Lezzet üstatlarına Kurşunlu uğurlaması

TURSAB Gastronomi Komitesi’nin, gurmeler ve yemek yazarlarıyla birlikte ilimize düzenlediği “Gastronomik İnceleme Gezisi”, Kastamonu mutfağına verilen “10 numara 5 yıldız”la sona erdi.
“İhsangazi karşılaması”yla başlayan gezi önceki akşam “Kurşunluhan uğurlaması”yla son bulurken, konuklar, beklenti içinde olduğumuz turizmin “lezzet” alanında Kastamonu’yu ilgi odağı yapabilecek izlenimlerle kentimizden ayrıldı.

IMG_1756_resizeİhsangazi’den başlayan gezinin ikinci günü Şadıbey Konağı, Daday ve Taşköprü’de lezzet inceleme turunu sürdüren konuklar finali Kurşunluhan’da yaparken, Otel Müdürü Cem Dilimel’in hoş bir sürpriziyle karşılaştılar. Kurşunlu Han yönetimi, konukları tarihi mekanın havuzlu bahçesinde Sepetçioğlu ekibi ile karşıladı.
Yemek öncesi bu sıcak karşılamanın ardından otelin havuzlu bahçesinde Cihan Tabakoğlu, pastırma şovu yaptı. Konuklar, tadına doyamadıkları Kastamonu pastırmasının büyük bir maharetle ve neredeyse kağıt inceliğinde doğranışını ilgi ve hayranlıkla izlediler.
IMG_1768_resizeKurşunlu Han Genel Müdürü Cem Dilimel tarafından verilen yemeğe Vali Vekili Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Katso Başkanı Selçuk Aslan da katıldı.
Kurşunlu Han Müdürü Cem Dilimel’in annesi Mürüvet Dilimel tarafından hazırlanan Kuzyaka Evişler Köyünün yıllardır sevip yaptıkları üzerinde köy tavuğu koyulan ala pilav, Ecevit corbası, etli yaprak sarması, tirit, elma ekşisi, üryani hoşafı ve pastırmalı ekmekten oluşan yenel lezzet menüsü lezzet ustalarına ikram edildi. Kastamonu mutfağına hayran kaldıklarını dile getiren konuklar menüye tam not verdi.

IMG_1699_resizeYöresel lezzetleri yakından bilen farklılıkları ve yenilikleri ortaya koymakla tanınan Ticaret Borsa Başkanlığı Üyesi Serdar İzbeli de misafirlere çam ağacından yaptırıp hazırlattığı bardakları hediye etti.

Gezdikleri her yerde çok sıcak karşılanıp ağırlandıklarını dile getiren konuklar dün Kastamonu’dan ayrılmadan önce köy pazarını gezerek yöresel ürünler aldılar.

IMG_2030_resizeKastamonu’dan mutlu mutlu ayrılan ünlü gurme ve yazarların TV programlarında, ulusal gazetelerin eklerinde gastronomi turizmiyle ilgili yazacakları yazılarda Kastamonu mutfağını nasıl anlatacaklarını, bunun turizm ve ekonomiye etkisini bekleyip göreceğiz..