KZO, Bakan’dan destekleme isteyecek

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Namlı ve yönetimi dün Ziraat Odası’nı ziyaret etti. Namlı, “1 Kasım seçimleri öncesinde verdiğimiz KDV’nin kaldırılmasını sözünü yerine getirdik. Gübredeki indirim ciddi oranda hissedildi, ancak yem konusunda ise firmaların zam yapması nedeniyle indirim çiftçiye yansımadı. Bakanlık bununla ilgili de çalışıyor. Bizler verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz” dedi.

KZO Başkanı Butur ise, Kastamonu çiftçisinin taleplerini 27 Şubat’ta Trabzon’da düzenlenecek bölge toplantısında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e ileteceklerini de belirtti ve “Kastamonu bilindiği gibi simental ırkında Türkiye’de 3. sırada. Bunun desteklenmesi yönünde talebimiz olacak. Sarımsak ile ilgili de isteklerimiz olacak” dedi.

 

CENGİZ MUHZİROĞLU

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Namlı ve yönetimi dün Kastamonu Ziraat Odası’nı ziyaret etti. Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur ve yönetimiyle yaklaşık 1,5 saat görüşen ve talepleriyle ilgili bilgi alan Ahmet Namlı, 1 Kasım seçimleri öncesi çiftçilere yönelik sözünü verip, iktidar olduktan sonra gerçekleştirdikleri vaatleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, ziyarette hükümete gübre ve yemde KDV’nin kaldırılmasıyla ilgili çalışmasından ötürü teşekkür ederken, yemdeki KDV indiriminin yem firmalarının uyguladıkları zam nedeniyle etiket fiyatlarına ise yansımadığını belirtti. Gübrede KDV indiriminin ciddi oranda hissedilediğini söyleyen Butur, “Gübredeki KDV indirimi hissedildi ve çiftçimize yansıdı, ancak yemdeki KDV indirimi yem firmalarının zam yapmasıyla piyasaya yansımadı” dedi.

Kastamonu Ziraat Odası olarak çiftçiye masa başından hizmet götürmediklerini de söyleyen Mehmet Butur, “Oda olarak devletle çiftçilerimiz arasında bir köprü vazifesi yapıyoruz. Tarım danışmanı olarak görev yapan 8 ziraat mühendisimiz var ve her biri alanda çiftçilerimizi bilgilendiriyor. Geçen yıl bölge bölge toplantılar yaptık. Bu toplantılarımız bu yılda devam edecek. Bu toplantılarımızı önemsiyoruz. Artık masa başında değil de arazide çalışıyoruz. Ayrıca satış mağazamızla da çiftçilerimize hizmet veriyoruz. Mağazamızda da bir ziraat mühendisimiz görev yapıyor. 2016 yılında yeni bir uygulamayı da başlatıyoruz. Artık çiftçimiz hastalanan ürününü bize getirecek ve yapacağımız tetkik sonrası bu çiftçimiz hangi tarımsal ilacı kullanması gerektiğini bizden öğrenebilecek. Tarımda olmazsa olmazlarımız var. Bunların başında toprak tahlili geliyor. Çok fazla ödeyip zararlı gübreyi kullanan çiftçilerimiz olabilir. Toprak tahlili yapıldığını zaman bu sorun ortadan kalkacak. Çiftçilerimiz mutlaka toprak tahlili yaptırmalıdır. Tarım sigortası bir başka önceliğimizdir. Bu sigortanın yarısını devler karşılıyor. Herhangi bir afet durumunda çiftçimizin zararı devlet tarafından karşılanıyor” dedi.

Kastamonu Ziraat Odası olarak Kastamonu çiftçisinin taleplerini 27 Şubat’ta Trabzon’da düzenlenecek bölge toplantısında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e ileteceklerini de belirten Butur, “Kastamonu bilindiği gibi simental ırkında Türkiye’de 3. sırada. Bunun desteklenmesi yönünde talebimiz olacak. Sarımsak ile ilgili de isteklerimiz olacak” dedi.

2015 yılı Doğrudan Gelir Desteği Ödemeleri’nin de bu ay sonuna kadar yapılmasının da ön görüldüğünü açıklayan Butur, “Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan güncellemeler ışığında hazırlanan dosyalar bakanlığa gönderiliyor. Bu dosyaların Ankara’ya gönderilmesinde güncellemelerden kaynaklı bir gecikme oldu. Bu ay sonuna doğru ödemelerin yapılması öngörülüyor. Kastamonu’nun 2015 yılı için ne kadar ödeneceği konusunda oda olarak biz de herhangi bir bilgi yok” diye konuştu.

Kastamonu’da görülen ŞAP hastalığı hakkında da kısa bir değerlendirme yapan Butur, “ŞAP hastalığıyla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından çalışmaları sürüyor. Gerkeli tedbirler alınıyor.” dedi.

1 Kasım seçimleri öncesi çiftçiye yönelik verdikleri KDV indirimi vaatlerini gerçekleştirdiklerini söyleyen AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Namlı ise bu indirimin yem fiyatlarına yansımamasıyla ilgili şikayetlerden bakanlığın haberdar olduğunu, en kısa sürede bu sıkıntının da giderileceğine inandığını kaydetti.

Ahmet Namlı, “1 Kasım seçimleri öncesi çiftçilerimizi de ilgilendiren vaatler verdik. Bu vaatlerle ilgili genel merkezimize aylık rapor veriyoruz. Hangi vaadimizi gerçekleştirdiğimizi, gerçekleştiremediysek bunun nedenlerini genel merkeze iletiyoruz. Bu çerçevede çiftçilerimize gübre ve yemde ki KDV’yi kaldıracağımızı vaat etmiştik. KDV’yi kaldırdık. Gübre’deki KDV indiriminin fiyatlara yansıdığını bugün bu ziyaretimizde tespit ettik. Yemdeki KDV indiriminin yem firmalarının zam uygulamasıyla fiyatlara yansımaması konusunda bakanlığın bilgisi var. Bu sorunun en kısa sürede çözüleceğine inanıyoruz.” dedi.

Seçimden seçime çiftçiye giden bir siyasi parti olmadıklarını da söyleyen Namlı, “Biz seçimden seçime teşkilatçılık yapan bir parti değiliz. Merkezde başka sorunlarımızda var. En büyük sorunumuz ise yol. 2016 yılında köylerimizin yolları ikinci kat asfalt yapılacak. Aynı zamanda köylerin alt yapılarına dönük planlarımızı da yapıyoruz. Kanalizasyon çalışmalarımıza önem veriyoruz. Kanalizasyon çalışmaları için 5 milyon TL’lik kaynak ayırdık. Parke çalışmalarımızda sürecek. 53 bin metrekare parke çalışması gerçekleştireceğiz. İhaleleri 15 gün içinde gerçekleştirilecek. 2019 yılına kadar hangi köyümüze hangi çalışma yapılacak bunun planını hazırladık” diye konuştu.

Ahmet Namlı açıklamasında son olarak sağlık sorununa değindi ve “Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi konusunda resmi prosedürler 2 ay içinde sona erecek, tamamlanacak. Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz’ında 10 milyon TL’lik kaynak sözü var. Hastane konusunda yüzümüz yere eğik. Büyük bir ihtimalle devlet hastanemizi Ağustos gibi açacağız. Büyük bir sorunu da çözmüş olacağız. Anjio Ünitesi’ni de yapacağız. Ama bazıları halen Atatürk’ün portresini aramakla meşgul olacaklar. Biz bu mantıkla hareket ediyoruz. Genelde hükümetimiz, yerelde ise bizler verdiğimiz her sözü yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.