Metrekareye 100 kilogramın üzerinde yağış bekleniyor

Meteoroloji, aşırı yağış uyarısı yaptı

Bölgemizi etkisi altında tutan yağışlı hava bugün de şiddetini artırarak sürdürecek. Meteoroloji, bölgemiz için kırmızı alarm verdi ve meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan kırmızı kodlu uyarıda, Batı Karadeniz’de halen yerel kuvvetli olarak devam eden sağanak yağışların; pazar gece saatlerinden itibaren etkisini artıracağı ve pazartesi gece saatlerine kadar süreceği kaydedildi ve beklenen yağış miktarlarıyla ilgili şu tahminler paylaşıldı:

“Batı Karadeniz genelinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat); Bartın, Karabük, Zonguldak, Düzce ve Kastamonu çevreleri ile Sinop’un iç ve batısında yer yer şiddetli(76-100 kg/m2/12 saat), Bartın il geneli ile Kastamonu’nun kuzeyi, Karabük’ün kuzey ve batısı, Sinop’un batısı, Zonguldak’ın iç kesimleri ile Düzce’nin batısında yer yer aşırı (100 kg/m2/12 saat üzeri).”

Kırmızı renk ne anlama geliyor?

Kırmızı, havayla ilgili “çok tehlikeli durum”un olduğunu gösteriyor. Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edildiğinde bu renkle uyarı yapılıyor. Haritada kırmızı rengin olduğu yerde büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit edecek nitelikte kabul ediliyor. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin bu durumda sıklıkla takip edilmesi önem taşıyor.

————————————–

Afet Masası toplandı

Aşırı yağışlarla ilgili kırmızı alarm verilmesi sonrasında, Afet Müdahale Planı Çalışma Grupları Vali Avni Çakır başkanlığında toplandı.

Konu ile ilgili olarak yapılan bilgilendirmede, “Bölgemizde etkili olan yağışlar nedeniyle Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Çalışma Grupları, Kastamonu Valimiz Avni Çakır başkanlığında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Afet Koordinasyon Merkezi’nde toplandı.  Gelişmeler anlık olarak takip edilmektedir” denildi.