Nefes kredisinde başvurular başladı

“Daha fazla yararlanma için limit ayarlaması”

KOBİ’lere can suyu olacak “Nefes Kredisi”nde başvurular dün itibariyle başladı. KATSO Başkanı Selçuk Arslan, Kastamonu’da yaklaşık 25 milyon lira kredi dağıtılacağını söyledi ve “KOBİ’lere aylık faizi 0,99 faiz/kâr payı ile 6 ay geri ödemesiz, 18 ay vade kredi sağlanacak. Ülke genelinde 200 bin lira olan maksimum kredi tutarını Kastamonu’da daha fazla esnafın faydalanması için 100 bin liraya indirdik” dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile İzmir’de açıklanan Nefes Kredisi’nin ayrıntıları dün KATSO Başkanı Selçuk Arslan tarafından açıklandı.

Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım’ın yöneticileriyle dün KATSO binasında bir toplantı düzenleyen Selçuk Arslan, KOBİ’lere aylık faizi 0,99 faiz/kâr payı ile 6 ay geri ödemesiz 18 ay vade ile Kastamonu’da 100 bin liraya kadar kullanabilecek olan “Nefes Kredisi” için başvuruların dün itibariyle alınmaya başladığını duyurdu.

Kastamonu’da yaklaşık 25 milyon TL’nin dağıtılacağını da söyleyen Selçuk Arslan, ülke genelinde 200 bin TL olan maksimum kredi tutarını daha çok esnafın faydalanabilmesi için aldıkları karar ile Kastamonu’da 100 bin TL’ye indirdiklerini açıkladı.

KOBİ’lerin bu kredi ile birlikte ‘Nefes’ alacağını aktaran Selçuk Arslan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz sene kredilerde durgunluğun yaşandığı ve faizlerin yüksek olduğu dönemde Türkiye Odalar Borsalar Birliği, ticaret ve sanayinin canlandırılması için elini taşın altına koymuştu. Aralık 2016’da Nefes Kredisi ve yeni Kredi Garanti Fonu sistemi ile KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başlatmıştı. Bu süreç de Hazine desteğini arkasına alan Kredi Garanti Fonu aracılığıyla toplamda 681 bin firmaya 234 milyar TL kredi imkanı oluşturulmuş, Nefes Kredisi ile 5 milyar TL’lik kredi hacim yaratılmıştı. Bir senede 30 bin firma TOBB Nefes Kredisi’nden yararlanmıştı.  2018 yılında Nefes Kredisi 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden TOBB üyelerinin hizmetine sunulmuştur. Geçtiğimiz sene Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Finansman’daİnovasyon” olarak nitelendirdiği Nefes Kredisi’nde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Oda ve Borsalar 500 milyon TL’lik mevduatı 6 bankaya aktaracak. Bankalar da bu miktarın 15 katı yani 7,5 milyar TL kredi imkânı sağlamış olacak. Tahminimizce 2-3 ay gibi kısa bir sürede 70 bin KOBİ ‘Nefes Kredisi’ kullanacaktır. Bürokrasisi az, basit kredi süreçleri ile firmalar kredilerden asgari çabayı sağlayarak azami fayda görmeleri amaçlanmıştır. Bu süreçte; TOBB üyesi firmalar üye olduğu Oda-Borsa’ya giderek “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu” için faaliyet belgesi isteyeceklerdir. Aldığı faaliyet belgesi ile 6 bankanın Türkiye genelindeki şubelerine giderek TOBB Nefes Kredisi başvurusu yapacaklardır. Bankalar, KOBİ’nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak, Kredi Garanti Fonu ile birlikte krediye uygunluğu değerlendireceklerdir. Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ’lere TOBB Nefes Kredisi kullandıracaklardır. Masraf en fazla 51 TL olacaktır. Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının yüzde 0,03’ü (on binde üç) ile sınırlı olacaktır. Dolayısıyla bankalar 51 TL’nin üzerinde masraf almayacaklardır. Üyeler düşük faiz ve uzatılmış yeni vadenin yanı sıra düşük masraftan da yararlanma imkanına sahip olacaklardır. Bu vesile ile böylesine bir kredi imkanından KOBİ’lerimizin faydalanacak olması ilimiz ticaret ve sanayisini de canlandıracaktır.”