“Millet Bahçesi, Kastamonu’nun dev eserlerinden biri olacak”

Başkan Babaş, Millet Bahçesi Projesi’nin Kastamonu’nun dev eserlerinden biri olacağını söyledi. Projenin ihale aşamasında olduğunu vurgulayan Babaş, “Sıradan bir parktan öte spor alanları, bilim merkezi, açık hava bilim sergi alanı, atölye, gölet, akvaryum, bisiklet ve yürüyüş yolları gibi pek çok bölümü bünyesinde barındıracak bir yaşam alanından bahsediyoruz” diye konuştu.

Seçim çalışmalarını ziyaretlerle sürdüren Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, Robotik Kodlama Projesi, Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi, Ecdadın İzinden Projesi, İnovasyon Merkezi, Mikro Kredi, Kadınlar Kooperatifi gibi projeleriyle ilgili bilgi verdi.
Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, Adalet Komisyonu Başkanı Milletvekili Hakkı Köylü, Milletvekili Metin Çelik, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Merkez İlçe Başkanı Faruk Özdemir, belediye ve il genel meclis adayları, il-ilçe yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ziyaretlerini sürdürdü.
İsfendiyar İlkokulu, Şehit Şerife Bacı Ortaokulu, Köy Koop, Pancar Kooperatifi, 26. Bölge Eczacılar Odası, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü, İl Genel Meclisi ve Dernekler İl Müdürlüğü’nü ziyaret eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, şehrin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına birbirinden önemli projeler hazırladıklarını belirtti.
“ROBOTİK KODLAMA PROJESİ’NDE DAHA BÜYÜK ADIMLAR ATACAĞIZ”
Okul ziyaretlerinde öğrenciler ve öğretmenler ile buluşan Başkan Babaş, teknolojik gelişimi iyi takip edip yararlı kullanabilmek adına çocuklara Robotik Kodlama dersleri verildiğini belirterek “Robotik Kodlama ve yazılım alanında önemli bir adım attık. İlk başladığımız da 9 yaş ve üzeri kursiyer sayımız yaklaşık 30 civarındayken bugün 100’ün üzerinde kursiyerimiz var. Bu işi için gerçekten çok önemli bir alan daha oluşturuyoruz. Yazılım ve Kodlama bizler ve ülkemizin için çok önemli. Daha büyük adımlar atmaya söz verdik. Bu sözümüzü de yerine getireceğiz” dedi.
“KASTAMONU ARTIK ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİYOR”
Okullarda öğrenciler, öğretmenler ve idareciler ile uyum içerisinde yaptıkları çalışmalar sonucunda önemli adımlar atıldığını ifade eden Başkan Babaş, şunları söyledi
“Sıfır Atık projesi kapsamında el birliğiyle okullarımızla önemli çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalar neticesinde toplanan atıkların geri dönüşüme kazandırılmasıyla birlikte 180 bin ağacın kesilmesi önlendi. KASMİB ile yaptığımız proje çerçevesinde ise çöp gazından elektrik üretiyoruz. Yaklaşık 7 bin konutun elektriğini üretiyoruz. Kastamonu artık çöpten elektrik üretir duruma geldi. İşte doğaya saygı ve sevginin söze değil icraata yansımış hali bu.
Görev sürem boyunca okullarımızın tüm ihtiyaçlarını gidermek, öğrencilerimizin taleplerini yerine getirmek için çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz.
“ECDADIN İZİNDEN PROJESİ”
Önümüzdeki dönemde Ecdadın İzinden Projesi kapsamında öğrencilerimize Kastamonumuzun tarihini, kültürünü, doğasını, maneviyatını ve tüm değerlerini tanıtacak turlar düzenleyeceğiz. Bu projeyi, aynı Çocuk Trafik Eğitim Parkı projemizde olduğu gibi Milli Eğitim Müdürlüğümüzle, öğretmenlerimizle, idarecilerimizle ve okul aile birliklerimizle birlikte gerçekleştireceğiz.
MİLLET BAHÇESİ KASTAMONU’YA DEĞER KATACAK
Kuzeykent’te 240 dönüm alan üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile müşterek olarak yapacağımız Millet Bahçesi şehrimizin kazandırılan dev eserlerden olacak. Sıradan bir parktan öte spor alanları, bilim merkezi, açık hava bilim sergi alanı, atölye, gölet, akvaryum, bisiklet ve yürüyüş yolları gibi pek çok bölümü barındıracak olan Millet Bahçemiz ilimizdeki tüm hemşehrilerimizin ilgi odağı haline gelecek. Kapalı çocuk oyun alanlarının da yer alacağı Millet Bahçemiz hızla ihale edilerek yapımına başlanacak. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da müjdesini verdiği Millet Bahçemiz şehrimize şimdiden hayırlı olsun.”
Okul ziyaretlerinde öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, öğrencilerin fotoğraf isteğini kırmayarak bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.
Okul ziyaretlerinin ardından sivil toplum kuruluşları ve oda ziyaretlerini sürdüren Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Köy Koop ve Pancar Kooperatifi ziyaretinde Kırık Barajı’nın önemine değindi.
“KIRIK BARAJI ÇİFTÇİMİZİ KAPALI SULAMAYLA BULUŞTURACAK”
Kırık Barajı’nın üreticiyi kapalı devre sulamayla buluşturacağının altını çizen Başkan Babaş, “Barajımız 92 bin dekar zirai araziyi suyla buluşturacaktır. Şehrimize yılda yaklaşık 14 milyon metreküp içme suyu temin edecek. Bu çok önemli bir husus. Kırık Barajı şehrin içme suyu sıkıntısı yaşamamasına sağlayacağı gibi zirai sulamada ise çiftçinin adeta can suyu olacak. Ülke ekonomisine çok ciddi bir katkı sağlanacak” ifadelerini kullandı.
“KASTAMONU ÜRETECEK”
Kastamonu’nun birbirinden değerli ürünlerinin olduğunun altını çizen Başkan Babaş konuşmasına şöyle devam etti:
“Kastamonu’da bugün ev hanımlarını üretime kazandırabilmek için belediye olarak mikro kredi veriyoruz. Bununla da kalmadık üreticimizin pazara ulaşımını kolaylaştıracak ortağı olduğumuz Sarı Konak Girişimci Kadınlar Kooperatifini kurduk. Burada üreten bir Kastamonu’yu oluşturma hedefindeyiz. Yine Altın Bilezik Konaklarımız da gençlerimizi, bir meslek sahibi olmak isteyen herkesi zanaat sahibi yapacağız. Mesleki kurslar vereceğiz. Kısaca Kasatmonu üretecek. Biz Kastamonu’nun üretmesi için elimizi değil gövdemizi taşın altına koyacağız. Bu süreçte yine yöresel ürünlerimizi dünya pazarına taşımak adına e-Kastamonu Ticaret Portalı ve Sen Üret Pazarın Devlet Olsun projelerimizi hayata geçireceğiz.
İNOVASYON ÇOK ÖNEMLİ
Üreticilerimize İnovasyon kampları düzenleyeceğiz. Esnafımızın ürünlerinde olduğu gibi çiftçimizin ürünlerinde de katma değeri arttırmak adına uzamanlar eşliğinde eğitimler vereceğiz. Hem esnaflarımız, hem yöresel ürün üreticilerimiz hem de çiftçilerimiz için gerçekten çok önemli bir husus bu. Ürettiğiniz ürüne yapacağınız küçük bir dokunuş ile birim fiyatında ciddi artışlar sağlayabiliyorsunuz. Geliriniz bir ken üç olabiliyor.”