“Maslak’ta yüzde yüz kredi desteği alıyoruz”

Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, Kuzeykent Sanayi Sitesi’nde esnafları Milletvekili Metin Çelik, Merkez İlçe Başkanı Faruk Özdemir, Belediye Meclis Üyesi Mehmet Sirkecioğlu, Belediye Meclis üyesi Zeki Kebeci, belediye meclis üyesi adayları, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ziyaret etti.
81 VİLAYETTEN SADECE 2 İL DESTEK KAPSAMINA ALINDI!
Esnafların Maslak ile ilgili soruları üzerine konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, proje tamamlandığında sanayinin toplam istihdamının 5 bin olacağını söyledi.
Başkan Babaş, “Yeni Küçük Sanayi Sitesi kurum aşamasında bu kadar çok üyesi olup proje alt yapısını bu kadar hızlı tamamlayan tek iliz. Bakanlık programına 81 vilayet içerisinde sadece iki şehir alındı. Bunlardan biri Kastamonu diğeri Rize… Bu durum bizlerin ne denli önemli bir iş yaptığının kanıtı” ifadelerini kullandı.
“RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI, BU İŞ BİTTİ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kastamonu mitinginden yaklaşık bir ay önce Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi’nin 2019 yılı Yatırım Programına alınması için gerekli başvuruyu yaptıklarının altını çizen Başkan Babaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Kastamonu ziyaretlerinde Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi’nin müjdesini verdi. Bu müjdeden altı gün sonra ise Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi 18.02.2019 tarih ve 30690 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 2019 yılı yatırım programına alındığı duyuruldu. Kimin imzasıyla duyuruldu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın…
Şunu açıkça söyleyeyim. İş resmi gazetede yayınlandı. Bu iş inşallah bitti. Önümüzdeki süreçte hızla inşaatlar başlayacaktır” dedi.
“SÖYLENTİLERE DEĞİL, İCRAATA BAKIYORUZ
Kastamonu’ya yeni bir yatırım kazandırılma esnasında nedense hep söylenti ve dedikoduların çıkartıldığına dikkat çeken Başkan Babaş, “Esnaflarımızın aklı karıştırılmaya çalışıyor, bu açık. Yok geç kalındı, yok şöyle oldu, yok böyle oldu cümleleriyle sanayi esnafı tedirgin edilmek isteniyor. Şu andaki durum açıktır. Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi, tekrar söylüyorum 2019 yatırım programına alınmıştır ve hızla yapımına başlanacaktır. Merkezi hükümet yaptığımız entegreli çalışma sonucunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı programında Kastamonu’nun ismi vardır. Bakın 81 vilayet içerisinde Kastamonu ve Rize bu kapsamda değerlendirilmiştir. Arkadaşlar bizler söylentilere değil icraata bakıyoruz. Bunun için de Kastamonumuza laf değil, yatırım kazandırıyoruz.
YÜZDE YÜZ KREDİ DESTEĞİ ALIYORUZ
Şimdi sizlere bir müjde daha vereyim. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile yürüttüğümüz çalışma doğrultusunda iki kredi desteği programı vardı. Biri yüzde 70 kredi desteği programı, diğeri yüzde yüz kredi desteği programı. Bizler yüzde yüz kredi desteği programına alındık. Bu programdan yararlanacağız. Hayırlı uğurlu olsun.
ESNAFIMIZ DAHA DÜŞÜK BEDELLE NASIL DÜKKAN SAHİBİ OLURUN PEŞİNDEYİZ
Böyle büyük çaplı bir proje yaparken prosedürler ve incelemeler uzun sürüyor. Bizler esnafımız en düşük bedelle dükkan sahibi olsunnun peşindeyiz. Bugün Maslak alanında hazineden 5.5 liradan arsa aldık. Bu arsa kimin? Sanayi esnaflarımızın. Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifimizin bu gün 608 üyesi var. 546 bin metre kare üzerine yaklaşık 400 milyon TL’lik bir yatırımdan bahsediyoruz. Bu yatırım şimdi yüzde yüz kredi desteğiyle birlikte esnafımıza büyük bir yük getirmeyecek. Sanayi esnafımız, modern, konforlu ve kullanışlı dükkanlarına cüzi miktarlarda kira öder gibi kavuşacak.
Günlük 8000 kişinin giriş çıkış yapacağı Yeni Maslak Küçük Sanayi Sitemiz şehrimize önemli katkı sağlayacaktır. Önümüzdeki dönemde burada birkaç prosedür kaldı. Onları da hızla halledeceğiz ve inşaat çalışmalarına başlayacağız.
BU İŞİN GÜVENCESİ BİZİZ!
Bu işin güvencesi biziz. Neden bu kadar kesin konuşuyoruz. Bizimde güvencemiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan… Biz Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi’yle ilgili kendisiyle görüştük. Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla görüştük. Gerekenler yapıldı. Bu iş artık 2019 yatırım programına alındı. En önemli olan buydu. Bu iş başarıldı. Dediğim gibi Türkiye’de sadece 2 il bu kapsama alındı. Biri Kastamonu. Dün olduğu gibi bugünde yarında, ortaya koyduğumuz projelerle Kastamonumuzun gelişimini hız kesmeden sürdürmesinin peşindeyiz.
Bu doğrultuda bizlerden biran olsun desteğini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve tüm bakanlarımıza Kastamonu halkı adına şükranlarımı sunuyorum”