Kuzey ilçelerde kar esareti

İlimiz bir kez daha yoğun kar yağışına maruz kaldı. Kuzey ilçelerimizde etkili olan kar yağışı nedeniyle bir çok yerleşim yeri deyim yerindeyse kar altında kaldı. Kar kalınlığı yer yer 2 metreyi buldu. Özel İdare’den yapılan açıklamaya göre dün sabah itibariyle ilimiz genelinde 443 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

Karayolları ve Özel İdare’ye bağlı ekipler yolların ulaşıma açılması için yoğun bir çaba içerisindeler. Emniyet birimleri ve Jandarma ekipleri yolda kalan sürücülerin imdadına yetişmeye çalışırken, özellikle sahil bölgelerine gitmek isteyen sürücülere acil bir durum olmadıkça gitmelerine izin vermiyorlar.

AFAD ve UMKE ekipleri de köylerde mahsur kalan ve acil sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşların imdadına, paletli kar araçları vasıtasıyla ulaşmaya çalışıyor.

Başkent Elektrik şirketi personelleri de enerji kesintilerinin yaşandığı noktalara ulaşmak için yoğun bir çaba ortaya koyuyor.

AĞIR TONAJLI ARAÇLARA GEÇİŞ İZNİ VERİLMEDİ

Kar yağışı sebebiyle İnebolu-Seydiler karayolu ağır tonajlı araç trafiğine kapatıldı. Yolda güvenlik önlemleri alan jandarma ve polis ekipleri, kışlık lastikleri olmayan araçlar ve ağır tonajlı araçların geçişine izin vermiyor. Seydiler-Ağlı karayolunda da yoğun kar yağışı sebebiyle araçlar ilerlemekte güçlük çekiyor.

ISIRGANLIK’TA KAR 2 METREYE YAKLAŞTI

İlimizi Abana-Bozkurt-Çatalzeytin ilçelerine bağlayan Isırganlık geçidinde kar kalınlığı 2 metreye yaklaştı. Bölgede trafik durma noktasına geldi.

ULAŞIMA KAPALI KÖYLER

Özel İdare’den yapılan açıklamaya göre ulaşıma kapalı 443 köy yolunun ilçelere göre dağılımı şöyle: “Merkez 3, Abana 7, Ağlı 13, Araç 11, Azdavay 41, Bozkurt 31, Cide 65, Çatalzeytin 39, Daday 28, Devrekani 50, Doğanyurt 19, İhsangazi 9, İnebolu 39, Küre 30, Pınarbaşı 25, Seydiler 14, Şenpazar 19.”