MÜSİAD’ta istişare toplantısı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kastamonu Şubesi geniş katılımlı Üye İstişare Toplantısı düzenledi.

Toplantı geçtiğimiz cumartesi günü Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve MÜSİAD Kastamonu Şubesi kurucu şube başkanı Oğuz Fındıkoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Programa Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, KOSGEB Kastamonu Müdürü Nevzat Erol, Kızılay Kastamonu Şube Başkanı Sabit TAVİL, Kastamonu DSYB Başkanı Bayram Pehlivan, Genç MÜSİAD Kastamonu Başkanı Oğuz Küçükkapucu, MÜSAD Kastamonu üyeleri ve Genç MÜSİAD Kastamonu üyeleri katıldı.

Toplantıda açılış konuşması yapan MÜSİAD Kastamonu Başkanı Ahmet Sevgilioğlu,‘’Her yıl periyodik aralıklarla yapmış olduğumuz üye istişare toplantılarımızın bu yıl ikincisini gerçekleştiriyoruz. Birlik ve beraberliğimizin pekişmesi, işlerimiz ile ilgili sorunların çözümü ile üyelerimizden gelen talep ve önerilerin değerlendirilmesi konularında bu toplantılar yapacağımız çalışma takvimini belirlemekte ve gelecekle ilgili bizlere yol çizmektedir. Ayrıca Sektör Kurullarımız kendi alanları ile ilgili çalışmaları MÜSİAD Genel Merkezimiz koordinasyonunda gerçekleştirmekte ilimizde öne çıkan sektörler ile ilgili bilgi alışverişinde bulunarak faaliyetler yürütmektedir.  MÜSİAD olarak; üyelerimizin işlerinin geliştirilmesi yanında yatırım, üretim, istihdam ve ihracatımızın artırılması konularında hassasiyetle çalışmalar yapmaktayız. Başta ilimiz olmak üzere ülke ekonomisine katkı sağlayacak her konuda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.’’ dedi.

Sevgilioğlu konuşmasının devamında ise ‘’Tüm dünya ülkelerinde pandemi sonrası yaşanan ekonomik ve enerji sıkıntıları ve buna bağlı olarak yaşanan fiyat artışları birçok sektörü olumsuz etkilemiştir.  Üretimin ve dışa bağımlılıktan uzaklaşmanın önemi burada bir kez daha net olarak ortaya çıkmıştır.  TÜİK verilerine göre 2022 yılı ilk çeyreğinde Sanayi Üretim Endeksinde % 9,6 büyüme sağlamıştır. Bu olumlu gelişmenin tüm  sektörlere olumlu yansıyarak  ekonomik kaygıların en kısa sürede aşılacağına inanıyoruz.’’ dedi.

Toplantıda bir konuşma yapan Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu ise “Hepimizin ortak meselesi olan enflasyonla mücadelede devletimizle eş güdüm içinde çalışmaya, ter dökmeye, sürekli yeni yatırımlar yaparak üretmeye, istihdam ve ihracat rekorları kırmaya tereddütsüz devam edeceğiz. Ülkemiz bölgesel ve küresel liderlik yolunda ilerlerken enflasyonu devlet-millet kucaklaşmasıyla aşacağımızdan ve bu mücadeleden de güçlenerek çıkacağımızdan asla şüphe duymuyoruz. Bağlı bulunduğumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin de (MÜSİAD) aralarında bulunduğu iş dünyasının önde gelen 52 sivil toplum kuruluşu ile ortak hareketle “Birlikten Berekete Kazanan Türkiye’’ sloganı ile iş dünyası yatırım, üretim ve istihdama katkı sağlamaya devam etmektedir.’’ dedi.

Program, toplantıya katılan kurum müdürleri ve STK başkanlarının üyeler ile istişareleri ve kahvaltı ile sona erdi.