Küre'ye yeni MYO binası

 

Küre Etibakır A.Ş. tarafından yaptırılacak olan sosyal alanlarının da mevcut olduğu 30 derslikli Meslek Yüksek Okulu için bu hafta da noter huzurunda Dernek Başkanlığınca taahütname imzalanacak.

 

P1810094Küre Meslek Yüksekokulu’nu yeni binaya kavuşturma çalışmalarında önemli bir adım atıldı.

Müderris Mahallesi, Şık Şık Deresi mevkiinde, Orman Bakanlığı’ndan talep edilen 30 bin metrekare arazinin, Orman Bakanlığı’ndan tahsisinin onaylanmasının ardından Küre Belediye Başkanlığı, Küre Meslek Yüksek Okulu Kurma ve Geliştirme Derneği, Küre STK’ları, kanaat önderleri ve Küreliler tarafından Belediye Salonu’nda toplantı yapıldı.

Küre Etibakır A.Ş. tarafından yaptırılacak olan sosyal alanlarının da mevcut olduğu 30 derslikli Meslek Yüksek Okulu (MYO) için bu hafta da noter huzurunda Dernek Başkanlığınca taahütname imzalanacak.

Şu anda Küre MYO’da YÖK’ten onaylı 6 Bölüm bulunuyor, bunlardanikisi açıldı, bir tanesi de bu yıl içinde açılacak.

Kamil Aydınlı

Düzenlenen toplantıda konuşan Belediye Başkanı Kamil Aydınlı, “İlçemizde kurulan Meslek Yüksek Okulu halen eğitim ve öğretimine devam ediyor. Şu anda okulumuzda 2 bölüm açıldı. Bu yılda yeni bir bölüm dahaaçılacak.Diğer bölümlerde açıldığında mevcut okulumuz yeterli gelmeyecek. Bunun içinde Orman bakanlığımızınve diğer ilgili kişilerimizin gayret ve çabaları ile 30 bim metrekara alan için tahsis kararı çıktı. Bu alana yeni okulun yapılması için de startı bugün vermiş olduk. Yeri için şu anda gerekli olan harcamayı ilçe halkımız ve ilgili kişiler gerçekleştirecek. Ardından da yeri teslim ettiğimizde okulumuzu hayırsever Etibakır A.Ş. firmamız ilçemize yaptırıverecek. İlçemize yeni yapılacak olan okulumuz için gerek yer tahsisinde Bakanlığımıza, gerek yerin ilk işlemlerinin yapılmasında katkı ve destek veren ilçe halkımıza, gerek STK’larımıza ve gerkese de diğer hemşehrilerimiz ile Milletvekili ve bürokratlarımıza, okulumuzun yapımını üstlenen Etibakır A.Ş. sahip ve emeği geçenlere de şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

Muzaffer Gülsoy

Küre Meslek Yüksek Okulu Kurma ve Geliştirme Derneği Başkan Muzaffer Gülsoy’da, “İlçemize ekonomik olarak şu anda Etibakır A.Ş. firmamız büyük destek ve katkı veriyor. Buna ilaveten de ilçe nüfusumuzu ve ekonomik durumunu artıracak olan bu yeni okulumuza da ihtiyacımız var. Yer tahsisimizde Orman Bakanlığımızın gayretleri ile çıktı. Küre halkımız yeni okul için çok heyecanlandı ve bu okulun da bir an önce yapılmasın çok istiyor. Okul için ilk toplantımızı bugün gerçekleştiriyoruz, akabinde de geniş kapsamlı toplantımızı esnaflarımızla yapacağız. Şu anda hizmet veren MYO diğer bölümler için yeterli gelmeyecek. Bunun içinde bu adımı attık, İnşaallah’da başaracağız. Orman Bakanlığımız talebimiz olan 30 bin metrekare yerin tahsisini de onayladı. Bu da bizleri ve ilçe halkını çok sevindirdi. Okul bacacız fabrika, bu okul Küre’nin çok yararınaolacak. İlçemizde yeni istihdam alanları daaçılmasına vesile olacak. MYO binası için de startımızı bugün itibariyle vermiş bulunuyoruz. Arazinin alt yapısını hazırlanması için gerekli olan parayı da bu ve bundan sonraki toplantı ile halletmiş olacağız.

Önümüzdeki günlerde de proje çalışmasına başlayacağız. MYO yeni binasının yapılmasında katkı ve emeği geçenleri kutluyor ve Derneğimiz ve ilçemiz adına da teşekkür ediyoruz” dedi.

Düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Kamil Aydınlı, Küre Meslek Yüksek Okulu Kurma ve Geliştirme Derneği Başkan ve İGM Üyesi Muzaffer Gülsoy, Küre İGM Üyesi Mustafa Canbaz, Emekliler Derneği Başkanı Şerafettin Çetin, Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Tevfik Bayraktar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Atay, Küre ve Çevre Köyleri Kalkındırma Kooperatifi Başkanı Naim Gülşen, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Uykucu, Akaryakıt İstasyonu sahibi Emrullah Sezer, Muhziroğlu Kız Öğrenci Yurdu sahibi Kadir Muhziroğlu ve diğer Yurt Sahipleri ile bazı Küreli esnaflar katıldı.

CENGİZ MUHZİROĞLU