Muhtarlar Günü kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü, kentimizde cumhuriyet meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve Anıt’ına çelenk sunulmasının ardındanTürkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Leblebicioğlu, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik tarafından 19 Ekim Muhtarlar Günü’nün önemini anlatan konuşmalar yapıldı.

Mehmet Leblebicioğlu

Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Leblebicioğlu, yaptığı konuşmasında,  “Muhtarlar Günü nedeniyle bizleri yalnız bırakmayanlara teşekkürlerimi sunarım. Muhtarlarımız vatandaşlarımızın teveccühü ile seçilerek halkımızın ve devleti arasındaki iletişimi sağlamakta ve bir görevi yerine getirmektedir. 1833 yılında Taşköprü ilçesinde kurulan muhtarlıkta ve o yıllarda görev yapan muhtarlıkların ne kadar önemli görevler yerine getirmekte olduğunu anlıyoruz. Şanlı ordumuz, kahraman askerimiz ecdadının nice zaferlerle yazdırmış olduğu tarihin yanına bir yenisini daha eklemektedir. Bizlerde bu heyecanı yaşarken manevi olarak üzerime düşen her türlü görevi yerine getirmek bizim asli görevimizdir. Her arkadaşım bu vatanının bölünmez bütünlüğü için yeri geldiyse canı pahasına da olsa üzerine düşen görevi yılmadan yerine getirir. Sayın Cumhurbaşkanımız, muhtarlara verdiği önem itibariyle 19 Ekim gününü muhtarlar günü olarak ilan etmiştir” dedi.

Muammer Yapıcıoğlu

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu da yaptığı konuşmasında, “İlki 2016 yılında ülke genelinde kutlanan ve bugün burada dördüncüsünü kutladığımız 19 Ekim muhtarlar gününün hepimize kutlu olmasını dilerim. Gerek muhtarlık müessesesinin etkinliğinin ve işlevlerinin arttırılması gerekse bu müessesenin korunmasına ilişkin yapılan iyileştirmelerin her adımında bizlerden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen sayın Cumhurbaşkanımıza ve sayın içişleri bakanımıza yürek dolusu selam ve saygılarımızı iletmek isteriz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve muhtarlık müessesine verdiği önem ile kamu hizmetlerinde etkin verimli ve güvenli bir şekilde faydalanmamız sorunlarımızın en kısa sürede yetkili makamlara iletilmesi ve takip edilmesi amacıyla içişleri bakanlığımız bünyesinde ve büyükşehir belediyelerinde muhtarlar daire başkanlığı diğer belediyelerde ise muhtarlar müdürlüğü kurulmuş olup bu sayede taleplerimiz daha hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Taleplerimizin elektronik ortamda yapılabilmesi için bakanlığımız tarafından muhtar bilgi sistemi (MUBİS) adında bir sistem oluşturulmuştur. Bir taraftan muhtarlık müessesi ile ilgili devrim niteliğinde adımlar atılırken diğer taraftanda özlük haklarımızın iyileştirilmesi sonucunda muhtarlık cazip hale getirilmiştir.

Biz muhtarların en Önemli talepleri arasında yer alan SGK primleri devletimiz tarafından ödenmesi yapılan düzenlemeyle yerine getirilmiştir. 2002 yılından günümüze muhtar sosyal haklarının  iyileştirilmesi içişleri bakanlığımızca yapılan çalışmalar ve sayın bakanımızın katkıları ile biz muhtarların tek tip muhtar kimliği verilmiştir. En az bir dönem muhtarlık yapan köy mahalle muhtarları muhtarlık görevleri sona erdikten sonra silah ruhsatı harcından muaf tutulmuştur. Sadece köy muhtarlarına tanınan köy konağı yapılması amacıyla hazine arazilerinden yer tahsisi imkanı mahalle muhtarlarına da tanınmıştır. 190 yıllık geçmişi olan ve taşrada ilk muhtarlığın kurulduğu il olan Kastamonu ve 1. Yılını dolduran ve yine Türkiye’de ilk olarak muhtarlar müzesiyle de Kastamonu tarihteki yerini kaybetmeyecektir. Bu müessesenin fedakar neferleri olarak Türkiye Muhtarlar Birliğinin kurulması tarafımıza yeşil pasaport verilmesi muhtarlık seçimlerininde adaylık usulüne göre yapılmasının en öncelikli taleplerimiz olduğunu belirtmek  isteriz. Barış Pınarı Harekatı’nda şŞehit olan asker ve sivillerimize Allah’tan Rahmet, yaralılara acil şifalar ve ailelerine de sabırlar diliyorum.  MÖuhtarlar ve bu ülkenin bir ferdi olarak üzerimize düşen her türlü fedakarlığı da yapmaya hazır  olduğumuzu  belirtmek istiyorum” dedi.

Metin Çelik

Son konuşmayı yapan TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik de, “Muhtarlık müessesesi devletle millet arasında köprü vazifesindedir. Milletin sorunlarının tespiti ve devletin kurumlarına iletilmesi noktasında çok ciddi bir işlem görmektedir. Muhtarlık müessesi, Kastamonu açısından da farklı bir noktası vardır. Taşra, ilk ilimizde muhtarlık kuruldu. Köy ve mahalle muhtarı olarak 51 muhtar var. Kastamonu açısından tüm muhtarlarımız çok çok önemi var. Son dönemde muhtarlık müessesi, özlük hakları konusunda cumhurbaşkanımızın talimatıyla güzel gelişmeler oldu. Muhtarlarımızın bugüne kadar verilmemiş hakları verildi. Muhtarlık müessesi inşallah daha iyi noktaya  gelecek. Seçimlerin adaylık ortaya koyarak son güne bırakılmaksınız yapılması tarafında görüşüm var. Ülkemiz önemli süreçlerden geçiyor. Türkiye en son  gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatıyla dirayetini ortaya koymuştur. Haklılığı tüm çarpıtmalara rağmen tespit edilmiştir. Bu Türkiye’nin gücü sayesinde ve dirayetli liderimiz sayesinde olmuştur. Ülkemiz üzerinde emeli olan, ülkemizi karıştırmak isteyen her kim varsa cevabını almıştır.  Bu harekatta ve ülkemizin bekası  noktasında aziz şehitlerimize, Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Bu ülke geleceğe emin adımlara yürümeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Şehitler anıtı ve muhtarlık müzesi ziyaret edildi. Bugünde Muhtar Derneği başkan ve yöneticileri  Valilik, İl Emniyet Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı ve İl özel İdaresine ziyaret gerçekleştirecekler.

19 Ekim Muhtarlar Günü programına konuşmacılardan başka İGM Başkanı Güray Parçal, İGM Üyeleri Hüsnü Dıngıloğlu ve Abdullah Uçar, Komutanlar, Belediye Başkanlığı Muhtarlık İşleri Müdürü Ahmet Uslu, Muhtarlar başta olmak üzere davetliler katıldı.

Cengiz MUHZİROĞLU