Masterchef’e sarımsak damgası; Somer Şef’ten büyük övgü

TV8’de ekranlara gelen Masterchef yarışmasına Taşköprü sarımsağı damga vurdu. Yarışmanın final haftasında yarışmacılara Taşköprü sarımsağından yaratıcı yemekler yapmaları istendi. Yarışmanın jürisinde yer alan ünlü Şef Somer Sivrioğlu, ana ürün olarak verdikleri sarımsakla ilgili olarak şunları söyledi:

“Taşköprü sarımsağı gerçekten ülkemizin değerlerinden biri. Biz programımızda mümkün olduğunda coğrafi işaretli ürünler kullanmaya gayret gösteriyoruz. Çünkü her zaman dediğimiz gibi ürün yoksa yemek yok. Yemek yoksa hayat yok. Belki garip gelecek ama sarımsağı lütfen tadın. Taşköprü sarımsağı her sarımsağa benzemez. Güçlü bir tadı vardır. Sarımsağın assolist olduğu bir yemek yapın.”

Yarışmanın bir diğer jüri şefi Danilo Zanna ise Taşköprü sarımsağı ile ilgili olarak, “Taşköprü sarımsağı İtalya’da da satılıyor. Ben gördüm” dedi. Bunun üzerine de Somer Sivrioğlu, Taşköprü sarımsağının içinde barındırdığı antioksidan maddesi nedeniyle pazara bile düşmeden özellikle ilaç endüstrisinde büyük rağmen gördüğüne dikkat çekti.