Müsterih olun!

Bugün gazeteci, şehirde ojeli parmakları değil, köyde nasırlanmış elleri yazacak.

Öğrencilerin beklediği zil sonunda çaldı. 15 gün kafalarını dinleyecekler desek yeri. Bu yazı, telaşlı velilere…

Müsterih olun. Çağımız çocuklarının kafası, tabiri yerindeyse zehir. Kimsenin aklının ermediği konularda fikirleri, bütün zorlukları aşacak güvenleri ve çalışmasa da başarılı olacakları kapasiteleri var.

Eskiden kaldı sömestr ödevleri. “Tatil boyunca 50-100 arası çalışılacak” devirleri kapadı artık. Çağımızın çocuklarını böyle ele almak yanlış olduğu için. Onların yaşantılarının bizimkinden çok daha farklı olduğu için.

Biz merak ettiklerimizi ansiklopedilerden bakardık. Şimdi her çocuk neredeyse ellerinde telefonla doğuyor. Öğrenmek istedikleri artık onların parmağının ucunda. Neyse ki biz de gördük bu teknolojiyi.

***

Eğitim-Öğretimin “Öğretim” kısmına yoğunlaştık bu aralar. Eğitim kısmında zayıf kaldık. Çocuklar da kendi kendilerini eğitmeye çabalıyor artık. Dedim ya, bizim aklımız ermiyor böyle şeylere.

Bir ufaklıktan aldığım anektod ise şöyle:

“Elimden telefon düşmüyor olabilir. Playstationa aşırı düşkün olabilirim. Doğru düzgün çalışmasam da not ortalamamda 90’ı tutturdum. Demekki hepsi aynı anda olabiliyormuş.”

***

Diyeceğim o ki, çok da zorlamayın çocukları. Bırakın biraz nefes alsınlar. Kafalarını dinlesinler. Tatilin tadını çıkarsınlar. Ellerine bir kitap alıp iki sayfa da çevirirlerse değmeyin keyiflerine…

Gözde MINIK