MEM’in alacağı 635 TYP’li için başvurular bugün başlıyor

 

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün devlet okullarında bakım, onarım ve temizlik işleri yapılması hususunda 500 kişi ve okulların güvenliğinin sağlanması hususunda da 135 kişilik (34 kişi vardiyalı – 101 kişi vardiyasız) Toplum Yararına Program (TYP) başvuruları bugün başlıyor.

Başvurular 27 Eylül Cuma günü sona erecek. Geçtiğimiz yıl mülakat yapıldığı için büyük tepki çeken personel alımı bu yıl kura ile gerçekleşecek. Noter huzurundaki kura çekilişi ise 2 Ekim Çarşamba günü yapılacak.

BALTACI: KURANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Geçtiğimiz yıl ki mülakatlar sonrasında büyük tepki gösteren CHP Milletvekili Hasan Baltacı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Geçen yıl MEM tarafından TYP kapsamında istihdam edilen 600 kişinin mülakatla belirlenmesine tepki göstermiş, kura ile belirlenmesi gerektiği yönünde mücadelemizi vermiştik. Bu yıl kura ile belirlenecek. Tek bir hemşerimizin bile hakkının yenmemesi için çekilecek olan kuranın takipçisi olacağız. Ayrıca vatandaşlarımızı ucuz, güvencesiz ve geçici olarak çalıştırmaktan bir an önce vazgeçilmeli, hakları olan sürekli işçi statüsü kazandırılmalıdır” dedi.

BAŞVURU ŞARTLARI

Kura öncesinde başvurular İş Kur İl Müdürlüğü’ne şahsen müracaat ya da www.iskur.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacak.

Toplum Yararına Program Katılım Şartları ise şu şekilde:

1- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

2- 18 yaşını tamamlamış olmak,

3- Emekli ve malul aylığı almamak,

4- TYP’ye başvuran adayların, ikamet ettikleri hanenin toplam gelirinin asgari ücretin netinin 1,5 katını ( 3.031-TL) aşmıyor olmak.

*Katılımcılardan, hane halkı toplam gelirinin asgari ücretin netinin bir buçuk katını (3.031-TL) aşmadığına dair beyanname alınacaktır. Beyannamenin asılsız çıkması halinde; kişinin programı iptal edilecek, kişi bir yıl cezalı olacak ve ödenen ücretler kişiden geri alınacaktır.

5- Öğrenci olmamak(Açıköğretim hariç),

6 – Kurum tarafından düzenlenen herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

7 – Kadınlar, 35 yaş üstü Erkekler, Engelliler, Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yararlananlar öncelikli olup 1.listede yer alacaktır. **Güvenlik için yapılan seçmede ise başvuru yapabilen herkes kuraya tabi olacaktır.

8 – Başvuru süresi 5 gündür ve aynı haneden sadece 1 kişi yararlanacaktır.