“Ne söylediysek onun arkasındayız”

“Hiçbir şeyden geri adım atmayacağız”

AK Parti’nin cumartesi günü yapılan Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısında konuşan Milletvekili Metin Çelik, iktidarları dönemindeki gelişmeleri hatırlatırken, “Bizim, geri adım attığımız bir konu olmadı. Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde bugüne kadar söylediklerini hayata geçiren bir AK Parti gördük. Biz Kastamonu’da ne söylediysek onun arkasındayız. Hiçbir şeyden geri adım atma durumumuz söz konusu değil. Biz Kastamonu’yu hem sanayi anlamındageliştirmek, hem de ciddi bir potansiyel sahibi olduğumuz turizmde daha yukarılara çıkmak istiyoruz” dedi.

 

“Kendi çıkarlarını önde tutanların davamızda yeri yok”

İl Başkanı Doğan Ünlü de, “Asıl olan makamı güçlü kılmaktır, makamdan güç almak değildir. Kendi çıkarlarını, parti ve ülke çıkarlarından önde tutanların bizim davamızda yeri yoktur. Partimiz bir vefa partisidir. Kapımız bize emeği geçen herkese her daim açıktır. Bugüne kadar beraber yürüdüğümüz, partimize destek veren dava arkadaşlarımız ileride de hep birlikte partimizle yürüyecektir. Hemülkemize, hem de Kastamonu’ya hizmete devam ediyoruz. Kastamonu’nun değiştiğini, ilimiz ölçeğindeki illere baktığımızda, güçlü bir il olma yolunda ilerlediğini hep beraber görüyoruz” diye konuştu.

 

 

 

AK Parti Ağustos ayı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Cumartesi günü toplandı. Kastamonu Belediyesi Nikâh ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya AK Parti Kastamonu Milletvekili, TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Metin Çelik,  AK Partili İlçe Belediye Başkanları,  AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü,  Merkez İlçe Başkanı Faruk Özdemir, Kadın Kolları Başkanı Eda Yamalı Şen, Gençlik Kolları Başkanı Musa Kalafat, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, partili İGM ve BM  üyeleri ile geçmiş dönem eski belediye başkanları ve parti üyeleri katıldı.

Toplantıda geçmiş dönemde görev yapan belediye başkanları, Tahsin Babaş (Merkez), Altan Erdoğan (Abana), Nejdet Demir (Cide),  Musa İhsan Uğuz (Çatalzeytin), Zühtü Danacı (İhsangazi),  Mehmet Yılmaz (Pınarbaşı), Hüseyin Arslan (Taşköprü) ve Kazım Şahin’e (Tosya)  yaptıkları hizmetlerden dolayı Metin Çelik, Doğan Ünlü, Güray Parçal ve Musa Kalafat  tarafından teşekkür plaketi verildi.

Milletvekili Metin Çelik ve İl Başkanı Doğan Ünlü’nün basına açık bölümünde birer konuşma yaptığı Toplantıda Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek de ilçede gerçekleştirdikleri ve gerçekleştirmeyi hedefledikleri projelerle ilgili sunum yaparak, ilçenin turizm potansiyeli ve genel durumu hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

METİN ÇELİK

Türkiye’nin ekonomik anlamda 3,5 kat büyüdüğünü söyleyerek konuşmasına başlayan Milletvekili Metin Çelik, şunları söyledi:

‘’Bölgesindeki hadiselere kayıtsız kalmayıp, hem ülkemizin güvenliği hem de bölgemizdeki istikrarın devamı için pozisyon alan bir Türkiye’yi gördük. Bütün bunları yöneten, milletimizi Dünya’da en iyi şekilde temsil eden liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde AK Parti’yi gördük.  Belki bir tarafından destek olduk, el attık. Bir seçimi kazanmış da kaybetmiş de olsak, birer tecrübe olarak görüyoruz. AK Parti, Kastamonu’da yüzde 31’le yoluna başlamış,  1 Kasım seçimlerinde neredeyse iki katına ulaşmış, yüzde 60’a dayanmış bir partidir.

GENEL TABLO

Siyasette iniş çıkışlar olabilir. Ekonomide inişler çıkışlar olabilir. Önemli olan yolumuzdan dönmememizdir. İnandığımız davanın arkasında son ana kadar devam etmektir. Hem ülke hem de il olarak birçok başarıya imza attık. Milli gelirimizi 3,5 kat arttırdık. 2 bin 500 ,3 bin dolardan aldığımız milli geliri şuanda 10 bin dolara çıkardık. Hedeflerimize tüm engellemelere rağmen emin adımlarla ilerleyeceğiz. 2013 yılı, AK Parti’nin onuncu hükümet yılıydı ve 10 yıl içerisinde Türkiye’de milli gelir 3 katına çıkmıştı. Yüzde 35-40’lardan devir aldığımız faizler, yüzde 4,5 seviyelerine gelmişti. 10 yılda, IMF’ye olan borcumuzu;  24,5 milyar doları tamamen kapattık. Tüm, büyük yatırımların hayata geçirileceği bir yıldı. Dünya’nın en büyük havalananın ihalesinin gerçekleşeceği dönemdi. Bütün, bunlar olurken; Türkiye’ye saldırılar başladı. Türkiye’nin bu yükselişi, birileri tarafından durdurulmak istendi.  Bunu yaparken de, bizim içimizdeki hainleri kullandılar. Türkiye’de seçilmiş hükümeti, değişik yollarla iktidardan indirmek istediler. Daha önce yaptıkları gibi. 1993’te, 71’de 80’de 97’de yaptıkları gibi Türkiye’de seçilmiş iktidarı görevden indirmek istediler. Türkiye’yi dünyada yalnızlaştırmaya çalıştılar. Beceremediler; darbe yapmaya kalktılar. Bunu da başaramadılar, ekonomi üzerinden Türkiye’yi zora sokmaya çalıştılar. Geçen yıl 12-13 Ağustos tarihlerinde 3 gün içerisinde Türkiye’nin ekonomisini batırmaya çalıştılar.  Ama hamdolsun, gerekli önlemler; hükümetimiz tarafından alındı. Daha bir yıl geçmeden, Türkiye’nin bu saldırıları en hafif zararla atlatma yolunda olduğunu bugün görebiliyoruz. Enflasyon geçen ay yüzde 15 seviyelerine geri geldi. Faizler düşmeye başladı.  En son Merkez Bankamız faizleri 4,25 puan düşürdü. Arkasından, kamu bankalarımız adım attı ve faizler önemli ölçüde geri geldi. İnşallah, ekonomimiz AK Parti’nin ilk dönemlerinde olduğu gibi hızlı bir şekilde büyüyecek.

Türkiye’de AK Parti döneminde 8 milyon kişiye istihdam sağlandı. Türkiye, büyüyen ve gelişen bir ülke.  Avrupa ülkeleri gibi değil. Avrupa ülkelerinde nüfus artışı neredeyse yok. Ama biz her yıl 1 milyon kişiyi nüfusumuza ilave ediyoruz ve çalışma hayatına neredeyse her yıl 1,5 milyon kişi ilave oluyor. Milletimizin desteğiyle daha çok çalışacağız. İllerimizi, ilçelerimizi daha da geliştireceğiz.  Bir S-400 meselesi var. Türkiye’de siyaset yaparken ve kararları alırken, milletimizin bakması gereken ölçüler var. Kim ne söylüyor? Ülkemizin, güvenliği; istikrarı, geleceği için kim hangi konuda neyi söylüyor? ‘Afrin’e gireceğiz’ derken kim ne dedi? CHP, ‘Afrin’e girmeyin’ dedi. ‘Bize oradan füze atsınlar, ama biz elimiz kolumuz bağlı bekleyelim’ dediler. Ama biz o noktada gerekli hamleleri ülke olarak yaptık. S-400 meselesinde önce ‘ne gerek var’ diyerek kıvırdılar. ‘Türkiye zaten ekonomik olarak zor durumda bir de bunu başımıza bela edersek, sıkıntıya düşeriz, almayalım’ dediler. CHP sözcüsü bunu dedi. Aldığımızda ise CHP Genel Başkanı dönüş yaparak, ‘S-400’ler bizim için gerekli’ demek zorunda kaldı. Milletimize bu olanları en iyi şekilde anlatmak, teşkilat mensupları olarak hepimizin vazifesidir.

YEREL SEÇİMLER

“AK Parti, 31 Mart seçimlerinin de kazananı oldu. Türkiye’de 754 belediyeyi,  oran olarak yüzde 55’in üzerindeki bir belediyeyi kazanan bir AK Parti var. Bu başarımızı, bir şekilde gölgelemeye çalışıyorlar. Özellikle, büyük şehirlerde karşımızdaki ittifakın, kimlerin desteğiyle belediye başkanlığını kazandığını hepimiz biliyoruz. CHP, bu seçimlerde özellikle büyükşehirlerde HDP’nin desteğini arkasına alarak, bazı yerlerde seçimleri kazandı. Bu, bizim geleceğe dönük siyasetimiz açısından da değerlendirmemiz gereken bir konu.  AK Parti, bu seçimlerin kazananıdır. Hem sayı, hem yöneteceği alan itibariyle, milletimizin desteğini her zaman almıştır.  Kastamonu’da da hemşerilerimiz 20 belediyenin 10 tanesini AK Parti’ye vermiştir. Kazanan belediye başkanlarımızı kutluyorum. Gece gündüz çalışan, bizlerin de yol arkadaşı olan, hep birlikte ilçelerimizin, ilimizin geleceği, milletimizin refahı için gece gündüz koşturan belediye başkanlarımızı da gönülden kutluyorum. Onlar bizim gönlümüzde kaybetmediler. Siyasette dün yok, geleceğe bakacağız. Yine onların tecrübelerinden istifade edeceğiz.

İl Genel Meclisi’nde de 45 üyenin 28’i AK Parti’den oluştu.  Dolayısıyla burada milletimiz, İGM’de AK Parti’ye gerçekten güzel bir oy verdi. Ve bize bir görev yükledi. ‘AK Parti benim için, ilçemiz için, köylerimiz için çalışmaya devam etsin. Hizmet üretmeye devam etsin, bunu AK Parti’den bekliyoruz’ dedi. Biz de inşallah, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da köylerimizin ve mahallerimize hizmet edeceğiz. Köylerimizle ilgili, KÖYDES ödeneklerinde Kastamonu, başından beri Türkiye’de ilk 3 sıradadır. Her yıl, en fazla ödeneği alan ildir. Son 3 yılda da Türkiye’de en fazla ödeneği alan il Kastamonu’dur. Bu yıl yine 73 milyon lirayla Türkiye geneli KÖYDES ödeneğinin 20’de biri, Kastamonu’ya gelmiştir. Cumhurbaşkanımız tarafından gönderilen ödeneği, sahaya en iyi şekilde, yansıtılması için hep birlikte çalışacağız.  Kurumlarımızdan da beklentimiz; bu hizmetlerin, en adil şekilde milletimizin hizmetine sunulmasıdır. Kurumlarımızın da vazifesi bu, bu vazifeyi en iyi şekilde yapmalıdırlar.

BÜROKRASİYLE EŞGÜDÜM

“Bazı açıklamalar duyuyoruz, ‘Herkes kendi işini yapsın’ gibi bir söylem olmuş, doğruysa eğer şunu ifade etmek isterim; bir kişi bir şey söylüyorsa, öncelikle söylediğine kendisinin uyması gerekir. Dolayısıyla biz, bu siyaset, bürokrasi birlikteliğinde hizmetler sahaya yansıtılırken bir eşgüdüm isteriz.  Birlikte çalışma isteriz. Bu kaynaklar buraya kolay gönderilmiyor. Hepimizin mücadelesi var. Daha önceki yıllarda değişik ölçütler vardı. Bir mücadele ortaya koyduk. ‘Sadece nüfusa bakılmasın’ dedik. ‘Yollarına, köy sayısına bakılsın’ dedik. Bütün bunların sonunda, biz buraya geldik. Dolayısıyla, bu gelen ödenekler sahaya yansırken, eşitlik içerisinde istişareyle milletimize; bu hizmetlerin yansıtılmasını bekliyoruz.  Seçilen meclis üyelerimizi de tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Onlar sahada bizim elimiz ayağımızdır. Teşkilat ve meclis üyeliği birlikteliği de çok önemli.

İSTİHDAM VE TURİZM

“Kastamonu tarım, madencilik, ormancılık alanlarında her zaman ön plana çıktı. AK Parti’nin gelişiyle birlikte organize sanayi hayata geçti. Organize sanayilerin dolması, yenilerinin kazandırılmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. AK Parti iktidara geldiğinde Kastamonu’da 56 bin sigortalı vardı. Şuanda bu sayı 92 bine geldi. Sigortalı sayısında yüzde 50’den fazla bir artış var. Bu da tabii ki organize sanayi bölgelerimizde faaliyete geçen fabrikalarımız, diğer alanlarda faaliyete geçen fabrikalarımızın etkisiyle oldu.  ‘Şunu yapamazsınız, bunu yapamazsınız’ diye çeşitli eleştiriler oluyor.  Bizim, geri adım attığımız bir konu olmadı. Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde bugüne kadar söylediklerini hayata geçiren bir AK Parti gördük. Biz Kastamonu’da ne söylediysek onun arkasındayız. Hiçbir şeyden geri adım atma durumumuz söz konusu değil. Biz Kastamonu’yu hem sanayi anlamında geliştirmek, hemde ciddi bir potansiyel sahibi olduğumuz turizmde daha yukarılara çıkmak istiyoruz. 7-8 yıl önce Kastamonu’daki turizm potansiyeli 250 binlerdeyken, 1 milyon hedefi koymuştuk. Şuanda son yıllardaki tanıtım faaliyetlerimizle de birlikte, özellikle 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olmamızın da verdiği itici güçle bu yıl turizm hedeflerimizde ciddi bir ivme kazandık. Geçen yıl 530 bin olan yıllık kapasitemiz, şuanda yılın ilk 6-7 ayında 400 bini geçti. Günübirlik turistler zaten kayıtlarda yok. Biz bu potansiyelimiz en iyi şekilde hayata geçirmek istiyoruz. Bu yıl Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından turizm altyapısının, geliştirilmesine yönelik projeler desteklenme kararı alındı. Çankırı, Sinop ve Kastamonu, KUZKA’nın,  kapsadığı 3 il. Asil listeye alınan 12 projeden 6 tanesi Kastamonu’dan. Toplam 25 milyon liralık projelere 17 milyon lira hibe sağlanıyor.  Kastamonu’da doğa, kış, deniz, kültürel turizm var, İnşallah, bu potansiyelimizi değerlendirmek istiyoruz.

OKUL YAPIMLARI

“Deprem testinden geçen ve inşaatı sona yaklaşan okullarımızda da binaları bitenler oldu, yapımı azalanlar oldu. Öncelikle birinci derece deprem bölgesinde olan, Merkez ve bazı ilçelerimizde bu çalışma yapıldı. Hiçbir riske girmedik; öğrencilerimizi çıkardık ve hızlı bir şekilde yatırım programına alarak, birçok okulumuzu bu eğitim-öğretim yılında açılacak seviyeye getirdik.  Geçen ay, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 15 milyon lira ödenek Kastamonu’ya geldi ve okulların yapımıyla ilgili gerekli katkı verildi.  Yollarımızla ilgili çalışmalar devam edecek, Türkiye’de 67 bin kilometre il ve devlet yolu var. Bunun yaklaşık 40 bin kilometresi sathi kaplama, 25 bin kilometresi de sıcak asfalt. AK Parti döneminden önce sadece 6 bin kilometresi bölünmüş yoldu. AK Parti dönemi, Türkiye’nin sıçrama dönemidir. Bugün, geleceğe bakarken, geçmiş tecrübelerimizi de oraya koymamız lazım. Bugün bir şey söylerken geçmişte nasıldı ona bakmak lazım. Biz heyecanımızı hiçbir zaman kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bizim için her doğan gün yeni bir heyecan.”

DOĞAN ÜNLÜ

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü de toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“31 Mart seçimlerinden alacağımız dersler oldu. Bunları masaya yatırdık, eksikliklerimizi görüyoruz. İnşallah eksiklikleri önümüzdeki süreçte geride bırakacağız. Koyduğumuz hedeflere ulaşamadık ama elimizden geleni yaptık.  Gece gündüz demeden hep beraber çalıştık. 31 Mart seçimlerinin ardından 23 Haziran tekrarlanan İstanbul seçimleri oldu. Teşkilatımız, gerekli çalışmayı yaptı. İstanbul’da sayın milletvekillerimiz ve teşkilatımızla hummalı bir çalışma yaptık.  Oradaki Kastamonulu hemşerilerimizle yaptığımız çalışmalar sahaya güzel bir performans olarak yansıdı. Partimiz, davamız için her şeyini ortaya koyan seçilememiş olsalar da her zaman yüreğimizde tutacağımız başkanlarımız yanımızda. Onlarla da AK Parti ailesiyle geleceğe beraber yürüyeceğiz.

AK Parti ailesi olarak tarihin derinliklerinden gelen bir çizgide yürümeye devam ediyoruz. Tarihi, 1453’e dayanan bir davanın mensuplarıyız.  Şükürler olsun ki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la siyaset yapma fırsatı bulduk. Siyasette bize oy veren vermeyen herkesle kucaklaşmak zorundayız. Mevlana, Yunus Emre gibi olmak zorundayız. AK Parti teşkilatlarına yakışan da budur. Hergönle girmeye çalışmalıyız.  Kurulduğu günden bugüne kadar birçok değişim yaşadık, ama değişmeyen tek şey AK Parti anlayışı, halka hizmet anlayışı. Her defasında liderimiz, ‘Biz millete hizmetkâr olmaya geldik, efendi olmaya gelmedik’ diyor, biz de inşallah milletimizin hizmetinde olacağız. Aramızda fitne fesat girmedikçe, kimse sırtımızı yere getiremez. Bizler, Kastamonu teşkilatı olarak hem güçlü bir Kastamonu hem de güçlü bir Türkiye için çalışıyoruz.  Teşkilatlarımızın ne denli önemli olduğunu 15 Temmuz gecesi bir kez daha idrak ettik. O gece Sayın Cumhurbaşkanımız televizyon konuşmasını yapmadan önce Allah’a şükür herkes sahadaydı.  Herkes evlerinden çıkmış, ya parti binalarımızda ya da meydanlardaydı. Onun için 15 Temmuz, hepimize yeni bir ruh yükledi. 15 Temmuz’u hiçbir zaman unutmadık, unutturmayacağız.  AK Parti, kurulduğu günden bugüne kadar birçok sıkıntılı günler geçirdi. Allah’a çok şükür güçlü liderimiz sayesinde hepsinin üstesinden bir bir geldik. Hepimizin, büyük sorumlulukları var. Bulunduğumuz görevlerinde büyük veballeri var. Görevlerimiz içerisinde gurur ve kibir bize yakışmaz, tevazu sahibi olmalıyız, mütevazı olmalıyız.   Asıl olan makamı güçlü kılmaktır, makamdan güç almak değildir. Bizim anlayışımızda böyledir. Kendi çıkarlarını, parti ve ülke çıkarlarından önde tutanların bizim davamızda yeri yoktur. Partimiz bir vefa partisidir. Biz AK Parti olarak, bir vefa partisiyiz. Kapımız bize emeği geçen herkese her daim açıktır. Bugüne kadar beraber yürüdüğümüz parti mensuplarına destek veren dava arkadaşlarımızileride de hep birlikte partimizle yürüyecektir. AK Parti teşkilatı olarak hem ülkemize hem de Kastamonu’ya hizmete devam ediyor. Kastamonu’nun değiştiğini, ilimiz ölçeğindeki illere baktığımızda, güçlü bir il olma yolunda ilerlediğini hep beraber görüyoruz.  Bu konuda da sayın milletvekillerimizin çabaları için teşekkür ediyoruz.  Kastamonu için aldığımız birçok yatırım var. Kastamonu kendini fark ettiriyor, fark ettirmeye devam ediyor. Yatırımları tek tek takip ediyoruz. Kastamonu’yu daha ileri nasıl taşırız bunun çabası içerisindeyiz. Hepimiz performansımızı ve tempomuzu arttırarak ilimize ve ülkemize hizmete devam etmeliyiz. Fani hayatta, bir an olsun boşa geçirecek vaktimiz yok. Kastamonulu olmaktan gurur duyuyorum. İlimize de en iyi hizmeti yapmak hepimizin boynunun borcudur. Aldığımız görevlerde en iyi hizmeti yapmaya mecburuz. Sanayimizi, turizmimizi, eğitimimizi, turizmimizi ve diğer tüm alanlardaki çalışmaları daha iyi yerlere götürmeliyiz.

Türkiye ekonomisine de sürekli saldırılar oluyor. Ama Allah’a şükürler olsun ekonomimiz çok iyi seviyeye geldi. Faizler düşüşe geçti, büyüme hızımız istediğimiz seviyede ilerliyor. İnanıyoruz ki; yılsonu itibariyle ekonomimiz daha iyi bir noktaya gelecek. Belki de yüz yılın en önemli anlaşmalarından biri olan S-400 füzelerinin ülkemize girişine şahitli olduk. İnşallah füzelerin ülkemizde konuşlandırılmasıyla birliktegüçlü bir Türkiye olma yolunda büyük bir adım daha atmış olacağız. Akdeniz’de de 4 tane sondaj gemimiz var. İnşallah önümüzdeki zamanda da müjdeli haberler oradan gelir. Bunları yaparken, bir yandan da hem ülkemiz içinde FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleriyle, diğer yandan da sınır dışında operasyonlarımız devam ediyor. Allah, ülkemizin birlik beraberliğini bozmasın.  Ne zaman ülkemizi sıkıntıya sokmaya çalışsalar yeniden daha güçlü olarak ortaya çıkıyoruz.  Allah’a şükürler, olsun bu milletimizin kararlı duruşu, duası ve Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu sayesinde oluyor. Böyle bir partiye mensup olmaktan, böyle bir lidere sahip olmaktan dolayı gurur duyuyorum’’

Toplantı Doğan Ünlü ve Metin Çelik’in konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.