Muhteşem final

Kastamonu, bir yıl boyunca üstlenmiş olduğu Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanını, Atatürk Spor Salonu’nda dün akşam düzenlenen ve Türk cumhuriyetlerinden gelen sanatçıların sahnelediği muhteşem gösteriler eşliğinde Kırgızistan’ın Oş kentine devretti.

Gecede bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun, “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti” unvanını devreden Kastamonu’nun bu unvanı layıkıyla, hakkıyla taşıdığını belirtti.

Türklerin dünya sahnesinde var olduğundan beri tarihin en önemli aktörlerinden olduğunu vurgulayan Dursun, şunları söyledi:

“Milattan öncesine dayanan varlıkları ile Türk devletleri sevgi, hoşgörü, kardeşlik, dayanışma, erlik, yiğitlik, alplik ve erenlik vasıflarıyla hep ön plana çıkmışlardır. Böylesine insani değerleri temel alan kültürümüzü dünyaya tanıtmak ve benimsetmek için yapılan çalışmaları hepimiz Türk kültürü açısından çok önemsiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bunu en önemli vazife olarak üzerimize alıyoruz. Bunun dışında kültür ve sanat değerlerimizin, kültür varlıklarımızın ve dilimizin yüceltilmesi için Türk dünyasının ortak aklı ve sözcüsü haline gelen TÜRKSOY 25 yıldır bu amaca başarıyla hizmet etmektedir. Yine TÜRKSOY’un tüm ülkeler arasında dayanışmayı sağlamak için öncülüğünde gelişen Türk dünyası kültür başkenti projesinin ve kentlerin kültürel bir marka değeri kazanması açısından bu çalışmayı çok önemsiyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinatörlüğünde Kastamonu Valiliği ve KastamonuBelediyesinin katkılarıyla güzel ülkemizin tarihi kentlerinden Kastamonu’nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını layıkıyla, hakkıyla taşıdığını gururla belirtmek istiyorum.”

Kırgızistan’ın Oş şehrinin “2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” olarak seçildiğini hatırlatan Dursun, “Türk kültürü önümüzdeki yıl Kırgızistan’ın Oş şehrinden yansımaya devam edecektir. Türk dünyası kültür başkenti sembolünü Oş şehri adına Kırgızistan Kültür Bakanı’na bugün teslim etmekten büyük mutluluk duyduk. ” ifadelerini kullandı.

Vali Yaşar Karadeniz ise “Türk dünyası ile kaynaştık, onları daha yakından tanıdık. Yüzyıllara dayanan büyük bir birikime sahip Kastamonu kültürünü ve turizm kaynaklarını anlatma fırsatı bulduk. Bu yıl bazı kazanımlar da elde ettik. Şeyh Şaban-ı Veli’yi Anma Etkinlikleri Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi programına dahil edildi. İstiklal Yolu ‘milli park’ statüsüne kavuştu. Lezzet duraklarımız yemeklerimizi, yurt içi ve yurt dışında tanıttık. Kastamonu konakları çok daha fazla konuk ağırladı. Daha birçok kazanım elde edildi.” dedi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da konuşmasında “Hoca Ahmet Yesevi’nin aydınlattığı Kazakistan’ın kadim şehri Türkistan’dan aldığımız Türk Dünyası Kültür Başkenti bayrağını Şeyh Şaban-ı Veli’nin semalarına ışık saçtığı Osmanlı’nın kadim şehri Kastamonu’da dalgalandırdık” dedi.

Bir yıl boyunca Kastamonu’nun tanıtımının en iyi şekilde yaptıklarını ifade eden Başkan Tahsin Babaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kastamonu Anadolu Türk-İslam kültürünün önemli merkezlerinden birisidir. Bu kültür yörenin Türkler tarafından fethinden sonra beylikler, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde inşa edilen ve günümüze kadar gelen mimari eserler ile yer isimlerinin yanında halkın günlük yaşantısında etkili örf, adet ve geleneklerde de kendini göstermektedir. Sadece sivil mimari miras noktasında bin 300’ün üzerinde eser barındıran Kastamonu, Türkiye’nin en büyük konaklarının bulunduğu şehir unvanına sahiptir. 1800’ün üzerindeki taşınmaz kültür varlığıyla da dikkatleri üzerine çeken ilimizin her bir köşesinde ecdadın hatıraları bulunmaktadır. Kastamonu Belediyemizin de bu yıl 150’inci kuruluşunu kutladık. Kastamonu; kalesi, saat kulesi, camileri, medreseleri, hanları, hamamları, bedestenleri, külliyeleri, geleneksel Türk evleri, Selçuklu ile Osmanlı mimarisinin en güzide örneklerinin yanı sıra zengin mutfağı ile de ülkemizin mücevher kentleri arasında yer almaktadır. Bu bağlamda ilimizin gastronomi alanındaki hedefi nettir. Bu hedef UNESCO Şehirler Ağı’na şehrimizin ismini yazdırmaktır. Yöresel mutfağında 812 çeşit ürünü bulunan Kastamonu’muza yakışan UNESCO Şehirler Ağı’nda yer almaktır. Öyle ki bugün Gastronomi Han Projemiz, Türkiye çapında bir projedir ve tamamen bu hedefe ulaşmamız adına ilimize hizmet verecektir. 2019 Türk Dünyası Kültür Başkentliliği Kırgızistan’ın Oş kentine de hayırlı ve uğurlu olsun.”

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ise gecedeki konuşmasında, “Türk Dünyası Kültür Başkentliği, Kastamonu’nun tanıtımına ve kültür turizmi potansiyelinin gelişmesine büyük katkı sağladı. Sağlanan bu katkı bundan sonraki yıllarda da artarak devam edecek.  Ülkelerin tanıtımında kültürün önemli bir yeri var. Bir toplumun bir ülkenin tanıtımında kültür, sanat kadar etkili ikinci bir araç yoktur. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Kastamonu, sahip olduğu kültürel değerleri ile doğal güzellikleriyle manevi mirası ve lezzetli mutfağı ile Türk dünyasının kalbinde taht kurmuştur. 2018 Türk Dünyası Kültür Başkentliliği unvanını layıkıyla yerine getiren Kastamonuluları, tüm emeği ve katkısı geçenleri kutluyor ve teşekkür ediyorum” dedi.

Kastamonu’nun “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti” unvanını devretmesi dolayısıyla Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda kapanış programı düzenlendi. Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş (sağda) Türk Dünyası Kültür Başkenti sembolünü Oş Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşev’e (solda) takdim etti.
( Semih Yüksel – Anadolu Ajansı )

Geceye katılanlar arasında AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı Per. Alb. Gamze Aydoğdu, Azerbaycan Kültür Bakanlığı Dış İlişkiler Şubesi Uzmanı Günay Aliyeva, Kırgızistan’dan Kültür, Bilgi ve Turizm Bakan Yardımcısı BatıbekSekimov, Dış İlişkiler Dairesi Başkanı NurgulMoldosheva,  Kırgızistan Oş Şehri Belediye Başkanı TaalaybekSarıbaşev, Türkmenistan Kültür Bakan Yardımcısı NursahetShırımov, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Dairesi Müdürü Şehbal  Hamzaoğlu, Gagavuz Kültür ve Turizm Baş İdaresi Başkanı Marina Semenova, Türk Konseyi Genel Sekreteri BaghdadAmreyev, Türk Akademisi Başkanı DarhanKıdırali ve TÜRK-PA Genel Sekreteri AltınbekMamayusupov da yer aldı.

Gecede Belediye Başkanı Tahsin Babaş Türk Dünyası Kültür Başkenti sembolünü de Oş kenti Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşev’e vererek başkentlik unvanını resmen devretmiş oldu.

Kapanış programında Türk dünyasından gelen dans grupları ve Türkiye Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun birbirinden güzel ekipleri de gösteriler düzenledi.

(Cengiz MUHZİROĞLU – AA- İHA)