Mağara fotoğrafçıları Pınarbaşı’na geliyor

3. Uluslararası Mağara Fotoğrafçıları Toplantısı Pınarbaşı ilçemizde gerçekleştirilecek.
Dünya çapında adını duyurmuş mağara fotoğrafçılarını bir araya getiren organizasyonun ilki 2011 yılında Fransa’da Olargues bölgesinde, ikincisi 2013 yılında İtalya Trieste’de yapılmış. Bir hafta süren etkinlikte uluslararası katılımcılar, hem bölge mağaralarında fotoğraf çalışmaları gerçekleştiriyor hem de deneyimlerini, bilgilerini paylaşma fırsatı buluyorlar. Organizasyon bölgenin doğal güzelliklerinin tanıtılmasına da önemli bir katkı sağlıyor.
Bu önemli organizasyonun üçüncüsü, 25 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasında Küre Milli Parkı’nda gerçekleştirilecek ve 15 ülkeden alanlarında adını duyurmuş 44 mağara fotoğrafçısı katılacak.
Mağara fotoğrafçılığı, zor bir sportif disiplin olan mağaracılık ile fotoğraf sanatını bir araya getiren, az sayıda meraklının uzmanlaşabildiği özel bir uğraş. Sıfır doğal ışık ortamının fotoğrafçılık açısından teknik zorluklarının üzerine, fiziksel koşullar oldukça sıradışı. Katılımcılar Küre Milli Parkı mağaralarına zaman zaman derinlere iplerle iniş yaparken, yeraltı göllerini şişme botlarla geçmeleri, bazen de traverten duvarlara tırmanmaları gerekecek. Mağaraların karanlık, ıslak, nemli, çamurlu ve soğuk olması, hem fotoğrafçılar, hem modeller hem de fotoğraf çekmede kullanılacak fotoğrafçılık ekipmanları için oldukça olumsuz bir ortam yaratıyor. Bu nedenle, mağara fotoğrafçılığı, yüzey fotoğrafçılığına göre çok daha zor bir fotoğrafçılık dalı.
Etkinlik, Türkiye’nin önemli mağaracılık kulüp ve dernekleri tarafından desteklenmekte