Kurşunluhan için tarihi tescil atağı

"Avrupa ve Dünya’nın en eski oteli" olmaya aday

Candaroğulları Beyliği döneminde yaptırılan 600 yıllık tarihi Kurşunluhan’ın Avrupa’nın en eski oteli olarak tescillenmesi amacıyla çalışma yürütülüyor

Kastamonu Turizm İşverenler Birliği Başkanı ve Kurşunluhan Otel Müdürü Cem Dilimel: “Kurşunluhan, konaklama amacıyla yapılan, hala otel olarak işletilen dünyadaki ender eserlerden biri. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye ve Avrupa’nın en eski tarihi oteli. Yapılacak araştırmalar sonucunda dünyanın da en eski oteli olabilir”

“Bizim istediğimiz Türkiye’nin en eski oteli olan tarihi Kurşunluhan’ın Avrupa’nın da en eski ve tarihi yaşayan oteli olması. Sonra da dünyanın en eski tarihi oteli unvanını alarak Kurşunluhan’ı tescilletmek istiyoruz. Bununla ilgili arşivlerden evrak hazırlıyoruz”

 

FATİH MEHMET KÜRKÇÜ

Candaroğulları beylerinden Kemalettin İsmail bey tarafından Kastamonu’da yaptırılan 600 yıllık tarihi Kurşunluhan’ın Avrupa’nın en eski oteli olarak tescil edilmesi amacıyla çalışma yürütülüyor.

Kastamonu Turizm İşverenler Birliği Başkanı ve Kurşunluhan Müdürü Cem Dilimel, yaptığı açıklamada, Kurşunluhan’ın kentin önemli ve tarihi yapılarından biri olduğunu söyledi.

Söz konusu yapının 1443 yılında Fatih Sultan Mehmet’in dayısı Kemalettin İsmail Bey tarafından yaptırıldığını, günümüze kadar amacına uygun hizmet verdiğini belirten Dilimel, “İsmail bey kendi adına yaptırdığı külliyeye akar olarak Kurşunluhan’ı yaptırmıştır. Bu eser 600 yıldır ayakta” dedi.

Kervanların konakladığı bir şehir hanı olan Kurşunluhan’ın günümüzde de aynı hizmeti verdiğine dikkati çeken Dilimel, şöyle devam etti:

“Karadeniz Otelcilik olarak 2004 yılında restore et-işlet-devret modeliyle Kurşunluhan’ı Vakıflar Genel Müdürlüğünden kiraladık. Restoresini aslına uygun şekilde tamamladık ve 2008 yılında hizmete açtık. Kurşunluhan’ı hem Kastamonu mimarisi ve eserleriyle buluşturmak hem de yaşayan müzeye dönüştürmek istedik. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Misafirlerimizin olumlu eleştirilerini alıyoruz. 26 odası, restoran ve lobisiyle misafirlerimizi memnun ediyoruz. Odalarımızın her biri ayrı bir mimari ve görsellik sunuyor. Biz bu odaları Kastamonu ahşabı ve el sanatlarıyla bezedik. Odalarımızın kubbe yapısına da sadık kaldık.”

– “Hala otel olarak işletilen dünyadaki ender eserlerden biri”

Dilimel, Kurşunluhan’ın tarihi geçmişiyle dikkati çektiğini vurgulayarak, “Kurşunluhan, konaklama amacıyla yapılan, hala otel olarak işletilen dünyadaki ender eserlerden biri. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye ve Avrupa’nın en eski tarihi oteli. Yapılacak araştırmalar sonucunda dünyanın da en eski oteli olabilir. Yapacağımız başvuruyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu konuda araştırması olacak. Yetkililer konuya teknik açıdan bakacak. Dünyada çok eser var ama bunların ne zaman otele dönüştürüldüğü önemli. Kurşunluhan ise yapılış itibarıyla bir otel” diye konuştu.

Dönemin kadılarının tuttuğu raporlarda Kurşunluhan’ın otel olarak kimler tarafından kullanıldığını gösterdiğini bildiren Dilimel, tarihi yapının geçmişinin arşivlerde geçtiğini söyledi.

“En iyi tarihi mekan” ödülüne layık görülmüştü

Kurşunluhan’ın gelecek kuşaklara bu şekilde bırakılması gerektiğinin altını çizen Dilimel, şunları kaydetti:

“600 yıllık tarihi geçmişiyle Kurşunluhan Oteli, tarihi normuyla önemli bir eserdir. Dünya çapında bir kuruluş olan Skal, her yıl turizm alanında farklı kategorilerde turizmcilere ödüller veriyor. 2014 yılında ‘En iyi tarihi mekan ödülü’ Kurşunluhan’a verildi. Bizim istediğimiz Türkiye’nin en eski oteli olan tarihi Kurşunluhan’ın Avrupa’nın da en eski ve tarihi yaşayan oteli olması. Sonra da dünyanın en eski tarihi oteli unvanını alarak Kurşunluhan’ı tescilletmek istiyoruz. Bununla ilgili arşivlerden evrak hazırlıyoruz. Hazırlıklarımızı kısa sürede tamamlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığımıza başvuracağız.” AA