Mescit ve Ersil’e yeni süt toplama merkezi

Tarım ve Orman Bakanlığı Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ek finansmanı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde gerçekleştirilen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) kapsamında, ilimizin 2 köyünde “Yeni Süt Toplama Merkezi” ve 25  köyünde ise “Süt Toplama Merkezi Modernizasyonu” tamamlanarak üreticilerin hizmetine sunuldu.

Süt üretimi altyapısının güçlendirilmesi, sütte soğuk zincir oluşturularak kalitenin ve üreticilerimizin gelirinin artırılması amacıyla 27 köyde “Yeni Süt Toplama Merkezleri ve Süt Toplama Modernizasyonları” tamamlandı.

Proje kapsamında köylerimize 3 adet 5 tonluk süt soğutma tankı, 3 adet 3 tonluk süt soğutma tankı, 3 adet 70 kw’lık jeneratör, 13 adet 40 kw’ lık jeneratör, 9 adet baskül otomasyon, 8 adet ön alım tankı, 8 adet santrüfüj pompa, 1 adet süt analiz cihazı, 19 adet pH metre alımı gerçekleştirildi. Toplam bütçesi 3.216.205 TL olan projenin 1.893.750 TL’lık tutarı hibe desteği olarak KDAKP bütçesinden sağlandı.

Mescit ve Ersil köylerinde de 2 adet Yeni Süt Toplama Merkezi ve 25 köyde mevcutta kullanılan Süt Toplama Merkezleri bölge ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak.

Merkez ilçede Oğulköy, Akdoğan, Karaş, Aşağı İsmailli, Eşen, Halaçlı, Kuşkara, Pehlivanköy olmak üzere 8 köyde, Taşköprü ilçesinde Donalar, Örhenli, İncesu, Aşağı Çayırcık, Yukarı Emerce, Çaycevher, Aşağı Çit, Yazıhamit, Boyundurcak, Bekdemirekşi, Masatlar, Tekeoğlu, Bey, Karapürçek, Aşağı Emerce, Derebeysibey, Çetmi olmak üzere 17 köyde Süt Toplama Merkezleri Modernizasyonu tamamlanarak Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği’ne teslim edildi. Projeden 334 kadın, 735 genç, 3.941 erkek olmak üzere toplam 4.275 kişi faydalanacak.

Üreticilerin emeğinin kazanca dönüştürüldüğü Süt Toplama Merkezleri’nde her gün 2 bin 100 üreticiden yaklaşık 60 ton süt toplanarak işlenecek. Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında verilen hibe desteğiyle yeniden yapımı ve modernizasyonu tamamlanan Süt Soğutma Tankları sayesinde süt toplama işi artık Kooperatif bünyesinde yapılacak ve çiğ süt olarak süt işleme tesislerine pazarlanacak.