Kurbanlık sevkinde büyük düşüş işareti

İstanbul’un Avrupa yakasına satış için bu yıl ilimizden geçen yıla göre yüzde 35 oranında az kurbanlık götürülecek. Zorunlu şap kontrolüyle ilgili başvuru sayısında geçen seneye göre yaşanan büyük düşüş bunun göstergesi kabul ediliyor.

Trakya’nın şap hastalığına karşı önem olarak âri bölge statüsüne alınması nedeniyle bu bölgeye sevk edilecek kurbanlık hayvanlardan alınan kan örnekleri tahlil için Ankara Şap Enstitüsüne gönderildi.

İstanbul Avrupa Yakası ve Trakya Bölgesine sevk edilecek kurbanlıklar, Şap Enstitüsü’nden gelecek sonuçlara göre belli olacak.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da, enstitüye en çok kan örneği gönderilen ilçemiz, hayvancılık merkezi Devrekani oldu, ancak bu yıl Devrekâni’den gönderilen kan örneği sayısında da büyük düşüş var.

Devrekâni’den geçen yıl Ankara Şap Enstitüsüne giden kan örneği sayısı 4 bin 400 olurkenbu rakam bu yıl 2 bin 825’e kadar düştü.

Ağlı’dan 1100 ve Seydiler’den de 350 civarında kan örneği Ankara Şap Enstitüsüne gönderildi.

Ankara’dan gelecek tahlil sonuçlarına göre, ilimizden İstanbul’un Avrupa yakasına kurban bayramı öncesi, kan örnekleri iyi çıkan 4 ila 4 bin 500 civarında kurbanlığın sevk edileceği tahmin ediliyor. Bu da, Kastamongu’dan İstanbul’un Avrupa yakasına satış için gönderilecek kurbanlık miktarında geçen yıla göre önemli düşüş yaşanacağı anlamına geliyor.

İlimizden İstanbul’a kurbanlık sevkiyatı 15 Ağustos tarihinden sonra sevk edilecek.