Millet Bahçesi’ne 240 dönümlük arazi onayı

Kastamonu Belediye Meclisi’nin önceki akşam yapılan toplantısında Kuzeykent Hasan Doğan Tesisleri’nin üst kısmında yer alan bölgede 240 dönümlük arazi Millet Bahçesi’ne tahsis edildi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, söz konusu projeyle ilgili olarak Meclis üyelerine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu proje isimleri değişik de olsa hem bizim hem de AK Parti’nin projesiydi. Seçim döneminde Tahsin Babaş’ındile getirdiği, bizim de dile getirdiğimiz 240 dönümlük bir alandı. İstanbul seçimlerinden önce Çevre ve Şehircilik Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı ve Binali Yıldırım ilimize geldiğinde o gün Bakanımız 240 dönümlük alan üzerine Millet Bahçesi sözünü verdi. Fakat işin fiiliyatta öyle olmadığını ve bu alanın yaklaşık 180 dönüm bir alan olduğunu gördük. Bunun sebeplerini incelediğimizde ise Kastamonuspor’a tahsis edilen alan var. Oranın haricinde bu araziye yukarıdan başkada bir giriş yok. Ayrıca birde Engelsiz Yaşam Merkezi ve Spor Lisesi için birine 10 diğerine ise 11 dönümlük alan verilmiş. Bir de Belediye Park Bahçeler’in alanı var. Engelsiz Yaşam Merkezi’nin yeri çok engebeli bir alan olduğu için o zaten gündemden düşmüştü. Genel müdürün yanına gittiğimizde bize söylediği şu oldu: Bakan bey bize buranın 240 dönüm olduğunu deklare etti. Bu alan olmaz bunu bakan beye izah edemeyiz’ dediğinde orada hemen bir çözüm üretmemiz gerekiyordu. Engelsiz Yaşam Merkezi’nin yeri zaten beğenilmediği için onun haricinde birde Spor Lisesi’ne tahsis edilen 11 dönümlük yer vardı. Bununla ilgili alınan bir karar yok, kağıt üzerinde tamam denilmiş. Lise için başka yer buluruz, Engelsiz Yaşam Merkezi içinde yer zaten beğenilmemişti. Bu alanları Millet Bahçesi’nin içine katalım dedik. Kastamonuspor’a verilen yerden dolayı 240 dönüm için ciddi bir eksiğimiz kalıyordu. Onun içinde camisiz bir Millet Bahçesi olmasın, camiyi de bu alanın içerisine koyalım ve 240 dönümü yakalayalım dedik. Galericiler Sitesi’ni de o gün gündeme getirdik. Galericiler Sitesi’nin hemen ortadan kalkması mümkün değil. Buranında Millet Bahçesi’ne dahil olması gerekiyordu. Hemen bitecek bir proje değil. Nereden baksanız 2-3 yıla yayılır. Yapımı çok kısa sürede tamamlanmaz. Projesi hemen hemen çizilmiş ve ihale aşamasındaydı. Bu konuda TOKİ’de işi hızlandırma peşindeydi. Galericiler Sitesi’ni de Millet Bahçesi’nin içine dahil ettik. Yani 240 dönüm öyle sağlanmış oldu. Bakan beyde 240 dönüm üzerinde ısrarcı olunca durum böyle sağlanmış oldu.”