Maşalacı’dan Demir’e eleştiri

MHP Kastamonu İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, köylere yönelik karla mücadele çalışmalarına yardımcı olmadığı gerekçesiyle Karayolları’na sert çıkan AK Parti Milletvekili Murat Demir’i eşdeğer sertlikte bir açıklamayla eleştirdi.

Maşalacı, Demir’in 14 yıldır tek başına iktidarda olan partinin mensubu olduğunu unutmuş gözüktüğünü belirtti ve “Sayın Murat Demir, köy yollarının açılması ile ilgili Karayolları’na tepki göstereceğine, İl Özel İdaresi bütçesinin düşürülmesine tepki göstermelidir” dedi.

Maşalacı’nın, Murat Demir’e eleştiriler yönelttiği açıklaması şöyle:

“AKP Kastamonu milletvekili Murat Demir, sahil ilçelerimizde kar nedeniyle kapanan köy yollarının açılmasına Karayolları 15’inci Bölge Müdürlüğü’nün destek vermediğini ifade etmiş ve sert bir şekilde Karayolları’na yüklenmiştir. Sayın vekil, 14 yıldır ülkemizi aralıksız ve tek başına iktidar olarak yöneten partinin mensubu olduğunu unutmuş gibi konuşmaktadır.

İl Özel İdaresi’nin 2016 yılı bütçesi, 2015 yılına göre düşürülmüştür. Bu durum, İl ve İlçe Özel İdareleri’nin köylere götüreceği hizmetlere ve yardımlara olumsuz yansıyacağı anlamına gelmektedir. Sayın Murat Demir, köy yollarının açılması ile ilgili Karayolları’na tepki göstereceğine, İl Özel İdaresi bütçesinin düşürülmesine tepki göstermelidir.

Sahil ilçelerinde kar yağışı afete dönüşmüş ve bu afet vesilesi ile İl ve ilçe Özel idarelerimizin mevcut ekipmanlarının yetersiz olduğu bir kez daha görülmüştür. Ayrıca kapanan köy yollarının açılmasında, asfaltlanmasında ve altyapı çalışmalarında yaşanan sıkıntılar 14 yıllık AKP iktidarında alışılagelmiş bir durumdur. Bütün bunlar AKP iktidarının Kastamonu’ya verdiği önemin sadece laftan ibaret olduğunu göstermektedir.

Görünen o ki sayın vekil konuyla ilgili mevzuatı da bilmemektedir. Köy ve grup yolları il ve ilçe özel idarelerinin, anayollar ise Karayolları’nın sorumluluğundadır. Sayın vekilin bilmesi gereken bir diğer husus da, Cide-Bartın, Cide-İnebolu ve Cide-Şenpazar arasındaki karayolunun bakım, onarım ve ulaşıma açılmasının özelleştirme kapsamında taşeron firmaya verilmiş olmasıdır. Sayın vekilin söz konusu açıklamalarındaki üslup, bir milletvekilinin üslubu olmamalıdır. Murat Demir Karayolları’ndaki şeflere değil, taşeron firmaya yada bu özelleştirmeyi yapan AKP iktidarına tepki gösterse daha yerinde bir davranış olacaktır.

Ayrıca şunu da söylemeden geçemeyeceğim, Sayın vekil yaklaşık 1 haftadır sosyal medyada ve yerel basında yer alan  yardım haberleriyle de kamu vicdanında kendini ön plana çıkartma gayretindedir.   Kendisine tavsiyem,  meclisteki bütçe görüşmelerinde ve meclis çalışmalarında, ilgili bakanlıklarla temaslar kurup, ilimize ayrılan bütçe payının ve yatırımların artırılmasını sağlaması Kastamonumuz için daha fayda sağlayacaktır.”