“MYO’lar yeniden yapılandırılacak”

  • Kastamonu Üniversitesi Rektörü Ahmet Hamdi Topal, üniversite bünyesinde yeni açacakları bölümlerin karşılığının olmasına dikkat ettiklerini ve bu doğrultuda adım attıklarını söyledi. Rektör Topal, ayrıca, bünyelerindeki 13 MYO’da ise yeni bir yapılanmaya gitmek mecburiyetinde olduklarını açıkladı.

 

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Ahmet Hamdi Topal, üniversitelerinde 28 bin 693 öğrencinin bulunduğunu, bunun 3 bin 601’ini ise yabancı öğrencilerin oluşturduğunu söyledi.

Üniversite bünyesinde karşılığı olan yeni bölümler açılacağını da söyleyen Rektör Topal, “Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde bu yıl Psikoloji bölümünü açacağız ve kadrosunu oluşturmaya başlıyoruz. Yine Tıp Fakültesi bünyesinde ilk öğrencilerimizi alacağız. Yine Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde Sosyoloji bölümü ve Eğitim Fakültesi bünyesinde Özel Eğitim Öğretmenliği bölümlerini açacağız. Açılsın mantığı ile bölüm açmayacağız. Her bölümün bir karşılığının olmasına özen gösteriyoruz. Bu açacağımız bölümlerin Kastamonu’ya katkısının olacağına inanıyoruz” dedi.

MYO’ların iyi yapılandırılmadığını ve bu alanda da kapsamlı bir çalışma içerisine gireceklerini söyleyen Rektör Topal, şöyle konuştu:

“Kastamonu Üniversitesi bünyesinde 13 Meslek Yüksek Okulu var. Açık söylemek gerekirse bu okullarımız iyi yapılandırılmamış. Biz buraları Türkiye’deki ara meslek sınıfı ihtiyacını gözeterek yeniden yapılandırmak istiyoruz. Bir çalışma içerisindeyiz. Temel MYO yapılanmasına geçmeyi arzu ediyoruz. Bu kapsamda sağlık bilimleri, sosyal bilimler ve teknik bilimler alanlarında müstakil MYO’lar oluşturmak istiyoruz. Mevcut yapıyı bu yöne çevireceğiz. Öğrenci akışının olmadığı, pasif olan alanları günümüzün ihtiyaçlarıyla değiştirmeyi hedefliyoruz. MYO’ları sağlıklı bir şekilde rehabilite etmek bir zorunluluk. Bazı meslek grupları değişen teknoloji ile ortadan kalkarken bazı meslek grupları ise yeni ortaya çıkıyor. Bu değişen ve dönüşen yapıdan bağımsız hareket etmemiz mümkün değil.”