“Merkezde en az 25 bin oy”

P1770269CHP Merkez İlçe’nin 5 Kasım Cumartesi günü yapılacak kongresi öncesinde aday sayısı üçe yükseldi. Mustafa Başesgioglu ve Alibey yavuz’un ardından adaylığını açıklayan üçüncü isim Uğur Alemdar oldu.

Alemdar’ın adaylığını açıkladığı dünkü basın toplantısına CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, İl ve Merkez İlçe Yöetimi, Kadın ve Gençlik Kolları yöneticileri, 1 Kasım Genel Seçimlerinde milletvekili adayı olan Ali Dana da katılarak kendisine destek verdi.

Alemdar, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmalarının basına uygulanan baskının en bariz göstergesi olduğunu belirterek ve kendilerinin en kısa zamanda özgürleklerine kavuşmalarını dileyerek başladığı basın toplantısında şunları söyledi:

“1987 yılında girdiğim siyaset yaşamımda Gençlik Kolları Başkanlığı, İlçe Yöneticiliği, İl Yöneticiliği görevlerinde bulundum. Halen İl Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyorum. Merkez İlçe Başkanı İlhan Demir’in aday olmayacağını açıklamasından sonra İl yönetimi ile de yaptığım istişareler sonrasında aday olmaya karar verdim. İki aday arkadşımız daha var. Fazla aday olması daha iyi, şu anda muhalefetteyiz, ama adaylarımız çok. Bu da partimizin demokrasi anlamında verdiği güzel bir örnek.

Kastamonu için çok hedefimiz ve işimiz var. Partimizi daha başarılı yapmak için çalışacağız. Bunlar düşünerek de adaylığımıza karar verdik. Partimizi güçlendirmek için gençlere ve kadınlara daha fazla ağırlık vereceğiz. İlgi ve güvenin bu işi çözeceğine inanıyorum. Kadınların da aday olmalarını bekliyoruz. Bizim yönetimimiz, bugüne kadarki yaş ortalaması en genç ekibi olacak, bu konuda da iddialıyız.

7 Haziran ile1 Kasım seçimleri arasında çok farklı bir seçim oldu, bunun için neyi ele almamız doğru olur, bunu düşünmek lazım, diğerlerinin yanında Türkiye’de gelişen konjonktörü el almak lazım. Bir parti Kastamonu’da 20 bin oy kaybetti, Kastamonu’da 3-0’lık bir skor elde edildi. Kastamonu’da her şeye rağmen CHP olarak önemli bir eksilme olmadı, bizim bundan sonraki seçimde yalnızca Merkez ilçe için en az 25 bin oy hedefimiz var. Bunu başarmak için çalışacağız.”

 

Merkez ilçe kongresinin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen İl başkanı Muzaffer Bıyıklı da, “Merkez İlçe Başkanımızın aday olmaması üzerine İl Yönetimi’nde birlikte çalıştığımız Uğur Alemdar Merkez İlçe Başkanı adayımız oldu. Siyasette öncelikle ekip ve uyum çok önemlidir. Bu bakımdan birlikte uyum içinde çalışıp partiyi daha büyütebileceğimiz, daha ileriye taşıyabileceğimiz arkadaşımız olduğu düşüncesiyle Uğur Alemdar, arkadaşları ve ekibi ile birlikteyiz. Merkez ilçemiz için iki aday arkadaşımız daha var, onlar da bizim partililerimizdir ve değerli insanlardır. Bu işi daha da iyi ve güze yapabilirim iddiasında olan arkadaşlarımızdır. Ancak biz bir uyum içinde çalışma düşüncesi ile Uğur Bey’le birlikte merkez ilçede ve daha sonra il kongresine de ben aday olmayı düşünüyorum” dedi.

 

 

Kastamonu’da 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasında 3 bin 500 oy kaybı yaşadıklarını belirten Bıyıklı, bu konuda yaptığı değerlendirme ise şöyle konuştu:

“Ancak bir gerçek var, 7 haziran seçimlerinde bir sonuç ortaya çıktı. AKP tek başına iktidar olmaktan uzaklaştı. Bunun karşısında yüzde 60’lık oyla mecliste 3 partilik bir blok oluştu. AKP tek başına iktidar olmaktan düşmüş olması çok önemlidir. 1 Kasım’da Türkiye’de normal olmayan şartlarda bir seçim yapıldı. Bu Kastamonu’da da böyle oldu. Normal olmayan şartlarda yapılmış1 Kasım seçiminde vatandaş iradesi yansız ve etkisiz bir şekilde sandığa yansıyamamıştır. Bu da çok önemlidir. 1 Kasım’da Türkiye bir kaos ortamına götürüldü, devlet imkanları bütün gücüyle iktidar partisi lehine kullanıldı. Normal olmayan şartlarda bir seçim yaşadık. Bu da diğer partilerin oy oranını etkiledi. Türkiye’de son günlerde yaşananlara da baktığımıza kaos ortamının devam edeceğini de gösteriyor. Yakın zamanda da bu alanda hızlı gelişmeler olacağını da düşünüyoruz.” Cengiz MUHZİROĞLU