Nerede geçen yıl ki satışlar?

İlimizde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %57,2 oranında  azaldı.

  • Nisan ayında Kastamonu genelinde 179 adet konut satıldı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %57,2 oranında  azaldığı görüldü. Nisan ayında Kastamonu, en az konut satışının gerçekleştiği 30. il oldu.

Nisan ayında Kastamonu genelinde 179 adet konut satıldı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %57,2 oranında  azaldığı görüldü. Nisan ayında Kastamonu, en az konut satışının gerçekleştiği 30. il oldu.

65 ipotekli satış

Aynı dönemde Kastamonu genelinde ipotekli konut satışları 65 adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının önceki yılın aynı ayına göre %65,3 oranında azaldığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içinde payı %36,3 olarak gerçekleşti. Kastamonu, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 47. il oldu. İpotekli satılan konutların 33 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 32 tanesinin ise ikinci el satış olduğu görüldü.

Diğer konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %62,7 oranında azalarak 114 adede geriledi. Nisan ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %63,7 olarak hesaplandı.

66 konut ilk defa satıdı, 113 konut el değiştirdi

Kastamonu genelinde ilk defa satılan konut sayısı önceki yılın aynı ayına göre %71,6 oranında azalarak 66 adet oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %36,9 olarak açıklandı. Ülke genelinde Kastamonu, ilk konut satış oranının en yüksek olduğu 43. il oldu.

Kastamonu genelinde ikinci el konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %39,2 azalarak 113 adet olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %63,1 olarak açıklandı.