Nahit İğdirli tekrar aday

Nahit İğdirli, önceki dönem kaybettiği Ziraat Odası Başkanlığına, şubat ayında yapılacak kongrede yeniden aday olduğunu açıkladı.

İğdirli, önceki kongrede yapılan seçimde başkanlığı kazanan Mehmet Butur’a sert eleştiriler ve sorulan yöneltti; kendisini istifaya, siyasi kimliğinden arınmaya çağırdığı Butur’un şu ar itibariyle yasa gereği aday olamayacağını iddia etti.

 

Nahit İğdirli, önceki dönem kaybettiği Ziraat Odası Başkanlığına, şubat ayında yapılacak kongrede yeniden aday olduğunu açıkladı.

Nahit İğdirli ve Muzaffer Etyemez

Şu anki başkan Mehmet Butur’la birlikte geçen dönem başkanlığa aday olan  Etyemez Köyü Muhtarı Muzaffer Etyemez’in de kendisine destek verdiğini söyleyen Nahit İğdirli, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“1997 yılında Kastamonu’da Ziraat Odası’nı kurduk. Kurulduğunda ne masası, ne sandalyesi, ne de bir odası vardı. Ben ve arkadaşlarımızın imkânları ile odamızı, iki katlı hizmet binamızı, satış mağazası, hizmet aracı, ziraat mühendislerinin hizmet verdiği aynı zamanda da çiftçi dosyalarının yapıldığı ek binayı hizmete soktuk. Ziraat Mühendisliği Başkanlığı’nı Sayın Butur’a devrettik,  ancak Butur’un 4 yıllık hizmet döneminde siyasi imkânları da olmasına rağmen, taş üstüne taş koymadı. Göreve gelir gelmez makam aracı aldı; makam odasını ve bıraktığımız da yepyeni olan eşyaları değiştirdi.  Aynı zamanda odada asılı olan yönetim ve meclis tablosunu kaldırdı. Bu hareketlerine anlam veremedik ve çok üzüldük. Ben odaya hizmet aracı aldım ve yıllarca kendi arabamı makam aracı olarak kullandım.  Keşke yaptığı bu harcamaları çiftçimiz için değişik projelerde kullansa veya hizmet kapsamında kullansaydı. 17 sene boyunca arkadaşlarımla odamıza siyaset sokmadık, odamızın faaliyetlerini siyasi alanda kullanmadık; çiftçimize nasıl hizmeti en iyi şekilde, yerinde  ve sahada yaparız düşüncesinde olduk. Çiftçimiz için ziraat mühendisleri istihdam ettik;  odamıza deneyimli personel ve sekreter kazandırdık. ZOBİS sistemini başarıyla uyguladık.  Çiftçi dosyalarını Tarım İl Müdürlüğü’nde değil kendi binamızda en iyi ortamda dosyaladık.  Sayın Butur, Ziraat mühendislerimizi sahada çiftçimize proje üretmek için kullanması gerekirken, mühendislerimize dosya yaptırmak için yanlış bir çalışma programı sergiledi. Siz Ziraat mühendislerine dosya yaptıramazsınız; çünkü onlar çiftçimizin sözleşmeli tarım danışmanlarıdır. Bu yanlış uygulamadan dolayı Tarım İl Müdürlüğü tarafından devam edilmiş ve Ziraat Odası’na 20 bin lira ceza kesilmiştir. Sayın Butur’a sormak istiyorum; Siz cezayı cebinizden mi ödediniz?

Biz isterdik ki, odamıza siyaset sokulmasın ve çiftçimizin sorunlarına çözüm üretilsin.  Siz siyasi anlamda güçlüsünüz, niye BAKAP hayata geçirmediniz? Niye çiftçilerimiz için daha değişik projeler uygulamadınız? Çiftçimiz dolu ve afetlerden dolayı sera ve açık alandaki ürünlerini kaybetti.  Çiftçinin hangi yarasına merhem oldunuz? Türkiye Ziraat Odaları Birliği Mahalli İdare seçimlerinde İl Genel Meclisi üyesi aday olduğunuz için 60 sayılı genelge 1. Maddesi gereğince istifa etme zorunluluğunuz vardı? İstifa ettiniz mi? Ettiyseniz neden hâlâ Ziraat Odasını, makamını ve yetkilerini kullanıyorsunuz? Delege ve muhtarlarımıza baskı kurup ‘köyünüze şunu bunu yaptırırım’ deyip vaatlerde bulunuyorsunuz.. Ziraat Odası Başkanı olarak basın açıklaması yapıp insanları yanlış bilgilendiriyorsunuz. Gerçekten çiftçimize, Kastamonu’ya hizmet etmek istiyorsanız gelin istifa edin,  siyasi kimliğinizi seçimlerde kullanmayın, seçimlerde demokratik eşit imkânlarla yarışalım. Bu makam mevki yarışı değil; hizmet yarışıdır.  Sizden delege listelerini istediğimizde neden vermediniz? Seçime 3 gün kala listeleri vereceğinizi söylüyorsunuz.  6964 sayılı kanunun 20. Maddesine göre seçimden sonra delegelerin listeleri Valilik ve kaymakamlıklara teslim edilir.  Valiliğe delege listeleri için dilekçe vermemize rağmen bize listeler verilmemiştir.  Bu olayı çiftçilerimizin, köylümüzün, delegelerimizin ve yetkililerin takdirine bırakıyorum. Şuan itibariyle yasa gereğinde Mehmet Butur, Ziraat Odası Başkanlığı’na aday olamaz ve yönetim kurulu başkanı olarak seçime gidemez, odayı Cahit Demir temsil eder.”

Cengiz MUHZİROĞLU