Küre köylerinde “şölenli” bayram

Küre’nin Ersizler, Ersizlerdere ve Uzunöz köyleri,  geleneksel hale getiriline pilav şölenleriyle Ramazan Bayramı’nı daha renkli yaşadı.

Bayramın birinci günü Ersizler köyünde, pandemi nedeniyle 2 yıldır yapılamayan geleneksel pilav şöleninin 32’ncisi düzenlendi. Ersizler’deki bu güzel etkinliği bayramın ikinci günü Ersizlerdere’de 22’ncisi ve Uzunöz köyünde beşincisi düzenlenen pilav şölenleri yapıldı.

Şölenlere Küre Kaymakamı Mehmet Miraç Topaloğlu, Belediye Başkanı Salih Turan, İlçe Emniyet Amiri Hasan Hüseyin Kara, İlçe Jandarma Komutan V. Asb. Kd. Çvş. Halis Atcı, Siyasi Parti Başkan ve Yöneticileri, Muhtarlar, Küre İGM Üyeleri, Küre Protokol Üyeleri, STK Başkan ve Yöneticileri, Köy dışından gelen konuklar ve gurbettekiler olmak üzere çok sayıda katılım oldu.

Ersizler Köyü Muhtarı Nihat Kaya, Ersizlerdere Köyü Muhtarı Bülent Ertürk ve Uzunöz Köyü Muhtarı ve Küre Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Ünlü yaptıkları ortak açıklamada şunları söylediler:

“Son iki sene pandemi yüzünden yapamadığımız pilav şölenlerini bu sene yapmak nasip oldu. Köylerimizde Ramazan ve Kurban Bayramlarında geleneksel olarak her yıl düzenlediğimiz bayramlaşma ve pilav şölenine büyük katılım gerçekleşti. Gelen konuklarımız hem bayrama ve hem de köylerimize renk katıyor. Bu sayede birlik ve beraberlik içinde kaynaşma oluyor. Yeni nesil de birbirleri ile tanışma ve kaynaşma fırsatı buluyor. Bizim başlattığımız örnek geleneği diğer köylerimizin bazıları da yapmaya başladı. Gurbettekiler ata topraklarına gelip evlerinde kalıyor, eski gelenekleri bu sayede yaşatıyor. Bizde yapılan bu etkinlikler sayesinde çok kişiyi birbirleri ile buluşturuyoruz. Katılımcılara usta aşçılarımızın hazırladığı etli pilav ve tatlılardan da ikram ediyoruz.  Gerçekleştirdiğimiz artık geleneksel hale gelen pilav şölenimizi büyük coşku, neşe ve katılım içinde yaptık. Her sene bayramlarda düzenli olarak yaptığımız pilav şöleninde gurbetteki hemşerilerimizle ve gerek Küre, gerek gurbetten gelenlerle ve gerekse çevre köy halkı ile bir arada buluşarak, birlik ve beraberlik içinde kaynaşmak için çeşitli etkinlikler içinde gerçekleştirdik. Bu yıl 2 yıllık pandemi sonrasında önceki yıllara bakarak büyük katılım gerçekleşti. Yapmış olduğumuz yemek ve diğer ikramlarımızı bol yaptık ve çok sayıda kişiye de ikram ettik. Düzenlediğimiz pilav şöleninde emeği ve katkısı geçenlere, bayramlaşma ve pilav şölenimize katılanlara da Muhtarlığımız ve köyümüz adına çok teşekkür ediyoruz.”

Bayramlaşma ve Pilav Şöleni olan yerlere kurulan seyyar tezgahlarda çocuklar için oyuncak, yiyecek içecek ve diğer gıda satışları yapıldı.

Cengiz MUHZİROĞLU