Mustafa Ünsal’ı kaybettik

Tosya’nın duayen basın mensubu, Tosya Açıksöz Gazetesi kurucusu Mustafa Ünsal hayata gözlerini yumdu.

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ünsal’ın babası olan merhumun cenazesi dün ilçede düzenlenen törenle Tosya Asri Mezarlık’ta toprağa verildi.

Yıllarca Tosya’nın sesi olmaya çalışan Ünsal’a rahmet, ailesine, basın camiamıza ve tüm Tosyalılara başsağlığı diliyoruz.

MUSTAFA ÜNSAL KİMDİR?

1950 yılında Tosya’da doğdu. 1966 yılında matbaacılık mesleğine çırak olarak başladı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında üye ve başkan olarak hizmet etti. 1986-1996 yılları arasında 10 yıl mahalle muhtarlığı; 2004-2014 yılları arasında da 10 yıl Tosya Belediye Meclis Üyeliği yaptı. 10 Mayıs 1968 yılında yayın hayatına başlayan Açıksöz Gazetesi’ni kurdu.

GAZETECİLİK HAYATI

1966-1967 yıllarında matbaacılık sektörü ile tanıştı. Çırak olarak başladığı matbaacılık sektöründe, 1968 yılında Açıksöz Gazete ve Matbaası’nı kurarak “Açıksöz” adı altında matbaasında; elle dizgi, ayaklı pedal, entertip dizgi, otomatik baskı makinesi derken 1994 yılında ofset teknolojisine ilk geçişi yaptı. Matbaanın kuruluşunu yaptığı 1968 yılında AÇIKSÖZ GAZETESİ’ni ilk birkaç ay aylık, daha sonraki zamanlarda ise haftalık ve haftada iki kez yayınlamaya başladı. Açıksöz Gazetesini 1973 yılında haftalık yayından günlük yayına geçerek Tosya’da ilk günlük gazete olma özelliğini de alıp yayın hayatını başarı ile devam ettirdi. Tüm Anadolu basınının da yaşadığını bildiği bazı bürokratik sebeplerden dolayı 7-8 ay gibi kısa bir zaman sonra gazeteyi yeniden haftalık olarak yayınını sürdürecek şekilde farklı bir konsepte oturttu. İlerleyen zamanlarda gazete yayınına paralel olarak matbaacılık faaliyetlerini de birlikte gelişen dijital baskı sistemine uyarlayarak mevcut baskı kapasitesini artırıp Tosya’da sektördeki yerini sağlamlaştırdı.