Marangozlardan ekonomik çığlık

Tosya Marangozlar ve Bıçkıcılar Odası Başkanı Salim Karabıyıkoğlu, yaptığı basın açıklamasında, imalatçı esnafın zor günler geçirdiğini ve irili ufaklı onlarca işyerinin kapandığını, kimisinin de personel çıkardığını söyledi.

Salim Karabıyıkoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “Ülke olarak geçtiğimiz bu zor ve sıkıntılı dönemeçte artık daha fazla dayanacak gücümüz kalmamıştır” dedi.

Fabrikasyon imalata geçemeyen, teknoloji açısından da maliyetlerin yükselmesi sebebi ile makine parkurunu genişletemeyerek büyüyemeyen esnafa ekonomik sıkıntılar nedeniyle de büyük bir darbe vurulduğunu ifade eden Karabıyıkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hammaddeyi zaten pahalıya alan esnafımız bu yaşananlardan sonra malzeme satıcılarının doları bahane etmesiyle birlikte fiyatları afaki bir şekilde yükseltmeleri sebebiyle zor koşullarda imalatı sürdürebilmekte, hatta işin içinden çıkamadıklarından dolayı da en sonunda işyerini kapatmaktadır. Tabi ki bu süreçte hepimize görev düşmektedir. Doları bahane ederek fiyatları yükseltenler de artık elini taşın altına koymaları gerekmektedir. Çünkü artık dolar düşmüştür ve bahanesi kalmamıştır. Esnafımız yıllardır devletimiz adına üzerlerine düşen görevi, elini taşın altına koyarak zor da olsa yapmaktan bir an olsun vazgeçmedi. Biz imalatçı esnafı olarak malzeme satıcılarından haklı olarak imalatımız için gerekli olan hammaddeleri artık olması gereken fiyatlara satmalarını istiyoruz. Unutmayalım ki imalatçı esnafının kepenk kapatması demek her kesimi etkileyeceği gibi malzeme satıcılarını da etkileyecektir. Devletimizden de bir an önce ekonomik sıkıntıyı fırsata dönüştürenlerle iş işten geçmeden, esnafımız kepenk kapatmadan mücadelesini ısrarla, azimle sürdürmesini ve zor durumda olan esnaflık müessesesine gerekli önemi vererek tekrardan esnaflığı cazip hale getirmelerini temenni ediyoruz.”