Mart bitti mücadele bitmedi

KASTAMONU'DA 1 HAFTADIR ETKİLİ OLAN YOĞUN KAR YAĞIŞI SONRASINDA İL ÖZEL İDARESİ EKİPLERİ, KARLA KAPLI YOLLARI AÇIK TUTABİLMEK İÇİN ZORLU COĞRAFYADA MESAİ GÖZETMEKSİZİN KARLA MÜCADELE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR. (VEDAT YUNUS İKİZOĞLU/KASTAMONU-İHA) Kastamonu'da 1 haftadır etkili yoğun yağış sebebiyle kar kalınlığının 2 metreyi aştığı köy yollarının ulaşıma açılabilmesi için ekipler zorlu coğrafyada mücadele veriyor.
  • Kar savaşçılarının mesaisi halen sürüyor

İlimizin özellikle kuzey bölgesindeki ilçelerinde etkili olan kar yağışı sonrasında Özel İdare’nin karla mücadele ekipleri yer yer 2 metreyi bulan noktalarda köy yollarını açmak için çalışmaları sürüyor.

Bu yıl karla mücadele çalışmalarına erken start veren İl Özel İdaresi ekipleri, 38 greyder, 25 yükleyici, 20 kanal kazıcı yükleyici, 10 dozer, 4 rotatif, 14 kar bıçaklı kamyon, 3 treyler ve 2 akaryakıt tankeri olmak üzere 116 araçla çalışmaları yürütüyor.

Ekipler, bin 54’ü köy, 2 bin 614’ü mahalle, toplam 3 bin 668 yerleşim yerinin olduğu Kastamonu’da, 9 bin 836 kilometre yol ağında zorlu kar mücadelesi gerçekleştiriyor.

Yoğun kar yağışıyla tekrar kapanan bazı köy yollarını birkaç kez açmak zorunda kalan ekipler, şimdiye kadar 50 bin 408 kilometre kar mücadelesi gerçekleştirdi.

Gece gündüz mesai gözetmeksizin yolları açık tutabilmek için çalıştıklarını söyleyen Kastamonu İl Özel İdaresi şoförlerinden Vedat Bal, “Yaklaşık 3-4 aydır kar ile mücadelemiz devam ediyor. Uzun zamandır bu kadar yoğun kar yağdığını bilmiyorum. Mart ayında bu kadar yüksek kar yağdığını hatırlamıyorum. Yolları açık tutabilmek için yürüttüğümüz çalışmalar devam ediyor” dedi.

Yollarını açtıkları köylerde kahraman gibi karşılandıklarını söyleyen Bal, “Köylerimizin yolunu açınca köylerde kahraman gibi karşılanıyoruz. Bizlere ikramlarda bulunuyorlar, yolları açıldığı için seviniyorlar. Köylülerimizin yolu açıldığında yüzleri bile gülmesi bizleri ayrı mutlu ediyor. Aslında biz burada sadece yol açmıyoruz. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları oluyor, ilaçları bitiyor, ekmek ihtiyaçları oluyor, biz bunları da götürüyoruz ve bu sayede köylülerimizin de hayır duasını alıyoruz. Bu da bizleri ayrıca mutlu ediyor” şeklinde konuştu.(İHA)