Makine Mühendisleri Odası’ndan tepki

Makine Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Necla Yıldız, terör saldırısının yaşandığı mitinge ulaşmak oldukları esnada olayı haber aldıklarını da anlattığı açıklamasında, “Miting; emek, barış ve demokrasi için yapılacaktı. Demek ki, birileri demokrasi ve barış istemiyor. Bunun başka bir açıklaması olamaz dedi.
Yıldız’ın açıklaması şöyle:
“10 Ekim sabahı saat 6.30’da TMMOB, DİSK, KESK ve TTB tarafından çağrısı yapılan ‘’Emek, Barış, Demokrasi Mitingi’’ne katılmak üzere Makine Mühendisleri Odası Kastamonu İl Temsilciliği olarak tuttuğumuz araçla yola çıkmayı planladık. Fakat arkadaşlarımızdan birinin gecikmesi nedeni ile yaklaşık 50 dakika geç hareket edebildik. Toplanma yeri olan Ankara Tren Garı’na yaklaşık 15 dakikalık yolumuz kalmıştı ki, Kastamonu’dan bir arkadaşım telefon açtı ve miting alanında 2 adet canlı bombanın patladığını bildirdi. Makina Mühendisleri Odası Zonguldak Şube yönetimindeki arkadaşları aradım. ‘Sakın gelmeyin bomba patladı’ dediler. Aracımızı park ettikten sonra birkaç arkadaş Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi’ne gittik. Gördüğümüz manzarayı sözcüklerle anlatabilmek mümkün değil. Yüzlerce insan panik halde kan bulmaya çalışıyordu. Orada bulunanlardan biri yüzün üzerinde ölü bulunduğunu söyledi. Oysa ki yapılan resmi açıklama otuzlu rakamlardan bahsediliyordu.
Miting; emek, barış ve demokrasi için yapılacaktı. Demek ki, birileri demokrasi ve barış istemiyor. Bunun başka bir açıklaması olamaz.
Biz meslek odasıyız. Meslektaşlarımıza destek olmak onların sorunlarını çözmek için varız.
Ama aynı zamanda insanız. Mesleğimizi demokratik bir ortamda barış içerinde icra etmek istiyoruz. Çocuklarımıza güvenli bir gelecek en azından devletin asli görevi olan can ve mal güvenliğinin sağlanmış olduğu bir ülkede yaşamalarını istiyoruz. Söylenecek çok fazla söz yok. Olanlar ortadadır.
Her türlü terörü lanetle kınıyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.
Tüm ulusumuzun başı sağolsun.”