Kurumlarda eş zamanlı tatbikat “Çök-kapan-tutun”

Kastamonu AFAD Müdürlüğü’nün koordinesinde kamu kurumlarında dün eş zamanlı olarak deprem anı ve tahliye tatbikatı gerçekleştirildi. Valilik’teki tatbikatta konuşan Vali Çakır, “Depreme karşı her an hazırlıklı olmamız gerekiyor” dedi.

 

Valilik’teki tatbikatta İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ekrem Küçükbayram ile birlikte çök, kapan, tutun hareketini yapan Vali Avni Çakır, sirenin durmasının ardından personeli ile birlikte kontrollü bir şekilde binayı boşaltarak, toplanma alanına geçti.

AFAD Şube Müdürü Dr. Suat Tüfekçi, “Tatbikatımızın ana amacı depremin ilk dakikasında doğru davranış kurallarını sergilemektir. Çök, kapan, tutun dediğimiz hayati idame hareketlerden birisi bir dakika boyunca icra edilmiştir. Bir dakika sonrasında binanın tüm personel tarafından güvenli bir şekilde tahliyesi gerçekleştirilmiştir. Deprem ülkemizin bir gerçeğidir. İlçelerimizde de bu tatbikatı Perşembe günü yapacağız” dedi.

Kastamonu’nun Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın geçiş bölgesinde bulunduğuna dikkat çeken Vali Avni Çakır ise “Depremlere karşı hazırlıklı olmamız gerekiyor, teyakkuzda olmamız gerekiyor. Bu konuda İçişleri Bakanlığı’mızın, AFAD Başkanlığı’mızın, Türkiye çapında başlatmış olduğu bir eğitici, tanıtıcı, farkındalık yaratıcı çalışmaları var. Buradaki hareketler çok basit. Çökmenin ve vücudumuzun belli organlarını koruma altına almanın ve tutunmanın önemini basit bir hareketle gösterdik. İnşallah karşılaşmayız. Ama deprem gibi afetlerle karşılaştığımızda da yaralanma ve can kayıplarının önüne geçme imkânlarımız var. Bu farkındalığı toplumumuzun her kesimine yaymak durumdayız” dedi.

Cengiz MUHZİROĞLU