GÖNÜLLÜ TURİZM VE TANITIM ELÇİSİ

 

Yaşadığımız, nefes aldığımız, baktığımız her yerde ve duyduğumuz her seste turizm vardır. Bu alanları genişletmek ve derinliğini arttırmak bu toprakların tüm insanlarının sorumluluğudur.

Önce; hepimizin turizmin bir paydaşı olduğumuza inanmamız gerekir.  Sonra yaşadığımız yerin eşsiz kültürün yarattığı turizm değerlerine güveneceğiz. Bu kültürün yaşadığı alanlar olan doğal mekanlarımızın korunması ve kıymetinin arttırılması noktasında fedakarlık yapacağız. Ve kentimize gelen tüm turistleri konuğumuz olarak görüp, öyle davranacağız.

Bu sorumluluğun bilincinde olan Mehmet Ayhan Yılmaz, “4 Mevsim Kastamonu” ile gönüllü turizm elçisi gibi emek veriyor.Tek kişilik kocaman bir Ekip; 4 Mevsim Kastamonu. Fotoğraflar belge özelliği taşırken, Yurdu’n her yanından ve bir çok ülkeden takip edilen facebook ve instagram sayfaları güzel ve etkileyici bir tanıtımı sürdürüyor.

4 Mevsim Kastamonu sosyal medyada; Güneş, gökyüzünü kaplayan beyaz bulutların arasından ışıldıyor. Yağmurla ıslanmış çimenleri ısıtırken, fotoğraf, toprağın kokusunu bile hissettiriyor.

Bir başka fotoğrafta; birbiriyle arkadaş olmuş, sarmaş dolaş duran ağaçlar, diplerinde açmışrengarenk kır çiçeklerini koruyor. Deniz bu güzel manzaraya eşlik ediyor.

4 Mevsim Kastamonu için Mehmet Ayhan Yılmaz,ilçeleri,camileri, tarihi binaları, şelaleleri, Azdavay’ın cam terasını, Kastamonu’nun deresini,müzelerini, anıtlarını görüntülüyor. Köyleri, hayvanları, yeşilin her tonunu barındıran yaylaları, karlı dağları, İnebolu’nun aşı boyalı, kıpkırmızı evleri, çiçekleri ve Kastamonu insanları yer alıyor fotoğraflarda.

“Akılda en çok kalan görselliktir” düşüncesiyle Yılmaz, “4 Mevsim Kastamonu”adına yakışır şekilde; yaz, kış ve baharlarda hiç ara vermeden, sokak sokak,ilçe ilçe dolaşıp, fotoğraflıyor.

Kastamonu doğumlu olan Yılmaz; “4 Mevsim Kastamonu fikri 2012 yılında sosyal medya ile tanışmamla gerçekleşti. İlk aklıma gelen, Kastamonu’nun 4 mevsim gezilecek bir yer olduğunu, tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya fotoğraflarla göstermek oldu. Turist gözüyle bakmaya çalışıyorum. Sahayı bilmeden turizm tanıtım yapma imkanı yok. Bu alanda çalışan kişilerin çok emek vermesi gerekiyor. Müşteri memnuniyeti çok önemli. İlgi, alaka göstermek lazım. 100 kişi olumlu görüş bildirse, 10 kişi etkilenip, gelse, bu da yeter.

Kastamonu’nun Kültür Başkenti oluşu, çok olumlu. Ancak Başkent seçildikten sonra, halkın da katılımı daha fazla olmalıydı. Ben isterdim ki; tarihi mekanlarımızda, restoranlarda, cafelerde; Kastamonu’nu 6 köşeli kasketiyle beyaz gömlek ve yelekle garsonlar servis yapsın. Gelenlerin aklında kalacak şeyler önemliHer şey para değil. Birinci planda para olursa, turizm yapma şansımız biter. İlk önce; memnuniyet düşünülmeli” derken, verdiği emekle ilgili, bu topraklarda yaşamanın gereğini yaptığını düşünüyor.

“Turist gibi geziyorum. Ben önemli değilim. Kastamonu ve bu beldenin turizmde geleceği yer çok önemli. 4 Mevsim Kastamonu’nun marka tescilini yaptırdım, patentini aldım. Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların paylaşımında bir sakınca yok. Ancak kopyala yapıştır şeklinde ve isim yazmadan, kendi çekmiş gibi paylaşanların emeğe saygısızlık ettiğini düşünüyorum” diyen Mehmet Ayhan Yılmaz,facebook ve instagram hesaplarından tanıtımı sürdürüyor.

Kastamonu turizmi için gönüllü emek veren Mehmet Ayhan Yılmaz’ın çekmiş olduğu fotoğraflar; Kastamonu Renkleri takviminde ve bir çok dergide yer almasının yanı sıra, Kastamonu Havaalanı’ndaki televizyonda da tanıtım amaçlı gösteriliyor.4 Mevsim Kastamonu sayfasına gelen yüzlerce yorumda, bu güzel fotoğrafların çekildiği yerlerin tam adresini isteyen, sıla hasreti çekip; “Herzaman güzel memleketim, kışı ayrı yazı ayrı herşeyi güzel memleketim” yazanda var.

“Merhaba, Kastamonu’ya tur düzenleyen bir turizm şirketi varmı acaba” diye soran, “Doğa aşığı Mehmet bey sayfanı çok beğeniyorum” şeklinde yorum yazan da görülüyor.

Sözü bir takipçi yorumuyla noktalamak istiyorum;

“@4mevsimkastamonu. Doğa içinde güzel bir durak Kastamonu. 24 Mart tarihinde ziyarette bulunduk. Bundan 7 sene öncede gitmiştim. Çok güzel bir doğası temiz havası ile bir dinlenme yeri. Aslında mevsiminde gidilmesi daha uygun ama bence bu güzel yere her mevsim gidilebilir. Temiz havası ve huzurlu ortamı ile vakit geçirilebilir”