Ne kadar talep, o kadar konut

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Kastamonu’ya müjdelerle geldi. Emekliler ve dar gelirli aileleri ev sahibi yapmak için hazır olduklarını söyleyen Turan, şubat ayında temel kazmaya, mart ayında ise inşaatlara başlayabileceklerini söyledi.
* Belediye Başkanı Babaş’tan konut yapabilecekleri alanlar konusunda da bilgi alan TOKİ Başkanı Turan, “Kastamonu çok iyi hazırlanmış. Bin konutsa bin konut, iki bin konutsa iki bin konut, üç bin konutsa üç bin konut. O nedenle Kastamonu’nun talebi ne kadar olursa o talebi 70 bin konut yapmayı planladığımız 2016 yılı hedeflerimize dahil edebiliriz” dedi.
* Doğu Çevre Yolu, Esentepe ve Gölköy’de TOKİ’ye sunulan alanları da gezen Turan, Kastamonu’nun önümüzdeki iki yıllık süreçte TOKİ ismini çok sık duyacağını da söyledi.
ERHAN VEREN
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, dün emekliler ve dar gelirli aileleri ev sahibi yapmak adına hazırlayacakları proje hakkında bilgi vermek için ilimize geldi. İlk olarak Vali Şehmus Günaydın’ı makamında ziyaret eden Ergün Turan, ardından Belediye’ye geçerek kurmaylarıyla birlikte TOKİ’nin Kastamonu’da yapacağı konut projesiyle ilgili bilgilendirmede bulundu. Toplantıda uzun bir süredir TOKİ için hazırlık yapan Emekliler Derneği yöneticileri de hazır bulundu.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş’tan konut yapabilecekleri alanlar konusunda bilgi alan TOKİ Başkanı Turan, her türlü talebi karşılayabilecek güçlerinin olduğunu söyledi.

TOKİ’YE 3 YER ÖNERİSİ
Belediye konferans salonunda gerçekleşen bilgilendirme toplantısında Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’da Doğu Çevre Yolu, Esentepe ve Gölköy’de TOKİ için alan belirlediklerini, istenildiğinde bu üç bölgede de konut projelerinin hayata geçirilebileceğini söyledi.
Başkan Babaş, “Kastamonu Türkiye’de en çok yaşlı nüfusa sahip iller sıralamasında ikinci sırada bulunuyor. 65 yaş üstü 15 bin civarında vatandaşımız var. Bunlardan yaklaşık 10 binini ise emekli vatandaşlarımız oluşturuyor. Kastamonu Belediyesi olarak ihtiyaç sahibi emeklilerimizin konut sorununu çözmek istiyoruz. Bu konuda Emekliler Derneği’nin çalışmalarına destek oluyoruz. Bizim yapılması planlanan konutlar için üç ayrı noktada arazi öneriyoruz. Olursa üç ayrı noktaya da konut yapılmasını istiyoruz. İlk önerimiz Doğu Çevre Yolu güzergahı üzerindeki 290 bin metrekarelik bir arazi. Burası hazineye ait. İçme suyu ishale hattı ve doğalgaz terfi hattıda yanından geçiyor. Kanalizasyon konusunda çalışmalarımızı ise tamamlamak üzereyiz. Ayrıca Esentepe’de 136 bin metrekare bir arazi var. Hemen yakınında yen yapılan TOKİ konutları mevcut. Bu arazininde alt yapı konusunda hiç bir sıkıntısı yok. Diğer arazi ise Gölköy’de bulunuyor. 122 bin metrekare büyüklüğündeki bu arazimiz ise Gölköy Askeri Birlil ile Kastamonu Üniversitesi arasında kalıyor. Burada da içme suyu ve alt yapı sorunu yaşamayacağımız bir arazi.” diye konuştu.

“KASTAMONU ÇOK İYİ HAZIRLANMIŞ”
Kastamonu’yu çok iyi hazırlanmış gördüğünü belirten TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ise talebi karşılayacak bir hazırlıkla Kastamonu’ya geleceklerini söyledi ve “Kastamonu’nun talebini görüyoruz. Bin konutsa bin konut, iki bin konutsa iki bin konut, üç bin konutsa üç bin konut. O nedenle Kastamonu’nun talebi ne kadar olursa o talebi 70 bin konut yapmayı planladığımız 2016 yılı hedeflerimize dahil edebiliriz” diye konuştu.
Öncelik olarak hiç ev sahibi olmamış emeklileri ev sahibi yapacaklarını söyleyen Turan, Şubat ayında kazıya, Mart ayında ise inşaatlara başlayabileceklerini kaydetti.

“TOKİ’NİN İSMİ ÇOK DUYULACAK”
Önümüzdeki iki yıllık süreçte Kastamonu’da TOKİ isminin çok sık duyulacağını belirten TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Yeni bir hamle ile alt gelir grubunda hiç konut sahibi olmamış vatandaşlarımızı, yeni bir konseptle konut sahibi yapmak için çalışmalarımız sürüyor. 81 ilde 720 faal şantiyemiz var. 1984 ile 2002 yılları arasında 43 bin konut üreten TOKİ, 2002 ile 2015 yılları arasında ürettiği konut sayısı 700 bin rakamına ulaşmıştır. Başbalanımızın talimatıyla son yıllarda emeklilerimize yönelik konut projeleri üretiyoruz. En son Batman’da emekli vatandaşlarımıza bin 300 konut teslim ettik. 210 lira taksitle konut teslim ettik. Hiçbir ilde böyle bir karşılaşmadık. Belediyemiz çok güzel bir hazırlık yapmış. 3 farklı noktada bize arazi önerisinde bulundu. Biz Kastamonu’ya çok geniş bir ekiple geldik. Bu arazileri gezeceğiz ve değerlendireceğiz. En azından önerilen bu üç araziden ikisine hemen başlanabilecek durumda olduğunu görüyorum. Şunu açıkça belirtmek isterimki TOKİ 100 liraya mal ettiğini 100 liraya satar. Sosyal devletin gereği hazine arazileri üzerine vatandaşımıza sıfır bedelle konut yapıyoruz. Kastamonu’daki emekli ve dar gelirli vatandaşlarımıza şu müjdeleyi verebiliriz; Bu araziler bizim önümüzü açtı. Kastamonu’da gelecek 2 yılda TOKİ ismi çok sık duyulacak. İnşallah bu arazilerde sorun yaşamadığımız müddetçe talebin tamamını karşılayacak bir hazırlıkla Kastamonu’ya geliyoruz. Bin konutsa bin konut, 2 bin konutsa 2 bin konut, 3 bin konutsa 3 bin konut. Biz önümüzdeki yıl 70 bin konut hedefiyle çalışacağız. O nedenle Kastamonu’nun talebi ne kadar olursa bu talebi 70 bin konut planlamasına dahil edebiliriz. Kastamonu’daki talebi görüyoruz. Belediyemizin önerdiği arazileri hemen inceleyeceğiz ve imar planlamasını yapacağız, çalışmalarımız çok hızlı bir şekilde devam edecek. Şubat’ta kazıya, Mart’ta da inşaatlara başlarız” diye konuştu.

“BAZI ŞARTLAR OLACAK”
Önceliklerinin daha önce hiç konut edinememiş emekliler olacağını, bu talebi karşıladıktan sonra bu şartı kaldıracaklarını söyleyen Turan, “Örneğin biz Kastamonu’ya bin konut yaptık. Ama 2 bin emeklimiz müracaat etti. Bu durumda aile geliri 3 bin 200 liradan az ve hiç ev sahibi olmayan emeklilerimizi kuraya dahil edeceğiz. Artarsa bu şartı kaldırıyoruz. Emekli vatandaşımızın köydeki evini yada atadan kalan hissesini saymıyoruz. Onlarda bu haklarından yararlanabilecek” diye konuştu.