MERHUM AYTAÇ ERUZ’A EŞ VEFASI

İlimizin soylu ailelerinden, Dr. Şükrü Esen’in kızı Prof.Dr. Sâkine Esen Eruz, ilimize 2009 yılında Aytaç Eruz Anadolu Lisesini kazandıran rahmetli eşi Yük.Müh. Aytaç Eruz’un doğumunun (27 Ekim 1937 – 6 Mart 2016) 80. yıl dönümünde düzenlenen anma toplantısı için Kastamonu’ya geldi. Lisede düzenlenen anma toplantısına katılıp bir konuşma yaptı. Eşini anlatan broşürlerden ve kaleme aldığı kitaplardan öğretmen ve öğrencilere armağan etti. Toplantıda ayrıca merhumun ruhu için helva dağıtıldı.

Prof. Dr. Sâkine Esen Eruz Hanımefendi’nin anma toplantısı sırasında dağıttığı kitaplardan biri de Aytaç Eruz’la Stutgart Seyahati’ydi. Kastamonu’da Özeller Medya Tanıtım Matbaacılık Ltd. Şirketinin donanımlı basımevinde basılan 21 sayfalık kitapçığın başında Prof.Eruz’un Aytaç Eruz Anadolu Lisesi öğretmen, öğrenci ve diğer okurlara da dikkat çekici sunuşu bulunuyor:

“Sevgilil Aytaç Eruz Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenleri ve okurlar…

İstedim ki Yük. Müh. Aytaç Eruz’u ve onun mücadelelerle geçen iyilik ve güzelliğe adanmış yaşam öyküsünü öğrenin. O anlatılanlarda size farklı dünyalar sunarken, yüreğinize dokunup yolunuzu aydınlatabilsin.

Stutgart Teknik Üniversitesi Aytaç Eruz’un yaşamında dönüm noktasıydı. Yüksek Mühendis olup mesleğinde bu derecede başarılı olmasaydı ve yolu bir Kastamonu etkinliğinde rahmetli Kastamonu Valisi Mustafa Kara ile kesişmeseydi, bu yüksek bir ihtimalle inşaatın her safhasında bizzat ilgilendiği bu güzel okulu da yaptıramayacaktı. İşte tam da bu nedenle 27.10.2016 tarihinde Kastamonu gazetesinde yayımlanan ve eşimin Stutgart Üniversitesinden arkadaşlarına olan vefa borcunu öderken, onun bir tür yaşam öyküsünü de canlandıran bu metni size ulaştırıyorum.

Eşimden çok şey öğrendim, dilerim siz de bu öykülerden payınıza bir şeyler çıkarırsınız.”

Kitap, Y.Müh. Aytaç Eruz’un kısa hayat hikâyesiyle başlıyor. 1965 yılında Stutgart Teknik Üniversitesini bitiren Eruz’un hayatında bu şehir, üniversitedeki hoca ve arkadaşlarının ayrı bir yeri, …… bulunmaktaydı. Bu yüzden, vefalı ve Kastamonu’nun değerli evladı, Prof.Dr. Sakine Esen Eruz Hanımefendi 6 Mart 2016 tarihinde kocasını kaybedince, onun anılarını yerinde yaşamak amacıyla 17 Eylül – 21 Eylül 2016 tarihleri arasında Stutgart’a bir seyahat yapmış. Şehri, kocasının ruhuya beraber dolaşmış. Hayatında sık sık bahsettiği, bazılarını birlikte gördükleri tarihî yapıları, köprüleri, parkları, üniversiteyi yeniden gezmiş. Gezdiği yerlerle ilgili renkli, güzel resimler koymuş kitabına. Son bölüm, Aytaç Eruz’un bahçesi (s. 19-20). Karacaahmet Mezarlığı’ndaki kabri. Çiçeklerle donatılmış.

Kitap şu duygusal hitapla bitiyor (s. 21):

“Aytaç’cığım, Dilerim vefa borcunu ödeme şeklim hoşuna gitmiştir. Dilerim, o evrende de iyilik ve güzellikler yapmayı ve bulunduğun yere yararlı olmayı sürdürebiliyorsundur. Bir gün görüşmek üzere mekânın cennet bahçeleri olsun!”

Y.Müh. Aytaç Eruz’un babası 11 yaşında ölmüş, orta ve yüksek öğrenimini bin bir güçlükle Cumhuriyet’in getirdiği imkânlarla tamamlayıp çalışkanlığı sayesinde zengin olmuş ancak bütün servetini eşinin desteğiyle yine Cumhuriyet çocuklarına armağan etmişti. Biz de mekânı cennet olsun diyoruz!