarını öğleye doğru köylerine ve ahırlarına bulunduğu yerlere aşırı güneşten korumak için getiriyorlar. Pazar 12.00’de dağılıyor. Sadece kapalı yerlerde yer tutan kurban satıcıları pazarda kalıyor.”

Adem Nakışoğlu

Merkeze bağlı Hacı Köyü’nden Adem Nakışoğlu’da, “Kurbanlıklarımızı istediğimiz gibi satamıyoruz. Satışlar düşük geçiyor. Biz emeklilerin alacağı parayı bekliyoruz. Ondan sonra kurban pazarımızda canlılık olmasını bekliyoruz. 9 günlük tatil de pazarların durgun geçmesine etken oldu. Son altı günde böyle giderse işlerimiz iyi olmayacak. Küçükbaş kurbanlıklarımızı 750 ile 2 bin lira arasında satıyoruz. Umudumuz son altı güne kaldı” dedi.

Hikmet Çalık  

Pazara küçükbaş kurbanlık getiren Kastamonu Pancar Ekiciler Kooperatifi Başkanı Hikmet Çalık ise, “Kurbanlıklarımızı en iyi şekilde yetiştirip pazara getirdik. Hayvanlarımızın besleme girdileri çok fazla olmasına rağmen şu anda satılan fiyatlar çok uygun ve herkesin de rahatlıkla alabileceği ücretlerde satışı gerçekleşiyor. Kurbanlık ve satan çok, alıcı ise az, Kurban pazarından bayram boyunca da satışlarımız devam edecek. Pazara büyü oranda da kurbanlık geliyor. Doğu’ya düve ve çok sayıda küçük hayvanlar gidiyor, bu tür hayvanların satışında da sıkıntı yok. Dünde çok sayıda

Kurban Pazarında görevliler satıcılara yardımcı oldu, Polis de sahte paraya ve hırsızlığa karşı bir olumsuzluk yaşanmaması için tedbirlerini aldı ve gerekli uyarılarını da vatandaşlara yaptı.