Mezattan çıkan tarih

Antalya’daki bir mezattan hemşehrimiz Uğur Tan tarafından açık artırma ile satın alınan “İstiklal Madalyası ve Beratı”, Kastamonu Kent Konseyi Basın ve STK Çalışma Grup Başkanı Turgut Yılmaz tarafından Vali Yaşar Karadeniz’e teslim edildi.
30 Mayıs 1926 gün ve 869 sayılı İstiklal Madalyası Kanunu gereğince, 10 Mayıs 1974 tarihinde Cumhurbaşkanlığı onayı ile Kastamonulu Ahmet Kemalettin Koral’a verilen Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ve Beratı hakkında Vali Yaşar Karadeniz’i bilgilendiren Turgut Yılmaz, bu tarihi madalyanın Kastamonu’nun en iyi köşesinde sergileneceğine inandığını kaydetti.
Vali Yaşar Karadeniz ise kendisine teslim edilen bu madalya ve beratı Kent Tarihi Müzesi’nde sergileyeceklerini belirtirken, “Kastamonulu hemşehrimiz Uğur Tan’a bu duyarlılığından dolayı teşekkür ederim. Ayrıca bu emaneti bize ulaştıran Turgut Yılmaz’a da teşekkürlerimi sunarım” dedi.
Kastamonu için tarihi değeri olan İstiklal Madalyası ve Beratı’nı mezattan satın alan Kastamonulu hemşehrimiz Arif Uğur Tan, geçmişte de Vedat Tek Kültür Merkezi’ne şahsına ait metal araba koleksiyonunu armağan etmişti.
Kastamonulu eğitimci Özdemir Tan’ın oğlu olan ve Antalya’da yaşayan Arif Uğur Tan, İstiklal Madalyası ile ilgili olarak ise şunları aktardı: “Antalya’da bir mezatta Kastamonulu İstiklal Gazisi 1310 oğumlu AHmet Kemalettin Koral’ın satışa çıkan kırmızı şeritli madalyasını görünce çok şaşırdım ve bu önemli eserin Kastamonu’da sergilenmesi gerektiğini düşünerek tereddüt etmeden satın aldım. Bu tarihi belgenin Kastamonu’muzun en güzel köşesinde sergileneceğinden şüphem yok” dedi.