Maşalacı’dan Demir’e karşı cevap

MHP İl Başkanı İbrahim Maşalacı, AK Parti Milletvekili Murat Demir’in söylediklerini çarpıttığını ve “siyasi şov” yaptığını söyledi, “Kendisine şikayet ya da serzeniş makamında bulunmadığını, lafla değil icraat yaparak Kastamonu’nun sorunlarına çözüm üretmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyorum” dedi.

Kendisine yönelik eleştirilerini cevaplandıran Demir’e yeni bir açıklamayla karşı cevap veren Maşalacı, AK Parti Milletvekilinin iktidarda bulunduklarını ve eleştirdiği şeylerin sorumlusu olduklarını unutmuş göründüğünü belirttiği açıklamasında, Kastamonu’ya yönelik “unutulmuş vaatleri” ve sonuçlandırılamayan işleri de sıraladı.

 

MHP İl Başkanı İbrahim Maşalacı’nın, Milletvekili Metin Demir’e karşı cevap niteliğindeki yazılı açıklaması şöyle:

 

“Kastamonu’muzun kadirşinas halkı ;

Bugün MHP İl Başkanlığı olarak yazılı basın açıklamamız iki ana kapsamda olacaktır.

Birinci kısmı AKP Kastamonu Milletvekili Sayın Murat Demir’in geçtiğimiz günlerde yapmış olduğumuz basın açıklamamıza karşılık , vermiş olduğu cevaplara ilişkin izahımızdır.

AKP Kastamonu Milletvekili Sayın Murat Demir, Kastamonu basınına , şahsımı ve Milliyetçi Hareket Partisi’ni hedef alan açıklamalarda bulunmuştur. Sayın Demir kendisine yönelttiğimiz eleştirileri çarptırmaya ve siyasi şov yapmaya halen devam etmektedir.

Sayın Demir bilmelidir ki, Türkiye’yi 3 Kasım 2002’den beri mensubu olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi yönetmektedir. Sayın Demir’in partisinin iktidarda olduğu 14 yıldır tüm kamu kurumlarının yöneticilerini AKP Hükümeti atamıştır. İktidar partisinin Milletvekili olarak kurumlardaki yöneticilerin beceriksizliklerinden ya da iş yapamamalarından memnun değilse , mensubu olduğu partinin ilgili bakanlarını arayıp sorunları iletmesi , acemi olmayan bir siyasetçinin yapması gerekendir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde , Kastamonu’nun sorunlarını dile getirmek üzere gündem dışı söz alması da diğer bir yöntemdir. Gördüğümüz kadarıyla Sayın Demir ya sorunları kendi partisinin bakanlarına iletecek cesareti kendinde bulamamakta ya da TBMM’de gündem dışı söz nasıl alınır bilememektedir. Sayın Demir’in iktidar partisinin milletvekili olduğunu, şikayet ya da serzeniş makamında bulunmadığını, lafla değil icraat yaparak Kastamonu’nun sorunlarına çözüm üretmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyorum.

Yok eğer partisinin icraatlarından ve atadığı bürokratlarından memnun değilse, memnun olmadığı icraatların düzeltilmesi için çalışmalar yapmalı ve eğer yapabiliyorsa bürokrasiyi yeniden dizayn etmeli , sözü dinlenmiyorsa da hizmet ettiği siyasi kulvarı gözden geçirmeli ve gereğini derhal yapmalıdır. Sayın Demir şahsımı acemilikle suçlaması komiklikten başka bir şey değildir. Sayın Demir’in açıklamalarımızı okumamış olduğu aşikardır.

Beni AKP siyaset akademisine davet ettiği için çok teşekkür ediyorum. Sayın Demir bilmelidir ki, eğer yolsuzluk nasıl yapılır, nasıl adam kayırılır, yandaş işadamları nasıl zengin edilir, vatandaş nasıl kandırılır, hizmet yerine nasıl siyasi şov yapılır, kundaktaki bebeği bile öldürmekten imtina etmeyen teröristlerle nasıl pazarlık yapılır, onlardan nasıl medet umularak çözüm süreci başlatılır öğrenmek isteseydim Sayın Demir’in teklifine dahi gerek kalmadan koşa koşa AKP Siyaset Akademisi’ne kaydolurdum.

Sayın Demir, eğer yandaş için değil vatandaş için siyaset yapacaksa , önce ülkem sonra milletim sonra partim ve ben diyecekse; teröristler ve onların siyasi uzantılarıyla muhatap olmayacaksa, şov yerine hizmet üretecekse , yolsuzluklarla mücadele edecekse , kandırmak yerine kalkındırmayı arzu edecekse, usta bir siyasetçi olup memleketine hizmet edecekse, kendisini MHP Siyaset ve Liderlik Okulu’na davet etmekten onur ve gurur duyarım. Sayın Demir’e son kez tavsiyem, şikayet etmek yerine mensubu olduğu iktidar partisinin gücü varsa şayet onu kullanarak memleketimiz Kastamonu’nun sorunlarına çözümler üretmesidir. Çünkü kendisi tek başına iktidar olan bir partinin milletvekilidir.

Basın açıklamamızın ikinci kısmında Milliyetçi Hareket Partisi olarak Türk Toplumunun partimize yüklediği muhalefet görevine istinaden, halkı uyarma ve iktidarı denetleme vazifemizden ötürü, yerel olarak Kastamonu’muzda görmüş olduğumuz eksiklikler hususundaki değerlendirmelerimiz yer almaktadır.

UNUTULAN VAATLER

AKP her seçim döneminde halkımıza vaatlerde bulunmuş ama seçimlerden sonra bu vaatler unutulmuştur. Bizler de unutulan bu vaatleri saygıdeğer Kastamonu kamuoyunun gündemine getirmeyi, Kastamonu’nun yarınları için önemsiyor ve kamuoyuna olan sorumluluğumuz sonucu halkımızın takdirine bırakıyor ve paylaşıyoruz.

Yerel basınımızın güzide mensupları tarafından da gündeme birden çok kez getirilmiş olan ama bugüne kadar bir netice alınamayan ulaşımda gördüğümüz eksiklikler;

“KARAYOLLARI BİREYLE GÖRE Mİ PROJE YAPIYOR?”

1 – ) Doğu Çevre Yolu : Söz verildiği tarihten bugüne kadar hala açılamamıştır . Birden çok kez yapılıp , verim alınamamış, yollar çöküş ve beceriksizlikle sonuçlanmıştır . Havalimanı Uzunyazı Mevkii’ndeki kavşak: Karayolları’nda genelde gördüğümüz; tali yolların anayola bağlanmasıdır, ancak bahsettiğimiz mevkide anayol tali yola bağlanmış durumdadır . İşin ilginç yanı da, çevre yolu ana yola bağlanması gerekirken, köprülü kavşak yapılarak anayol çevre yolu istikametinde yeni yapılan bir sitenin girişine bağlanmıştır. Acaba karayolları , plan ve projelerini , bireylere göre mi değiştirip, şekillendirmekte midir?

2 – ) Sunta Köprülü Kavşağı : Acemice yapılmış ve hala yaya geçidi ve ışıklandırma sistemi tamamlanamamıştır . Tamamlanamadığından dolayı da akşam saatlerinde birden çok kez trafik kazası meydana gelmiştir . İnsanlarımız yaralanmış ve araçları hasar görmüştür . Araçları hasar görenlerin kayıplarını söz verip yerine getiremeyenler giderebilecek midir ? Yaralanan vatandaşlarımızın sağlıklarını sözünü tutmayanlar düzeltebilecekler midir ? Bu soruları sormaktan keyif almıyoruz aksine üzüntü duyuyoruz ! Keşke verilen sözler yerine getirilseydi de trafik kazaları olmasaydı , bizler de bu soruları sormak zorunda kalmasaydık ! Maalesef ki eksiklikler saymakla bitmiyor .

3 – ) Batı Çevre Yolu : Batı Çevre yolunu , ana yola bağlayan kavşaktaki çalışmalar hala tamamlanamadığından, ne yazık ki sık sık trafik kazaları meydana gelmektedir. Bu kazaların sonucu da genel olarak neden sürücü hatası diye adlandırılmaktadır?

4- ) Kastamonu – Araç – Karabük Yolu : Kastamonu-Araç karayolunda çalışmaların yıllarca devam etmesinin sebebi nedir? Neden bu yol çalışması bitirilmemektedir ve kaç müteahhit firma el değiştirmiştir? Bu karayolunun devamı olan ve Karabük il sınırına girildikten sonra ki sıcak asfalt ve duble yol çalışması çok kısa süre de tamamlanmış olmasının sebebi nedir?(karayolları bölge müdürlüğü aynı olmasına rağmen).

5 – ) Kastamonu – İnebolu Yolu: Kastamonu’dan giden valimiz Sayın Erdoğan Bektaş tarafından defalarca viyadük ve tüneller yapılarak , ulaşımı kolaylaştırmak üzere ; Antalya – Ankara / Ankara – İnebolu Limanı hattı projesinin akıbeti ne olmuştur? Bu kapsamda hangi çalışmalar yapılmaktadır?

31 Aralık 2015 tarihinde toplanan Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun aldığı kararlar, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanmıştır ancak İnebolu Limanı’nın akıbetinin ne olacağı konusunda bir açıklama bulunmamaktadır. Liman Kastamonu’nun geleceği mi ya da birilerinin geleceği için mi Özelleştirme İdaresi Başkanlığına devredilmiş ve hala sonucu neticelendirilmemiştir?

6-) Kastamonu- Daday Yolu: Kastamonu’muzun geleceğini turizme bağlıyor ve bunun için de çalışmalar yürütüyoruz. Bu bağlamda özellikle bazı ilçelerimiz gibi, ellerinden adliyesi alınmış, askerlik şubesi kapatılmış olan Daday ilçemizin gelişimine önemli katkı sağlayacak olan doğa turizmi yapılmakta olup, şehrimizin diğer bir sorunu olan konaklama imkanına da bir nebze çözüm bulabilmişken, neden hala ulaşımı bir köy yolunu andırmaktadır ve bunun çözümü için bir çalışma yapılmakta mıdır?

Milliyetçi Hareket Partisi olarak Kastamonu’nun yararına olacak her çalışmada hükümete destek vererek , yapılmayan veya tamamlanmayan işlerin de takipçisi olmaya devam edeceğiz . Çünkü biz oy sevdalısı değil , Kastamonu sevdalısı siyasetçileriz.

NOT: Şayet açıklamalarında samimiyeti varsa , yine şov yapma peşinde değilse , mesele Kastamonu’nun geleceği ise Sayın Demir : “ Eğer ülkemizde yerli otomobil fabrikası kurulursa bu yer Kastamonu olmalıdır “ demişti. Otomobil fabrikasının Kastamonu’ya kurulmasıyla alakalı neler yapmıştır ? Bir şeyler yapmadıysa neden yapmamıştır ? O vaatleri de mi gündemde kalmak ve şov yapma amacıyla vermiştir .

Bu basın açıklamamız vesilesiyle , bugüne kadar şehit olan polislerimize , askerlerimize ve sivillerimize Allah’tan rahmet , Yaralı olanlara ise acil şifalar diliyorum.”