MHP’de hedef üretken belediyecilik

GALİP VİDİNLİOĞLU:

“Burası bir rant kenti olmamalı”

Bu şehri tanıyorum, sorunlarını biliyorum. Bu sorunların üstesinden hep birlikte gelecek, hep birlikte kentimizi daha güzel, daha yaşanılır bir yer haline getireceğiz. Burası bir rant kenti olmamalı. Bizim belediyecilik anlayışımızda Kastamonu’yu bütünüyle kalkındırmak var. Şehir merkezi üzerine mikro projeler geliştirirken, memleketimizin tümünü kalkındıracak politikalar üzerinde de ağırlıklı olarak çalışacağız. Biz kazanırsak, Kastamonu kazanacak”

YÜKSEL AYDIN:

“Nelere dokunduğunu biliyoruz”

“Bir önceki seçimde Belediye Başkanlığı’nı teknik bir hatadan dolayı, nefsi birtakım konulardan dolayı kaybettik. Her şerde bir hayır vardır. Kastamonulular dünle bugünü kıyaslama imkânı yakaladı. Ayrıca Tahsin Babaş’ın her yeri afişlerle doldurmasını da kınıyoruz. ‘Gönüllere dokunacağız’ diyorlar. Tahsin Bey, biz senin nelere dokunduğunu biliyoruz. Boşuna uğraşma geçti o işler. Onun için üretken belediyecilik diyoruz. Katılımcı belediyecilik diyoruz.”

 

 

Milliyetçi Hareket Partisi Kastamonu İl Başkanlığı’nın merkez ve ilçe belediye başkan adayları tanıtım töreni Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ahmet Şafak’ın da şarkılarıyla katıldığı aday tanıtım toplantısına Eski Bakan Murat Başesgioğlu, 24. Dönem Milletvekili Emin Çınar başta olmak üzere çok sayıda partili ve vatandaşlar katıldı. Bengü Türk TV de aday tanıtım programını naklen yayınladı. Programda Merkez Belediye Başkan Adayı Galip Vidinlioğlu ile İl Başkanı Yüksel Aydın da birer konuşma gerçekleştirdi.

GALİP VİDİNLİOĞLU

MHP’nin merkez belediye başkan adayı Dr.Galip Vidinlioğlu konuşmasında şunları ifade etti:

“Hem Kastamonu milliyetçisiyim hem Türk milliyetçisiyim.  Ömrüm boyunca ülkücü oldum. Bizim milliyetçiliğimiz kültür milliyetçiliğidir, “Türküm’ diyen herkesi Türk kabul eder, kurucu liderimiz Atatürk’ün “Ne mutlu Türküm diyene” vecizesinde ifadesini bulur. Rahmetli başbuğumuz Alparslan Türkeş’in söylediği gibi Millî kalkınmamızı gerçekleştirmek, her Türk ferdini hür yapabilmek için Türk milletini yeniden kurmak zorundayız. Vatandaşlarımız arasında parti, mezhep, ırk ve bölge farkı gözetmeksizin karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan bağlar dokuyacağız.

Bizim belediyecilik anlayışımız da Kastamonu’yu bütünüyle kalkındırmak var. Gurbetteki hemşerilerimizi memleketlerine geri getirme gayesi altında çalışacağız. Şehir merkezi üzerine mikro projeler geliştirirken, memleketimizin tümünü kalkındıracak politikalar üzerinde de ağırlıklı olarak çalışacağız.

Üsküdar’a kadar uzanan kadim bir tarihe ve kültüre sahibiz. Toprakları bereketli, yemekleri lezzetli, coğrafyası meşakkatlidir. İnsanı sert, mert, yürekli ve kuvvetlidir. Erkeği, kadını, genci ve yaşlısı vatanseverdir, kahramandır.

Böyle bir geçmişe ve mirasa sahip Kastamonu şehrini yönetmeye sayın Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli’nin takdirleri ve talimatları ile bu şerefli göreve aday olduk. Allah’ın izni, siz hemşerilerimizin desteği ile galip gelecek, Milliyetçi Hareket Partisi olarak bir dönem için verdiğimiz emaneti geri alacağız.

Gençleri öncelik haline getiren bir belediyecilik anlayışıyla hareket edeceğiz.  Bizim yönettiğimiz belediyenin imkânları öncelikle gençler için kullanılacak. Kastamonu’da eğitim gören gençlerimizin barınma sorunlarını mutlaka çözecek, bize emanet edilen çocukları ne idüğü belirsiz topluluk ve grupların insafına terk etmeyeceğiz. Öğrencilerimizin Kastamonu şehir içi ulaşımları ile ilgili de müjdelerimiz olacak. Belediye gelirleri ile önce burslar ve başka çeşitli yollarla gençlerimizi destekleyeceğiz. Beni doktor yapan, hastane sahibi yapan, belediye başkan adayı yapan eğitimdir. Bugün içinde bulunduğumuz sorunları çözmemizin tek yolu da yine eğitimdir.

Kastamonu bizim yönetimimizde kadın dostu bir şehir haline gelecektir. Okumak isteyen her kızımızı destekleyeceğiz. Çalışmak isteyen her kadınımızı destekleyeceğiz. Sanat kursları, zanaat kursları açacak, kadınlarımıza meslek eğitimleri vereceğiz. Kadınlarımızı üretici haline getirecek projeleri hayata geçireceğiz. Kadınlarımız ev ekonomilerine katkı sağlayacaklar, ama bundan çok daha önemlisi kendi emekleri ile kendi paralarını kazanacaklar, ekonomik bağımsızlıklarını kazanacaklar.

Tarlalarımız boş, yaylalarımız boş, meralarımız, ormanlarımız bomboş. Bize göre Kastamonu’nun en büyük sorunu, birinci meselesi budur. Bizim yönettiğimiz belediye, köylerimizi yeniden şenlendirecek, yeniden ekilen, biçilen, üretim yapılan yerler haline getirecek projeler üretecektir. Biz, Kastamonu’nun atıl bekleyen topraklarını tekrar insanımızın ve insanlığın hizmetine sunacak projelere öncülük edecek ve destek olacağız.

900 konağımız var, binbir çeşit yemeğimiz var. Ama hala göç veriyoruz, hala gurbet ellerde hayata tutunmaya çalışıyoruz. Neyimiz eksik. Bakış açımız, vizyonumuz, gelecek öngörümüzden başka hiçbir şeyimiz eksik değil. Kolay olmayacak ama işte bizim yönettiğimiz Kastamonu belediyesi bu şehre, bu kadim kente bir turizm vizyonu kazandırmak için var gücüyle çalışacaktır.

Bu şehri tanıyorum, sorunlarını biliyorum. Bu sorunların üstesinden hep birlikte gelecek, hep birlikte kentimizi daha güzel, daha yaşanılır bir yer haline getireceğiz. Burası bizim kentimiz, memleketimiz, evimiz. Burası bir rant kenti olmamalı, burası tarihi dokusu ve kimliği korunarak geleceğe taşınacak bir kent olmalı. Bizim görevimiz çocuklarımıza gurur duyacakları bir kent bırakmak olmalı. Üstümüze düşeni yapacak, bu zor görevi başaracağız. Çocuklarımıza gurur duyacakları bir kent ve bir kültür, Kastamonu şehri ve Kastamonu kültürü bırakacağız. İşte bu yüzden, çocuklarımıza imar rantlarıyla talan edilmemiş bir şehir ve yozlaştırılmamış bir kültür bırakabilmek için, Türk milliyetçileri olarak bu kutlu göreve talibiz.Biz kazanırsak, Kastamonu kazanacak”

YÜKSEL AYDIN

MHP İl Başkanı Yüksel Aydın da konuşmasında şunları ifade etti:

“Siyasette öngörü, feraset ve liderlik öyle kolay bir hadise değildir. Bize zamanında çok kızdılar. Bu adamların alınları secdeye değiyor dediler. Bu adamlar şöyle hayır yapıyor dediler. Falan ülkede okullar açıyor dediler. Bizim dilimizde tüy bitti. Bizim 2000’li yıllarda söylediğimizi bugün herkes söylüyor. Bizim liderimiz haklı çıkmaktan usanmayan bir lider. İşte bu feraset, bu liderlik, 15 Temmuz’da da karşılığını buldu. FETÖ bitti zannetmeyin. Bundan dolayı teyakkuzda olmamız lazım. Çünkü 15 Temmuz gecesi, Milliyetçi Hareket Partisi genel merkezde faal olan tek partidir. Genel merkezinde olan tek lider Devlet Bahçeli’dir. 15 Temmuz’la beraber siyasetin de seyri değişti. Yeni bir siyaset anlayışı oluşuyor. Çünkü bunların devlet içinde girmediği delik, sızmadıkları yer yok. Bunlar bitmiyor. Bunlar bitirilene kadar Cumhur İttifakı olacak.

‘Değnek oldular, baston oldular, birilerinin arkasına düştüler’ ifadelerini tasvip etmiyoruz. Ne yapacaktık? 3 milletvekili, 5 belediye başkanı fazla alalımın peşine mi düşecektik?  Devlet elimizden kayıp gittikten sonra, tüm belediye başkanları, bütün milletvekilleri bizim olsa ne olur olmasa ne olur. Biz milletimizi karşılıksız seviyoruz.

Kastamonu Galip Gelecek. Ama Cumhur İttifakı’nın ruhuna sadığız.  Ben siyasi muhataplarıma da hatırlatıyorum. Bizde hata olmaz. Dolayısıyla Cumhur İttifakı konusunda herhangi bir sıkıntımız yok. Fakat bürokraside kraldan çok kralcılar olduğundan dolayı bazı sıkıntılar çekiyoruz. Onları da güzel bir üslupla uyarıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı burada olanları duysa, bir gün o adamı burada tutmaz. Siz beni anlıyorsunuz onun kim olduğunu biliyorsunuz.

Bir önceki seçimde Belediye Başkanlığı’nı teknik bir hatadan dolayı kaybettik. Nefsi birtakım konulardan dolayı kaybettik. Ama nasip değilmiş. Şimdi her şerde bir hayır var deriz ya. Kastamonulular’ın dünle bugünü kıyaslama imkânı oldu.

Durumu görüyorsunuz, neresinden tutsak elimizde kalıyor. Tarihsel şehir Kastamonu diyoruz, hale bakın; 25-30 katlı binalar yapılıyor. Kuzeykent’i, Tosya yolunu ne yaptınız böyle. Biz nasıl düzelteceğiz bu işleri. Hep zor işler bize kalıyor. Şimdi belediyeyi alacağız ama çözeceğiz. Konakları onarıyoruz diyorlar. 150 bin liraya alıyorlar, belediyeye satıyorlar 400 bin liraya. Hadi bu muamma ama tarihsel şehir Kastamonu diyoruz, bu konakların içinden öyle tarihi materyaller çıkıyor ki; bir örnek vereyim, Şeyhoğlu konağımız var mesela. Şeyh’in kürsüsü ve asası varmış.  Orada ne asa kalmış ne kürsü. Peki ne olmuş bunlar? Belediye de bir arkadaş kendi köyüne konak yaptırmış, bütün bu topladığı eserleri orada topluyormuş. Zannediyorum ki kamu adına topluyordur. Yoksa aksini düşünmek, yanlış olur öyle değil mi? Şimdi arkadaşlarımız gidip bakacak, oraya müze mi yapmış ne yapmış öğreneceğiz.

Teleferik yapalım ama o güzergâh doğru değil.   500 yıllık caminin yanına direği dikmişler. Bu yapılır mı Allah aşkına? Galip hoca başkan olduğunda milletimize referandumla soracağız ve güzergahını belirleyeceğiz. Borsasına, odasına, STK’larına, AKP’lisine, CHP’lisine herkese soracağız. Bizce değişmesi gerekiyor.

Tahsin Babaş’ınher yeri afişlerle doldurmasını da kınıyoruz. Bunun üzerine gitmeyeceğim ama bilboardlarda ‘Gönüllere dokunacağız’ diyorlar. Tahsin Bey, biz senin nelere dokunduğunu biliyoruz. Boşuna uğraşma geçti o işler. Onun için üretken belediyecilik diyoruz. Katılımcı belediyecilik diyoruz. Belediyecilik şehri yönetmekle bitmiyor.

Azdavay’daki taşıma oy iddiasını yine tekrarlıyorum. Adam evini yetimhaneye çevirmiş. Evine 19 kişi yazdırmış. Personelin evinde 25 kişi var. El insaf. Zaten bu tip şeyler olmasa birçok belediyeyi alırız. Adaleti tek taraflı uygulamayın bize uyguladığınız kadar muhataplarımıza da uygulayın.  İnşallah bu dönem bunu aşacağız. İl seçim müdürüyle de görüşeceğim. Yine polis okuluna 2 sandık koyuyorlarmış.  Oradaki genç kardeşlerimiz kimi tercih edeceklerse etsinler.  Ama 1500 oyu 2 sandığa toplayarak neyi amaçlıyorlar”

MHP’NİN MERKEZ VE 19 İLÇE ADAYLARI

Program sonunda Kastamonu Belediye Başkan adayı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Abana Belediye Başkan adayı Erhan Özgür, Ağlı Belediye Başkan adayı Şahin Çolak, Araç Belediye Başkan adayı Fikri Yazan, Azdavay Belediye Başkan adayı Akif Özdemir, Bozkurt Belediye Başkan adayı Bozkurt Ekeş, Cide Belediye Başkan adayı Ahmet Çakmak, Çatalzeytin Belediye Başkan adayı Ahmet Demir, Daday Belediye Başkan adayı Mehmet Kılıç, Devrekani Belediye Başkan adayı Mümtaz Aliustaoğlu, Doğanyurt Belediye Başkan adayı Hakkı Çolak, Hanönü Belediye Başkan adayı Hasan Basri Yücel, İhsangazi Belediye Başkan adayı Hayati Sağlık, İnebolu Belediye Başkan adayı Engin Uzuner, Küre Belediye Başkan adayı Serkan Sevinç, Seydiler Belediye Başkan adayı Mehmet Erdoğan, Şenpazar Belediye Başkan adayı Mustafa Eğilmez, Pınarbaşı Belediye Başkan adayı Aslan Altuntaş, Taşköprü Belediye Başkan adayı Abdullah Çatal ve Tosya Belediye Başkan adayı Volkan Kavaklıgil sırayla sahneye davet edilerek seçmenlerle ve partililerle tanıştırıldı.

Tanıtım programı sanatçı Ahmet Şafak’ın seslendirdiği şarkıların ardından sona erdi.