“Mücadeleye devam”

Şeker-İş Genel Başkanı İsa Gök, “Kesinlikle özelleştirmeye karşı sessiz kalmayacağız. Başından beri karşı çıktık çıkmaya da devam edeceğiz. Sempozyumlar ve basın açıklamaları yapmaya devam edeceğiz. Ülkemiz ve üreticimiz kaybetmesin diye mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Gök, 26 Nisan Perşembe günü, yani yarın  Ankara’da bir otelde “Şekerin Geleceğinin Çıkış Yolu” isimli bir sempozyum düzenleyeceklerini açıkladı. Sendikanın Kastamonu temsilcisi Ali Çufadaroğlu, siyasi partilerin de davetli olduğu sempozyuma katılmak üzere dün Ankara’ya gitti.

 

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, özelleştirmeye karşı başlatılan mücadeleye kulak asmayarak fabrikaların satışının önünü açan hükümeti eleştirdi. Özelleştirmelere rağmen mücadelenin devam ettiğini de vurgulayan Gök, “Sempozyumlar ve basın açıklamaları ile mücadeleye kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi.

‘SATILMASIN’ HAYKIRIŞINI DUYMADI

Hükümetin 14 şeker fabrikasının özelleştirmesine ilişkin kararının ardından satışlar da birer birer yapılmaya devam ediyor. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ve Şeker-İş Sendikası önderliğinde başlatılan mücadelede 1 milyon 690 bin imza toplanarak Başbakan Binali Yıldırım’a sunulmuştu. Ancak milyonların “şeker vatandır vatan satılmaz” haykırışını duymayan hükümet özelleştirmeden geri adım atmadı. Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök ile konuştuk. Bazı şeker fabrikalarına alıcı çıkmadığını hatırlatan Gök, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan strateji raporunda bunların öngörülmesi gerektiğini belirtti. Şeker üretiminde iyi olan fabrikaların zarar eden fabrikaların açığını kapattığını da belirten Gök, alıcı çıkmamasıyla birlikte devletin daha da zarara uğrayacağını ifade etti.

‘DEVLET DAHA FAZLA ZARAR EDECEK’

Yapılan satışların ülke çıkarlarına aykırı olduğunun altını çizen İsa Gök açıklamasında şunları ifade etti: “Bakın, Kastamonu ve Erzincan’daki şeker fabrikalarına alıcı çıkmadı, teklif için son günü uzattılar. Alpullu Şeker Fabrikası’na da alıcı çıkmayacaktır. Üretimi iyi olan fabrikaları da sattılar. Üretim maliyeti yüksek olanların birçoğuna da alıcı çıkmadı. Bunlar dışarıda kalınca devletin zararı fazla olmayacak mı? Kesinlikle özelleştirme adımı bunların hiçbiri düşünülmeden yapıldı. Maliyetleri böyle düşüremezsiniz.”

26 NİSAN’DA ŞEKER SEMPOZYUMU

İsa Gök, özelleştirmeye karşı mücadelenin bundan sonra sempozyumlar ve basın açıklamalarıyla devam edeceğini ekledi. Ankara Etimesgut’ta yapılan kitlesel eylemin hatırlatılmasıüzerine Gök, eylemlerin bundan sonra da süreceğini bildirdi.

Gök, 26 Nisan’da Ankara’da bir otelde “Şekerin Geleceğinin Çıkış Yolu” isimli bir sempozyum düzenleyeceklerini açıkladı.

Gök, “Kesinlikle özelleştirmeye karşı sessiz kalmayacağız. Başından beri karşı çıktık çıkmaya da devam edeceğiz. Sempozyumlar ve basın açıklamaları yapmaya devam edeceğiz. Ülkemiz ve üreticimiz kaybetmesin diye mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.