Kurbanlıkta maliyetine satış

Kastamonu’da dün kurulan pazarda yeri olan vatandaşlar kurbanlıklarını aldı. Pazara kurbanlık çok sayıda gelirken fiyatları da geçen yılki fiyatlardan satıldı.

Küçükbaş kurbanlık 600 ila bin 500, büyükbaş kurbanlıklar ise 5 bin ile 15 bin lira arasında fiyatlarla el değiştirdi.

Yarından itibaren bayram sonuna kadar açık kalacak pazarda dün bununla ilgili gerçekleştirilen yer kurası çekiminde konuşan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Müdürü Veteriner Hekim Sait Gülabacı, besi giderlerindeki artıya karşın kurbanlık fiyatlarının geçen yılla aynı seviyede kalmış olmasına işaret etti.

Sait Gülabacı yaptığı açıklamada, “Bugün pazarımızda açık ve kapalı olan yerlerin kura çekimlerini yaptık. Müracaat edenler yerlerini kiraladı. Bu hafta da yerlerine kurbanlıklarını getirecekler. Açık yer alanlar da kendi padok yerlerini yapacaklar. 32 kapalı ve 60 da açık yerimiz bulunuyor. Buraların kurban boyunca kiraları da açık büyüklüğüne göre 500-600 ve kapalı da 750 ila bin liradan kiraya verdik” dedi.

Kurbanlık satışları hakkında da bilgi veren Gülabacı, şunları söyledi:

“Kurbanlık üretiminde girdiler ve diğer masraflar üreticiyi zorluyor. Geçen seneye göre girdi fiyatları çok arttı. Geçen sene yem 50-60 lira iken bu yıl 80-100 lira oldu. Mazot 5 lira iken bu sene 7 liraya yanaştı. Yine gübre fiyatları da geçen sene 60 iken bu sene 100 liraya kadar çıktı. Bu ürünlerin fiyatlarının artması üreticiyi olumsuz yönde etkiliyor ve sattığı ürünlere de tam olarak yansıtamıyorlar. Ve maliyetine hatta zararına da ürettiklerini satmak zorunda kalıyorlar. Bu konuda hükümetimiz üreticileri gerekli desteği de vermeli, üretici üretimini de artırmalıdır. Köylerimizde ve kentlerimizde üretimler her geçen gün azalmaya başladı. Üreticilerimiz daha çok desteklenerek, üretime özendirilmelidir. İl dışına giden kurbanlıkların da büyük bölümünün satıldığını duyduk. Bundan da ilimiz adına çok mutlu olduk. Bu yıl ki satışlarda geçen seneki satışları bulacağını da tahmin ediyoruz. ”

ÜRETİCİLER NE DİYOR?

Ali Şenyüz

Keçi ve Koyun satıcısı Merkez Baltacı Köyü’nden Ali Şenyüz, “Bu sene kurbanlık küçükbaş da büyük baş da çok fazla, kurbanlıklar vatandaşın rahat alabileceği fiyatlarda da satılıyor. Elimizde olan keçi kurbanlığın boynuzu da 1 metreye kadar yanaşıyor ve gelenlerin de büyük dikkatini çekiyor. Sattığımız kurbanlıların fiyatları da masraflarını ancak karşılıyor” dedi.

Ahmet Sarıcıoğlu

Daday Erdemler Köyünden Ahmet Sarıcıoğlu da, “Kurban pazarına çok sayıda koç getirdim. Satışımız oldu, ama değeri ile satış yapamıyoruz. Fiyatlarımız geçen sene ile aynı. Kurban bayramına 10 gün kalmasına rağmen büyük kalabalık ve satış yok. Kurban satıcıları son haftayı bekleyip satışların da artmasını bekliyor” diye konuştu.

Nazım Darabacı

Üyücek Köyü Muhtarı Nazım Darabacı,”Elimizde bulunan erkeç ve seyiz kurbanlıkları 600 ile 1500 lira arasında satıyoruz. Geçen seneki canlılığı bu hafta da yakalayamadık. Kurbanlık satıcıları malını geri getirmemek için hesaplı fiyata da satışlarını yapıyor.  Kurbanlığını satan da var, satamayıp geri götüren de” ifadelerini kullandı.

Ali Kirişçioğlu

Pastırmacı esnafı Ali Kirişçioğlu, “Pazara büyük baş kurbanlık getirdim. Bir kısmını da sattım. Ben satışlardan memnunum. Kurbanlıkları beslerkenki girdilerimiz bu yıl yaklaşık olarak yüzde elli de arttı. Buna rağmen kurbanlıklarımız geçen seneki fiyatlardan satılıyor. Alıcı kazanırken, biz de nerde ise maliyetine kurbanlıklarımızı satıyoruz. Pazarın Son hafta gurbettekilerin gelmesi ile birlikte daha da çok canlanacağı tahmin ediyoruz” dedi.

Kemal Emiroğlu ve Hasan Bayramoğlu

Kurbanlık satıcısı ve kurbanlık taşıyıcısı Kemal Emiroğlu ve Hasan Bayramoğlu ise, “Bu hafta da pazara çok sayıda kurbanlık geldi. Kurbanlıklarını uygun fiyata verenlerin birçoğu malını sattı. Kurban taşımacılığı da yapıyoruz. Köylerinden pazara kurbanlıkları taşıyoruz. Bazılarının kurbanlıkları kalmıyor, kalanları da tekrar köylerine taşıyoruz. Kurbanlıklarını satanlar memnun, satamayanlar tekrar pazara gelecek. Pazarda bu haftadan itibaren sürekli kalacak satıcılar da olacak. Yerlerini de vatandaşlar kiraladı. Kurbandan bir hafta önce ve kurban bayramı bitinceye kadar da sürekli pazarda kurbanlık satışları devam edecek” diye konuştular.