Manevi hâle

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli, Nasrullah ve Ulu Cami başta olmak üzere şehrimizdeki camiler pandeminin de sona ermesiyle  doldu taştı. Teravih ve tespih namazları kılındı, Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli, Yılanlı ve Tonbullar camilerinde teravih namazı hatim ile kılındı. Camilerde sabah namazına kadar kalan cemaate kandil simidi, şeker, helva, kek, meyve suyu, su ikramlarında bulunuldu. Bazı camilerde Hz. Muhammed’in Sakal-ı Şerif’i, ziyarete açıldı.

Pandeminin ardından iki yıl aradan sonra ilk kez ziyarete açılan Sakal-ı Şerif’i görmek ve Kadir Gecesi ibadet etmek için çok sayıda kişi camiye akın etti. Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Camii’nin restorasyon çalışması devam ettiği için bahçeye kurulan çadırmescitte, Atabey Gazi Camiinde ve bazı camilerde de Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı. Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri ziyaretinde büyük yoğunluk ve kalabalık yaşandı.

Taşköprü Sitesi Camii İmam Hatibi Celal Alifişekoğlu, teravih namazı sonrasında yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Pandeminin ardından camilerimizde büyük yoğunluk yaşadık. Pandemi döneminde 2 sene camilerimize gelenlerin sayısı kısıtlı idi. Bugün hamdolsun, Rabbime şükürler olsun camilerimiz doldu taştı. Bu da bizi hem sevindirdi hem de çok duygulandırdı. 34 yıllık meslek hayatımda bu duyguyu yaşamak hem bizleri çok sevindirdi hem de çok duygulandırdı. Bugün cemaatin karşısına yeni çıkıyormuş gibi bir heyecan ve duygu yaşadım.  Güzel bir atmosferde, maneviyatı çok yüksek iyi günler yaşıyoruz. Rabbime dua ediyoruz,  İnşallah bir daha böyle olumsuzlukları tekrar yaşamayız.  Pandemi nedeniyle 2 yıldır böylesine güzel bir görüntüyü de yaşamamıştık. Bugünlerde şükürler olsun çok mutluyuz. Bu vesile ile de tüm hemşerilerimizin ve İslam aleminin Mübarek Kadir Gecesini kutluyor,  ilimize, ülkemize, milletimize ve tüm İslam alemine de barış, huzur, bereket ve mutluluk getirmesini diliyorum. Bu gecede kardeşlerimizin, cemaatimizin okudukları hatimlerin ve diğerlerinin duasını da cemaatimizle birlikte yapmayı Rabbim bizlere tekrar nasip etti, bu okunan 50’ye yakın hatimimizin, 30 bine yakın Kelime-i Tevhid ve 41 Yasin-i Şerif için bunların hepsini katarak okunan dualarımızın da kabul olmasını Yüce Rabbimde diliyoruz ”

Cengiz MUHZİROĞLU