Merkez’de fırtınadan önceki sessizlik

Kastamonu belediye başkanlığı seçimine yönelik olarak adaylar konusunda  fırtınadan önceki sessizlik yaşanıyor.AK Parti’de diğer ilçeler için başvuruda bulunan  belediye başkan aday adayı sayısı 37’ye ulaşırken, Merkez İlçe için henüz bir tek başvuru bile yapılmayışı, mevcut başkan Tahsin Babaş’la devam edileceği izlenimini güçlendiriyor.

Başvuruları bu hafta almaya başlayacak MHP’de adaylık için  Emin Çınar, Hayati Hamzaoğlu ve H. İbrahim Maşalacı isimleri öncelikle telaffuz ediliyor; eski Milletvekili Hasan Altan’ın İYİ Parti tarafından aday gösterileceği konuşuluyor. Şehir merkezindeki oy artışına güvenen CHP’de seçimi kazanmaya yönelik güçlü aday arayışından söz ediliyor.

 

31 Mart Yerel Seçimlerine yönelik hareketlenme sürer ve partiler aday adayı başvurularını almaya başlarken Kastamonu İl Merkezinde belediye başkanlığı seçimine yönelik olarak fırtınadan önceki sessizlik yaşanıyor.

AK Parti’de diğer ilçeler için başvuruda bulunan  belediye başkan aday adayı sayısı 37’ye ulaşırken, Merkez İlçe için henüz bir tek başvuru bile yapılmayışı, mevcut başkan Tahsin Babaş’la devam edileceği izlenimini güçlendiriyor.

Babaş’ın, STK ziyaretlerine başlaması ve geçen hafta, Kale çevresindeki evlere yönelik yeni bir proje başlatacaklarını açıklayıp “Bunu 2 yılda tamamlayacağız” demesi de, yeniden aday gösterileceği yönündeverilmiş mesaj olarak değerlendiriliyor.

Geçen seçimi kıl payı farkla kaybeden MHP’de başvurular bu hafta içinde alınmaya başlanacak. Siyasi kulislerde başkan adayı olarak gösterilme ihtimalinin yüksek olduğu belirtilerek dolaşan üç isim ise eski Milletvekili Emin Çınar, geçen seçimdeki aday Hayati Hamzaoğlu ve İl Başkanı H. İbrahim Maşalacı.

Diğer ilçelerdeki aday belirleme işine hızlı bir giriş yapan CHP’nin Merkez İlçe için son genel seçimde artırdığı oy sayısını da dikkate alarak iddialı bir yaklaşım içerisinde olduğu, bunu destekleyecek bir aday çıkartma konusunda bazı iönemli simlerle temas içerisinde olduğu biliniyor.

Kastamonu Belediye Başkanlığı için İYİ Parti tarafından aday gösterileceği yolunda yoğun bir söylenti rüzgarı esen eski Milletvekili Hasan Altan’la ilgili konu da bir netlik kazanmış değil. Altan’ın Taşköprü’den aday gösterilebileceği de öne sürülüyor.