“Liman'ı dört gözle bekliyoruz”

Belediye Başkanı Mehmet Şahin, Seydiler OSB ile ilgili konuştu...

Seydiler OSB’de doğalgaz ve alt yapı sorunlarının çözümü noktasında çalışmalara başlandığını ifade eden Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Şahin, “45 parselimiz var, 10 parselde üretim başladı, 26 parsel sahibi ise ‘biz 3 yıl içinde üretime geçeceğiz’ diye taahhütname verdi. 9 parselimiz ise boş durumda. En ekonomik enerjiyi nasıl elde edebilirimin hesabını yapan yatırımcılarımızı Seydiler’e bekliyoruz” diye konuştu.

Seydiler OSB’nin tam kapasite çalışmasının hem Seydiler’i, hem de Kastamonu’yu büyük ölçüde rahatlatacağını kaydeden Başkan, İnebolu Limanı ve yolunu da dört gözle takip ettiklerini söyledi.

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Aralık ayı toplantısını Seydiler ilçesinde gerçekleştirdi.

2 bin 526 nüfuslu küçük bir ilçe olmasına rağmen, Organize Sanayi Bölgesi sayesinde Merkez ilçe dışında doğalgaza sahip iki ilçeden birisi konumunda olan Seydiler, önümüzdeki dönemde en büyük hedefini OSB’nin tam kapasite çalışması olarak belirledi.

Belediye Başkanı Mehmet Şahin, TOKİ tarafından ilçede konut yapımı noktasında çalışmaların sürdüğünü söyledi. Toplu konut ile ilgili ilk çalışmanın 2006 yılında yapıldığını, o dönemde projeye ilgi olmadığını, ancak bugün ise TOKİ’ye büyük bir talep olduğunu kaydeden Başkan: “Biz 2006 yılındaki projeyi yeniden canlandıralım istedik. Aynı araziye böyle bir projenin uygulanmasıyla ilgili bir çalışma yapalım dedik. Beklediğimizin çok üzerinde bir müracaat aldık. 322 müracaat listesiyle birlikte İstanbul’daki TOKİ Başkanlığı’na gittik, görüşmelerimizi yaptık. İş ciddiye binince, 322’nin dışında yaklaşık 200 civarında bir başvuru daha oldu. TOKİ yetkilileri ‘birinciyi yaparsak, ikinciyi yapmak daha kolay olur” dediler. Seydiler’de belediyemize ait 13 bin 228 m2 arsanın toplu konut yapımı için tahsisini yaptık. TOKİ yetkilileri üç hafta önce Seydiler’e geldiler. ‘2+1 ve 3+1’i talebe göre değerlendireceğiz’ dediler. Konutlar doğalgazlı olacak” diye konuştu.

OSB’DE DOĞALGAZ

SORUNU ORTADAN KALKIYOR

Uzun bir süredir en büyük sorun olarak Seydiler’in gündeminde bulunan doğalgazın Seydiler OSB alanına ulaştırılması konusunda sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Sorunun çözümü noktasında ihalenin yapıldığını, dağıtım işlemlerinin başladığını ifade eden Başkan: “Doğalgaz döşemesinde yarı geçildi. Ancak kar yağınca çalışmalar durdu. Havalar düzelince doğalgaz parsel önlerine konacak. Yatırımcılarımız da, vatandaşlarımız da doğalgazı kullanma fırsatını bulacaklar. Ayrıca OSB’de alt yapıya ilişkin çalışmalar da bir yandan devam ediyor. Burada 45 parselimiz var, 10 parselde üretim başladı, 26 parsel sahibi ise ‘biz 3 yıl içinde üretime geçeceğiz’ diye taahhütname verdi. 9 parselimiz ise boş durumda. En ekonomik enerjiyi nasıl elde edebilirimin hesabını yapan yatırımcılarımızı Seydiler’e bekliyoruz” diye konuştu.

İlçede üç büyük park yaptıklarını, bunların 4.300, 1.800 ve 1.350 metre kare olduğunu ifade eden Başkan Şahin: “Seydiler’in alt yapı çalışmaları bitti. Belki de Kastamonu’da alt yapısını bitiren 3-5 belediyeden birisiyiz. Elektrik, telefon herşey aşağıda, havada bir tek kablo göremezsiniz. Geldiğimde çok vahim bir belediye tablosu gördüm. Borç almış başını gidiyordu. 11 yıl önce 668 milyarı ödemek için imza attım. Borcu ödüyorum, borçsuz yoluma devam ediyorum. Eksi veren belediye, artı duruma geçti. 2004 yılında Belediye Başkanı seçildim ve köy görünümünde belediye aldım. Çıtayı hızla yukarıya çekiyoruz. En önemli çalışmalarımız Seydiler’e doğalgaz getirilmesi ve OSB oluşumudur” dedi.

LİMAN’IN DEPOLAMA YERİ SEYDİLER’DİR

Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Şahin, İnebolu Limanı ile ilgili de mesajlar verdi.

İnebolu Limanı ile ilgili süreci yakından izlediklerini kaydeden Başkan: “Bölgemiz için çok önemli bir proje. Sayın Milletvekillerimiz sürece sahip çıktılar ve yakından takip ediyorlar. İnebolu Limanı çok etkili bir çalışma moduna girerse, en yakın depolama yeri Seydiler’dir. Böyle bir arazi ne İnebolu’da ne de Küre’de var. Gönlümüzden geçen, Seydiler ve İnebolu böyle bir fırsatı yakalarsa, beraberinde Kastamonu’da bundan fazlasıyla nasibini alacaktır. Bölgedeki istihdama da önemli katkısı olacaktır. İnebolu yolunun da biran evvel yatırım programına alınmasını ümit ediyoruz. Bu yol yapıldığı taktirde, Kastamonu-İnebolu karayolunun en fazla kısalan bölümü İnebolu-Seydiler arasında olacaktır” diye konuştu. (Haber: KGC)