Mahalle Evi projesi yeniden hayat buluyor

Kastamonu Belediyesi, mahalle evleri projesini yeniden hayata geçirecek. İlk olarak Kastamonu eski valisi Enis Yeter döneminde hayata geçirilen mahalle evleri projesine yeniden hayat verecek olan Kastamonu Belediyesi, bu projeyle birlikte, mahalle sakinlerinin toplantı, küçük organizasyonlar ve yöresel kurslar düzenleyebilecekleri alanlar oluşturacak.

Mahallelerin tarihi görünümüne uygun olarak projelendirilen mahalle evlerinden biri olan Esentepe Mahalle Evi projesi Kastamonu Belediyesi tarafından kamuoyuna tanıtıldı. 300 metrekare alan üzerine inşa edilecek Mahalle Evi, hane sakinlerinin kültürel ve sosyal toplantıları için kullanabileceği köy odaları niteliğinde bir yapı olarak hizmete açılacak.

Kastamonu’nun tüm zenginliğinin tarihi ve kültüründe olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, şehrin dokusunu korumak, mahallelerdeki kaynaşmayı sağlamak, kültür zenginliğini daha iyi koruyabilmek adına adımlar atmaya devam edeceklerini söyledi.

Başkan Tahsin Babaş, “Mahallelerimizde yaptığımız toplantılarda halkımız ile Mahalle Evi projemizle ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Özellikle tarihi mahallelerimizde hayata geçireceğimiz Mahalle Evlerimizin bölge halkının kaynaşmasına sağlayacağı katkıyla birlikte o bölgenin bazı ihtiyaçlarına da cevap vereceğini biliyoruz. Ayrıca burada mahalleden talep gelirse çeşitli el işi kurslarının açılabileceği gibi yöresel ürünlerin üretimi de yaygınlaştırılabilecek.  Kırkçeşme Mahalle Konağı, Yavuz Selim Mahalle Konağı ve Atabeygazi Mahalle Konağı projelerimiz de devam etmekte. Bu tarihi yapıları da restore ettikten sonra ilimiz kültürüne ve mahallemize kazandıracağız.  Biz her projemizi hemşehrilerimizle istişare ederek yapıyoruz. Doğru olduğunu bildiğimiz için yapıyoruz. Hedeflerimize, şehrimizi taşımak adına projeler üretiyoruz ve üretmeye de devam edeceğiz. Bizler mahalle kültürünün yaşatılmasının öneminin farkındayız. Mahalle evlerimiz şimdiden hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.