“Küresel güç eğitime de hakim olmaya başladı”

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, küresel güçlerin sadece ekonomik ve siyasi anlamda değil eğitim alanında da bir oyun içerisinde olduğunu söyledi.

Yayla, Eğitim Bir-Sen Kastamonu Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen kaynaşma yemeğine katıldı. Yemekte konuşan Yayla, sendikalarının tarihçesi ve amaçlarıyla ilgili hatırlatmalarda bulunurken, kurulduklarında üye sayılarının çok az oluşunu belirtti ve “Ama ilk gün ne söylüyorsak bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Bugün Eğitim Bir Sen 450 bin’lere, Memur Sen 1 milyon üye rakamlarına ulaştı ve rahmetli Mehmet Akif İnan’ın bize bıraktığı il mirası vesayet ile mücadelenin nerde gerekiyorsa bir hakkı yerine getirdi” dedi.

28 Şubat döneminin en fazla zorluk çekilen dönem olduğunu, ‘Vesayet odakları’nınharekete geçtiği her dönemde ilk kıvılcımın atıldığı yerlerin üniversiteler olduğunu söyleyen Yayla, Kastamonu Üniversitesi’nde haksızlığa uğradığını belirttiği bir arkadaşları için mücadele ettiklerini hatırlatırken, “24 Temmuz kimsenin sesinin çıkmadığı, herkesin kaçtığı, etrafımızın toz duman olduğu bir dönemde dediler ki, Kastamonu’da bir haksızlık var. Bu sendikanın FETÖ ile yaptığı mücadelede durduğu yer belli. Genel Başkanımızın ifadesiyle “Kardeşim de olsa onunla sonuna kadar mücadele ederiz. Ama yok bir iftiraya maruz kaldıysa” kim ne derse desin onun hakkını aramak için sendikacılık yapacağız. Kimsenin cümle kuramadığı bir dönemde burada bir haksızlık, iftira var. Öyleyse bu arkadaşımızın hakkını aramak işte sendikal faaliyettir” diye konuştu.

Bugüne kadar yapılmayan işleri başardıklarını söyleyen Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Yayla, “Eğitim İzleme Raporları’nı bugüne kadar Türkiye’de sadece belli yapıya ve belli ideolojiye mensup kurumlar çıkartırdı. İlk defa Eğitim Bir-Sen, yani bir sendika Eğitim İzleme Raporu çıkartıyor. Aynı şekilde ilk defa Türkiye’de üniversitelerde Eğitim İzleme Raporları yayınladık. Akademisyen raporunu okuyanlar, bize kızdılar, eleştiri ile ama daha sonra kaynağı olan ve üniversitelere, üniversitedeki akademik personele ne yapılması gerektiğine karşı bir yol haritası oluşturdu. Yani biz işimizi de iyi yapmaya gayret ediyoruz. Yurtdışına çıktığımızda bir şeyin farkına vardık: Emperyalist Güçler, sadece ekonomik ve siyasi anlamda değil eğitim anlamında da küresel bir oyunun içerisindeler” dedi.

“Üniversitemizde yeni bir sayfa açıyoruz”

Kastamonu Üniversitesinde yeni bir sayfa açtıklarını belirten Eğitim Bir-Sen Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu ise, “O günden bu tarafa dik duruşunuzu terk etmediniz ve o günden bu tarafa beraberiz. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum. Değerli dostlar yeni bir sayfa açıyoruz ve hep beraber davanın, duruşun kazanımların adresi olan Eğitim Bir Sen’de bu akşam bir toplantı kaynaşma yemeği düzenledik. Bizi yalnız bırakmadınız, bundan sonra yeni Başkanımız Uğur Bey ile beraber, teşkilatımızla beraber bu yeni sayfada hep beraber Kastamonu Üniversitesi’ndeki çalışanların sorunlarını gerekli adreslere götürüp çözmek adına, daha aktif bir teşkilatta beraber olacağız” diye konuştu.